Рішення від 05.10.2021 по справі 420/11101/21

Справа № 420/11101/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА” до Головного управління ДПС в Одеській області, ДПС України про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА” до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління в Одеській області про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №20120 від 15.03.2021р.; визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №25079 від 29.04.2021; зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну позивача №2 від 11.05.2021.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.07.2021р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 11.08.2021р. залучено до участі у справі №420/11101/21 у якості другого відповідача - Державну податкову службу України.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що не погоджується із прийняттям рішення комісії регіонального рівня ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ “АРКАДІЯ - СІТІ” критеріям ризиковості платника №20120 від 15.03.2021р., №25079 від 29.04.2021р. Позивач, посилаючись на те, що вказані рішення не містять підстави для їх прийняття, а саме не зазначено яка саме податкова інформація стала підставою для прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості. Поряд з цим, позивач вказав, що на виконання договору поставки №1 позивачем ФОП ОСОБА_1 було передано за видатковою накладною №17 від 11.05.2021 р. трикотажне полотно на сумму 720 грн. з яких ПДВ 120 грн. Також, позивачем було виписано податкову накладну №2 від 11.05.2021р. на таку ж суму та подано на реєстрацію відповідачу. 16.05.2021р. позивачем від відповідача було отримано квитанцію, якою повідомлялось що реєстрація податкової накладаної зупинена та на повідомлення позивача з поясненнями щодо розблокування податкової накладної, рішення відповідача з цього питання лишилось незмінним. У зв'язку з викладеним та посилаючись на те, що фактично через дії відповідача позивач позбавлений можливості вести господарську діяльність, позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

30.07.2021р. до суду від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із вимогами товариства та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Так, відповідач вказав, що за наслідками проведеного податкового аналізу виявлено що TOB «ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА» «є учасником формування схемного ПДВ», а саме має ознаки вигодотранспортуючого суб'єкту, з огляду на наступне. Позивачем придбано у ТОВ«АЛ -ФАТІХ» трикотажне полотно, яке останнє імпортовано 2020-2021. Даний постачальник внесений до переліку ризикових «має ознаки постачальника сумнівного податкового кредиту», з урахуванням наступного. Згідно зареєстрованих податкових накладних в ІС «ЄРПН» встановлено, що за період з 05.06.2020р. по 22.02.2021р. підприємством ТОВ «АЛ ФАТІХ» не зареєстровано придбання транспортних послуг для доставки ТМЦ на склад, а також послуг з організації транспортно-експедиторського обслуговування вантажів. Згідно проведеного аналізу встановлено, що середня кількість працюючих складає 1 особа. Виплати доходу з ознакою « 157» - дохід виплачений самозайнятій особі - не нараховувався та не виплачувався. Отже, залучення ТОВ «АЛ ФАТІХ» сторонніх підприємств (залучення послуг у третіх осіб) для доставки ТМЦ на склад - у підприємства відсутнє. Відповідач вказав, що враховуючи те, що підприємством ТОВ«АЛ ФАТІХ» були придбані різноманітні ТМЦ по найменуванню та по кількості, унеможливлює здійснити транспортування такої кількості ТМЦ лише особою, з урахуванням директора без залучення контрагентів. Також, за звітом 20 ОПП у ТОВ «АЛ ФАТІХ» з основних фондів рахується лише офіс. Власні чи орендовані складські приміщення відсутні. Послуги складського зберігання не придбавались. Таким чином, як зазначив відповідач, не встановлено фактичного постачальника товару (трикотажне полотно) по ланцюгу операцій: постачальник ТОВ «АЛ -ФАТІХ» - покупець TOB «ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА» - реалізація позивачем ОСОБА_1 . В свою чергу ОСОБА_1 внесений до переліку ризикових «має ознаки вигодоформуючого суб'єкту». Відповідач зазначив, що таким чином, ТОВ «ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА» за податковою поведінкою має ознаки ймовірного «вигодотранспортуючого суб'єкта» згідно проведеного аналізу встановлено, що середня кількість працюючих складає 0 особа. Також, за звітом 20 ОПП у позивача з основних фондів рахується лише офіс, на обліку з 18.02.2021р. Відсутня інформація щодо перевезення, вантажно-розвантажувальних послуг, послуг з зберігання полотна. З метою забезпечення заходів, направлених на упередження формування та розповсюдження сум ризикового ПДВ, недопущення функціонування транзитно-конвертаційних груп, уникнення виконання податкового обов'язку підприємствами реального сектору економіки, враховуючи вимоги Постанови №1165 рішеннями Комісії Головного управління ДПС в Одеській області включено позивача до Переліку ризикових платників податків. Щодо позовної вимоги про реєстрацію податкової накладної, відповідач вказав, що повноваження щодо реєстрації податкової накладної належать ДПС України та, що позивачем на виконання п.11 Порядку №1165 не було подано до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкової накладеної, реєстрацію якої зупинено.

Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності ТОВ «ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА» відносяться: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний); 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 43.31 Штукатурні роботи;

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Одеській області від 15.03.2021р. №20120 встановлено відповідність ТОВ «ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА» критеріям ризиковості платника податку згідно п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, у зв'язку з наявною податковою інформацією, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування (а.с.8)

ТОВ «ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА» звернулось до контролюючого органу із повідомленням про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку №1 від 22.04.2021р., кількість доданих документів -63 (а.с.9).

Згідно наданих до Головного управління ДПС в Одеській області пояснень, ТОВ«ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА» повідомило, що платник має відкриті банківські рахунки, підприємство тільки розпочало свою роботу у 2021 року, закупило сировину та планувалось запустити виробництво з пошиття трикотажних виробів. Основні постачальники: ТОВ «АЛ -ФАТІХ», ТОВ «ЕСТЕЙТ СЕРВІС ЛТД»; Основні покупці: ФОП ОСОБА_1 , ТОВ «ІНТЕРЕКОСКЛАД». Підприємство має орендовані приміщення та податковими органими так і не було надано конкретну інформацію щодо того, яка ж саме операція є ризиковою і в чому суть такої ризиковості (10-13).

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Одеській області від 29.04.2021р. №25079 встановлено відповідність ТОВ «ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА» критеріям ризиковості платника податку згідно п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, у зв'язку з наявною податковою інформацією, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування (а.с.81)

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституція України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно п. 62.1 ст.62 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статі 39 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів. Вказаний Порядок навчав чинності з 1 лютого 2020 року.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, а саме: 1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах; 2.Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах; 3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами; 4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово- господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками; 5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ); 6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; 7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України; 8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття .

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком (пункт 26 Порядку № 1165).

За змістом пункту 40 Порядку № 1165, засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду.

Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (пункт 44 Порядку №1165).

Як встановлено судом, рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника від 18.02.2021р. № 29369 позивача визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

В оскаржуваному рішенні контролюючим органом у розділі "Податкова інформація", який заповнюється у разі відповідності п.8 Критеріїв ризиковості платника податків, зазначено «наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування».

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (частина друга статті 2 КАС України).

Суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення відповідача не відповідає вимогам статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості.

Так, загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

В свою чергу, рішення від 15.03.2021р. та 29.04.2021р., яким ТОВ «ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА» визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, не містить ні юридичних, ні фактичних мотивів кваліфікації заявника як ризикового платника податків.

Відповідачем не надано жодних доказів провадження позивачем господарської діяльності, яка б містила ознаки порушення вимог чинного законодавства України.

