Рішення від 05.10.2021 по справі 420/7725/21

Справа № 420/7725/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Подільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Одеса), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Подільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправними дій Подільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Одеса) у відмові в державній реєстрації актів цивільного стану та зобов'язання Подільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Одеса) здійснити державну реєстрацію шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно поданої заяви від 15.04.2021р. про реєстрацію шлюбу.

Ухвалою суду від 01.07.2021р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та залучено до участі у справі № 420/7725/21 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 02.09.2021р. ухвалено перейти до розгляду справи у порядку загального позовного провадження, витребувано у Подільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції(м.Одеса) належним чином засвідчені копії заяви про реєстрацію шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 і відмови у реєстрації шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

10.09.2021р. до суду від Подільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Одеса), на виконання ухвали суду про витребування доказів по справі, надійшли належним чином засвідчені заяви про реєстрацію шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 із додатковими документами на реєстрацію шлюбу.

Ухвалою суду від 14 вересня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті; розгляд справи продовжено у письмовому провадженні.

В обгрунтування позовних вимог позивач вказав, що ОСОБА_1 , громадянин Республіки Вірменія прибув до України влітку 2019 року. 15 квітня 2021 року позивач разом із ОСОБА_2 , яка чекає від позивача на дитину, звернулись до відповідача із заявою про реєстрацію шлюбу, однак Подільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції(м.Одеса) було відмовлено у реєстрації шлюбу. Позивач, посилаючись на те, що у разі вагітності нареченої, народження нею дитини та якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, державна реєстрація шлюбу проводиться в день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця та, що відсутні підстави для відмови у реєстрації вказаного шлюбу, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач повідомлявся про день та час розгляду справи, однак у підготовчі засідання представник не з'являвся, відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

15 квітня 2021 року ОСОБА_3 та ОСОБА_2 звернулись до Подільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Одеса) із заявою про державну реєстрацію шлюбу (а.с.54-55). Також була надана довідка про вагітність нареченої.

Подільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Одеса) звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області із запитом №78/66-49 від 15.04.2021р. щодо здійснення перевірки законності перебування громадянина ОСОБА_4 на території України та надання письмової відповіді до 17.04.2021р. - призначеної дати державної реєстрації шлюбу (а.с.63).

Листом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області №78/66-49 від 15.04.2021р. адресованого Подільському міськрайонному відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Одеса) повідомлено про рекомендацію гр. Республіки Вірменія ОСОБА_1 звернутись до ГУ ДМС України в Одеській області для повернення посвідки на тимчасове проживання в державі, у зв'язку з припиненням підстав перебування на території України (а.с.64).

Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року № 2398-VI встановлено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Частиною 1 ст.14 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що для державної реєстрації шлюбу жінкою та чоловіком особисто подається заява до органу державної реєстрації актів цивільного стану за їх вибором. Особи, які подали заяву про державну реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими.

Якщо жінка та/або чоловік не можуть через поважну причину особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену, можуть подати їх представники. Повноваження представника повинні бути нотаріально засвідчені.

Відповідно до ч.3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» орган державної реєстрації актів цивільного стану, що прийняв заяву про реєстрацію шлюбу, зобов'язаний ознайомити наречених з умовами і порядком державної реєстрації шлюбу, їхніми правами та обов'язками як майбутніх подружжя і батьків, обов'язком повідомити один одному про стан свого здоров'я, попередити наречених про відповідальність за приховання відомостей про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу.

Відповідно до ч.5, 6 ст.14 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у разі вагітності нареченої, народження нею дитини та якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, державна реєстрація шлюбу проводиться в день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.

Якщо є відомості про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти таку реєстрацію, але не більш як на три місяці.

Відповідно до положень ст. 21 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо: 1) державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України; 2) державна реєстрація повинна проводитися в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану; 3) з проханням про державну реєстрацію звернулася недієздатна особа або особа, яка не має необхідних для цього повноважень.

Відповідно до положень п.4 розділу 2 глави ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000р. №52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України24.12.2010р. № 3307/5) іноземці та особи без громадянства для державної реєстрації шлюбу в Україні повинні пред'явити паспортний документ або документ, що посвідчує особу без громадянства заявника, та посвідку на постійне чи тимчасове проживання або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України.

У разі пред'явлення посвідки на постійне чи тимчасове проживання орган державної реєстрації актів цивільного стану здійснює її перевірку за допомогою сервісу Державної міграційної служби України згідно з відомостями про недійсні документи.

Іноземець або особа без громадянства під час подання заяви про державну реєстрацію шлюбу попереджається про необхідність у випадках, передбачених цими Правилами, підтвердження територіальним органом Державної міграційної служби України законності його перебування на території України на день державної реєстрації шлюбу, про що робиться відповідний запис у заяві про державну реєстрацію шлюбу, який скріплюється його підписом. Запит направляється невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня подання заяви про державну реєстрацію шлюбу за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку. У запиті зазначаються дата подання заяви про державну реєстрацію шлюбу та дата державної реєстрації шлюбу, призначена органом державної реєстрації актів цивільного стану.

До запиту додаються копії необхідних для перевірки сторінок паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, та їх переклад.

Територіальний орган Державної міграційної служби України у день отримання запиту або не пізніше наступного робочого дня за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку повідомляє відповідний орган державної реєстрації актів цивільного стану про результати перевірки законності перебування іноземця або особи без громадянства на території України.

Разом з тим, п.10. розділу 2 глави ІІІ Правил № 3307/5 якщо є відомості про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти таку реєстрацію, але не більш як на три місяці.

Про відстрочку державної реєстрації шлюбу повідомляються наречені. Рішення про таке відкладення державної реєстрації шлюбу може бути оскаржене в судовому порядку.

Орган державної реєстрації актів цивільного стану може на прохання зацікавлених осіб або зі своєї ініціативи провести необхідну перевірку. За наявності передбачених законодавством перешкод для державної реєстрації шлюбу орган державної реєстрації актів цивільного стану відмовляє в його реєстрації і повинен викласти причину такої відмови в письмовій формі. Якщо відомості про такі перешкоди не дістануть підтвердження, державна реєстрація шлюбу проводиться на загальних підставах.

Як зазначалось судом, Подільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Одеса) звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області із запитом №78/66-49 від 15.04.2021р. щодо здійснення перевірки законності перебування громадянина ОСОБА_4 на території України та надати письмову відповідь до 17.04.2021р. - призначеної дати державної реєстрації шлюбу (а.с.63).

Листом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області №78/66-49 від 15.04.2021р. адресованого Подільському міськрайонному відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Одеса) повідомлено про рекомендацію гр. Республіки Вірменія ОСОБА_1 звернутись до ГУ ДМС України в Одеській області для повернення посвідки на тимчасове проживання в державі, у зв'язку з припиненням підстав перебування на території України (а.с.64).

Частиною 2 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене та те, що відповідач у порядку визначеному діючим законодавством України звернувся за підтвердження територіальним органом Державної міграційної служби України законності перебування позивача на території України на день державної реєстрації шлюбу та ГУ ДМС України в Одеській області повідомлено про припинення у громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 підстав перебування на території України, суд вважає, що відсутні підставі для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .

У зв'язку з викладеним, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій Подільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Одеса) у відмові в державній реєстрації актів цивільного стану та зобов'язання Подільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Одеса) здійснити державну реєстрацію шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно поданої заяви від 15.04.2021р. про реєстрацію шлюбу, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 р.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.