Справа № 420/11027/21
29 вересня 2021 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Шарапи Д.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні справу за позовом керівника Доброславської окружної прокуратури Москаленко - Федоркової О.Д. в інтересах держави в особі Южненської міської ради до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування наказу,-
25.06.2021р. згідно поштового штемпелю керівником Доброславської окружної прокуратури Москаленко - Федорковою О.Д. було надіслано до Одеського окружного адміністративного суду адміністративний в інтересах держави в особі Южненської міської ради до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-14434/13-20-СГ від 02.10.2020 р. про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області (за межами населених пунктів), орієнтовний розмір земельної ділянки 0,12 га із цільовим призначенням - для ведення садівництва.
Ухвалою суду від 05.07.2021р. відкрито провадження у адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
09.09.2021р. до суду від керівника Доброславської окружної прокуратури Москаленко - Федоркової О.Д. надійшла заява про поновлення строку звернення до суду адміністративного суду, яку представник прокуратури підтримав у підготовчому засіданні, обґрунтовуючи підстави для поновлення строку звернення до суду із цим позовом тим, що підстави, що дають Доброславській окружній прокуратурі Одеської області право на пред'явлення позовної вимоги про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-14434/13-20-СГ від 02.10.2020р., яким надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, виникли лише з 05.04.2021р., тобто з моменту отримання звернення від депутата Южненської міської ради Сівака В.М.
29.09.2021р. до суду від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, яке представник управління підтримав у підготовчому засіданні, обґрунтовуючи його тим, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, визначений п.2 ч.2 ст.122 КАС України, оскільки Южненській міській раді в інтересах якої діє Доброславська окружна прокуратура, було відомо про прийняття Головним управлінням області наказу №15-14434/13-20-С від 02.10.2020р., з 26.01.2021р., тобто більше ніж за три місяці до звернення до суду.
Разом з тим, 23.09.2021р. до суду від представника ОСОБА_1 надійшла заява про залишення позову без розгляду, яку представник третьої особи підтримала у підготовчому засіданні, обґрунтовуючи її тим, що позивачем в позовній заяві зазначено, що Южненська міська рада Одеського району Одеської області дізналась про порушення ГУ Дерожгеокдастру в Одеській області своїх інтересів лише 21.05.2021р. з листа Доброславської окружної прокуратури 21.05.2021р. №58-1004ВИХ-21. Проте, як вказав представник третьої особи, на сайті Южненської міської ради опубліковане рішення від 26.01.2021р. №145-VІІ, яким підтримано звернення депутатів Южненської міської ради до начальника Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо відміни розпорядчих наказів Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про відведення у власність земельних ділянок із порушенням законодавства, а в самому зверненні депутатів, що становить додаток рішення міститься вимога про відміну наказів ГУ Держгеокадастру в Одеській області зокрема наказу №15-14434/13-20-СГ від 02.10.2020р., про визнання протиправним скасування якого просить позивач. За таких обставин, як вказав представник третьої особи, оскільки Южненській міській раді в інтересах якої діє Доброславська окружна прокуратура, було відомо про прийняття ГУ Держгеокадастру в Одеській області наказу №15-14434/13-20-СГ від 02.10.2020 більше за три місяці до звернення до суду.
Відповідно до ч.ч.1, 2, ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Згідно ч.1 ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює: 1) підтримання публічного обвинувачення в суді; 2) організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку; 3) представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.
Частиною 3 ст.53 КАС України визначено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Частиною 3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» 14 жовтня 2014 року
№ 1697-VII визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Предметом розгляду даної справи є правомірність прийняття наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-14434/13-20-СГ від 02.10.2020р. про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області (за межами населених пунктів), орієнтовний розмір земельної ділянки 0,12 га із цільовим призначенням - для ведення садівництва.
Судом встановлено, що 05.04.2021р. депутат Южненської міської ради СівакВ.М. звернувся до керівника Доброславської окружної прокуратури Москаленко -Федоркової О.Д. із депутатським зверненням у якому просив перевірити обставини щодо розпорядження землями комунальної власності наказами Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 25.06.2020р. та 02.10.2020р. №№15-13939/13-20-СГ, 15-14441/13-20-СГ, 15-14432/13-20-СГ, 15-14431/13-20-СГ, 15-144434/13-20-СГ, з грубим порушенням компетенції.
Листом Южненської міської ради Одеського району Одеської області від 16.06.2021р. №184/08-02-04, на лист керівника Доброславської окружної прокуратури Москаленко -Федоркової О. від 21.05.2021р., повідомлено що Южненська міська рада не зверталась до суду з позовом про скасування наказів Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та про їх прийняття міська рада дізналась лише з листа прокуратури від 21.05.2021р. (а.с.32)
08.06.2021р. Доброславська окружна прокуратура направила голові Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області ОСОБА_2 повідомлення в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру», яким повідомлено Южненську міську раду про намір прокуратури звернутись до суду із позовом про скасування наказу №15-14434/13-20-СГ від 02.10.2020р.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому, початок перебігу строку у процесуальному законі визначено альтернативно - це день, коли особа або дізналася, або повинна була дізнатися про порушення свого права.
Порівняльний аналіз термінів дізнався та повинен був дізнатись, що містяться у ч. 2 ст. 122 КАС України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов'язку особи знати про стан своїх прав, а тому сама по собі необізнаність позивача з фактом порушення його прав не є підставою для автоматичного і безумовного поновлення строку звернення до суду.
При визначенні початку перебігу строку звернення до суду суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності).
Враховуючи вищевикладене та те, що Доброславській окружній прокуратурі, яка звернулась в інтересах держави в особі Южненської міської ради стало відомо про прийняття наказу №15-14434/13-20-СГ від 02.10.2020р. зі звернення депутата Южненської міської ради від 05.04.2021р., суд вважає, що заява керівника Доброславської окружної прокуратури Москаленко - ФедорковоїО.Д. про поновлення строку звернення до адміністративного суду - підлягає задоволенню, строк звернення до суду із цим позовом - поновленню, та відповідно клопотання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та заява представника третьої особи на стороні відповідача про залишення позову без розгляду - задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.123, 240, 248, 294 КАС України, суд,-
Заяву керівника Доброславської окружної прокуратури Москаленко - ФедорковоїО.Д. про поновлення строку звернення до адміністративного суду - задовольнити.
Поновити строк звернення до суду із позовом керівника Доброславської окружної прокуратури Москаленко - Федоркової О.Д. в інтересах держави в особі Южненської міської ради до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування наказу.
У задоволенні клопотання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та заяви представника третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_1 про залишення позову без розгляду - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 04.10.2021р.
Суддя К.О. Танцюра