В свою чергу, у відзиві на позов контролюючий орган зазначив, що за наслідками проведеного податкового аналізу виявлено, що TOB «ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА» «є учасником формування схемного ПДВ», а саме має ознаки вигодотранспортуючого суб'єкту, з огляду на наступне. Позивачем придбано у ТОВ «АЛ -ФАТІХ» ( 43483758) трикотажне полотно, яке останнє імпортовано 2020-2021. Даний постачальник внесений до переліку ризикових «має ознаки постачальника сумнівного податкового кредиту», з огляду на наступне. Згідно зареєстрованих податкових накладних в ІС «ЄРПН» встановлено, що за період з 05.06.2020р. по 22.02.2021 р. підприємством ТОВ «АЛ ФАТІХ» не зареєстровано придбання транспортних послуг для доставки ТМЦ на склад, а також послуг з організації транспортно-експедиторського обслуговування вантажів. Згідно проведеного аналізу встановлено, що середня кількість працюючих складає 1 особа. Виплати доходу з ознакою « 157» - дохід виплачений самозайнятій особі - не нараховувався та не виплачувався. Отже, залучення ТОВ «АЛ ФАТІХ» сторонніх підприємств (залучення послуг у третіх осіб) для доставки ТМЦ на склад - у підприємства відсутнє. Враховуючи те, що підприємством ТОВ «АЛ ФАТІХ» були придбані різноманітні ТМЦ по найменуванню та по кількості, унеможливлює здійснити транспортування такої кількості ТМЦ лише особою, з урахуванням директора без залучення контрагентів. Також, за звітом 20 ОПП у ТОВ «АЛ ФАТІХ» з основних фондів рахується лише офіс. Власні чи орендовані складські приміщення відсутні. Послуги складського зберігання не придбавались. Таким чином, не встановлено фактичного постачальника товару (трикотажне полотно) по ланцюгу операцій: постачальник ТОВ «АЛ -ФАТІХ» - покупець TOB «ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА» - реалізація позивачем ОСОБА_1 . В свою чергу ОСОБА_1 внесений до переліку ризикових «має ознаки вигодоформуючого суб'єкту». Таким чином, ТОВ «ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА» за податковою поведінкою має ознаки ймовірного «вигодотранспортуючого суб'єкта'згідно проведеного аналізу встановлено, що середня кількість працюючих складає 0 особа. Також, за звітом 20 ОПП у позивача з основних фондів рахується лише офіс, на обліку з 18.02.2021р. Відсутня інформація щодо перевезення, вантажно-розвантажувальних послуг, послуг з зберігання полотна.

При цьому, згідно п.71.1 ст.71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Збір податкової інформації та отримання податкової інформації контролюючим органом врегульовано ст.ст.72, 73 ПК України.

Відповідно до ст.74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є державною власністю.

Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.

Підпунктом 20.1.45 п.20.1 ст.20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, і необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотримання якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.

В свою чергу, відповідач не надав до суду жодного доказу у підтвердження вказаних у відзиві тверджень.

Суд вважає, що в даному випадку контролюючим органом не доведено наявності підстав для віднесення підприємства до ризикових платників податків відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про протиправність рішень №20120 від 15.03.2021р. та №25079 від 29.04.2021 Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника та наявності підстав для їх скасування.

При цьому, суд приходить до висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладану позивача №2 від 11.05.2021р., оскільки в межах цієї справи позивачем не оскаржуються рішення відповідача щодо зупинення реєстрації податкової накладної чи відмови у реєстрації податкової накладної №2 від 11.05.2021р. та, позивачем не надано до суду докази надання ТОВ «ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА» до контролюючого оргвну повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо вказаної податкової накладної, реєстрацію якої зупинено та відповідно суд вважає такі позовні вимоги передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За викладених обставин, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню частково.

Частиною 3 ст. 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для частково задоволення позовної заяви, суд вважає що наявні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача 4540,00грн. сплаченого судового збору, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА” - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.03.2021р. №20120 та 29.04.2021р. №25079 про відповідність платника податку Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА” критеріям ризиковості платника податку.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, 65044, м. Одеса, вул.Семінарська, 5) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕКСІМ ФІНАНС УКРАЇНА” (код ЄДРПОУ 42145281, Люстдорфська дорога 92/94, м.Одеса) судовий збір у розмірі 4540,00 грн. (чотири тисячі п'ятсот сорок гривень).

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра