Рішення від 29.09.2021 по справі 380/9401/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/9401/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий-суддя Кедик М.В.,

секретар судового засідання Гавінська М.В.,

за участю:

позивач ОСОБА_1 ,

представник відповідача Дяків Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії чоловіка за життя згідно з наданою довідкою Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності ДСНС України про його грошове утримання;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії покійного чоловіка на таку, яка по закону належала йому за життя з 01.04.2019 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі оновленої довідки про грошове утримання, наданої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності ДСНС України, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення.

Ухвалою від 15.06.2021 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі.

Ухвалою від 09.08.2021 суд ухвалив перейти із спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін до розгляду справи № 380/9401/21 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у справі № 380/11043/20 Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності ДСНС України складено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 із зазначенням всіх видів грошового забезпечення за нормами чинними на 05.03.2019 за посадою начальника факультету пожежної та техногенної безпеки ЛДУ БЖД. Зазначає, що як дружина покійного ОСОБА_2 , має законне право на перерахунок пенсії свого чоловіка за життя відповідно до Закону № 2262. Позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки. Однак отримала відмову в перерахунку пенсії.

Відповідач подав відзив на позовну заяву від 26.07.2021 (вх. № 53804), у якому зазначає, що після проведеного перерахунку з 01.01.2018 за нормами станом на 01.03.2018 та на виконання Постанови -103 та Постанови - 704, Кабінет Міністрів не приймав рішень щодо порахунку пенсії військовослужбовцям. Водночас, сама по собі довідка не породжує право позивача на перерахунок, підставою для перерахунку є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України. Підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки відсутні. Просить відмовити у задоволенні позову.

Позивач подала доповнення до позовної заяви від 20.09.2021 (вх. 68207), у яких зазначає, що як дружина померлого ОСОБА_2 , є спадкоємицею (правонаступницею) померлого, що засвідчує нотаріальна довідка, проживала з покійним спільно за однією адресою, що відповідає вимогам ст. 61 Закону-2262 і тому має всі законні підстави відстоювати право на перерахунок пенсії покійного чоловіка за життя. Також вказує, що на даний момент пенсію не отримує, оскільки не досягла пенсійного віку, а також не належить до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

Представник відповідача подав додаткові пояснення, у яких вказує, що згідно із ст. 61 Закону-2262, суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1219 ЦК України, не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом. Право на пенсійне забезпечення нерозривно пов'язане з особою пенсіонера, оскільки пенсія, в тому числі відповідно до Закону - 2262, призначається вичерпному переліку осіб, а тому таке не спадкується.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені в позові, просила суд позов задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила із підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_2 (11.03.1959 - 17.03.2020) проходив службу у Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності ДСНС України та з 2010 року перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області і отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 28.03.2020.

Спадкоємцем ОСОБА_2 є його дружина ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Курило Н.Й. від 26.06.2020 №22/01-16.

Позивач, ОСОБА_1 , пенсію у разі втрати годувальника не отримує, на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області не перебуває.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у справі № 380/11043/20 Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності ДСНС України складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої ОСОБА_2 про те, що відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами чинними на 05.03.2019 за посадою начальника факультету пожежної та техногенної безпеки ЛДУ БЖД.

Позивач звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку та виплати пенсії її померлого чоловіка ОСОБА_2

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 22.04.2021 № 1300-5203-8/37075, повідомило, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у справі № 380/11043/20 жодних зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено.

Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.

У даному випадку спірні правовідносини між сторонами стосуються права на перерахунок та виплату пенсії померлого, що виникло з 05.03.2019, з дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Частиною першою статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 затверджено «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 22-1), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846.

Абзацом 1 пункту 4.1 Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Відповідно до пункту 4.3 даної Постанови визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 28.03.2020.

При цьому як встановлено судом, за життя ОСОБА_2 не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про проведення перерахунку пенсії по новій довідці та відповідач не приймав рішення про відмову у здійсненні перерахунку або про здійснення перерахунку пенсії.

На думку суду, право на соціальне забезпечення, одним з видів якого є виплата пенсії (за віком, у випадку хвороби, інвалідності, втрати годувальника, для виховання дітей тощо) полягає в тому, що держава гарантує надання достатніх коштів громадянам, які через об'єктивні обставини повністю або частково втратили можливість працювати і отримувати винагороду за працю.

Право на пенсійне забезпечення випливає зі змісту права на соціальний захист, спрямованого на забезпечення громадян у зв'язку зі старістю, інвалідністю, втратою годувальника, з інших передбачених законом підстав і реалізується шляхом надання особі такого виду матеріальної підтримки як пенсії. Тому, таке право на пенсію нерозривно пов'язане з особою пенсіонера, якому призначена, нарахована та виплачується така пенсія.

Отже право на здійснення перерахунку пенсії належить виключно такому пенсіонеру.

Проте із заявою про перерахунок пенсії померлого ОСОБА_2 звернулася дружина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уже після смерті її чоловіка.

Позивач, ОСОБА_1 , пенсію у разі втрати годувальника не отримує, на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області не перебуває, що не заперечується позивачем.

Відповідно до довідки приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу від 26.06.2020 №22/01-16 ОСОБА_1 є спадкоємцем майна померлого ОСОБА_2 .

Як встановлено статтею 1219 Цивільного кодексу України не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема, права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом.

У силу зазначеної норми право на пенсію та інші соціальні виплати не входить до складу спадщини, адже має на меті матеріальне забезпечення конкретної особи, а передумовою виникнення зазначених прав у спадкодавця була його участь у соціальних та трудових відносинах.

У свою чергу, відповідно до статті 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Також статтею 56 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Аналогічна норма зазначена і у статті 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» згідно з якою суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Виходячи з аналізу вищезазначених правових норм, суд дійшов до висновку, що предметом передачі членам сім'ї померлого пенсіонера можуть бути лише конкретні суми пенсій, допомог або інших виплат, встановлених законом, які належали пенсіонеру за життя і залишилися недоотриманими у зв'язку з його смертю.

Оскільки ОСОБА_2 перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 05.03.2019 за посадою начальника факультету пожежної та техногенної безпеки ЛДУ БЖД не було здійснено та сума перерахованої пенсії не нараховувана для виплати, ОСОБА_2 із заявою про здійснення такого перерахунку не звертався, тому вона не може бути нарахована та виплачена позивачу.

Таким чином, з врахуванням викладеного, відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови у перерахунку та виплати позивачу пенсії померлого ОСОБА_2 , та як наслідок відсутні підстави для зобов'язання здійснення перерахунку та виплати такої пенсії померлому.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану в рішенні у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Європейський Суд з прав людини у постанові від 29.07.2010 у справі «Стрельцов и другие военные пенсионеры из Новочеркасска против Российской Федерации» визнав, що особи мають право на підтримання скарг своїх померлих родичів у межах ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Вказаного висновку Європейський Суд з прав людини дійшов виходячи з того, що право на отримання заробітної плати і прирівняних до неї платежів, пенсій та інших грошових сум, які виплачуються в якості засобів для існування і підлягали виплаті, проте не були отримані громадянином за життя, належать членам сім'ї померлої особи.

На підставі викладеного та враховуючи практику Європейського суду з прав людини, суд вважає, що лише нарахована пенсійним органом сума пенсії входить до складу спадщини, підлягає виплаті спадкоємцям; за цих умов наведені правовідносини допускають правонаступництво.

За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст судового рішення складений 04.10.2021

Суддя Кедик М.В.