Іменем України
05 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4077/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 2273/2021 ( ОСОБА_1 ) від 01.04.2021 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 за заявою від 24.03.2021, у зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стаж роботи на підставі довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії № 45 від 09.07.2019, виданою Алчевським спеціалізованим колективним підприємством № 2 «Укренергочормет», №016/2401, 016/2402, 016/2403, 016/2404 від 31.10.2017, виданих Публічним акціонерним товариством «Алчевський металургійний комбінат» за періоди роботи з 01.09.1992 по 31.07.1996 в Алчевському спеціалізованому колективному підприємстві №2 «Укренергочормет»; з 01.08.1996 по 31.12.1998, з 15.04.1999 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.12.2004, з 03.02.2005 по 31.12.2006, з 05.02.2007 по 02.09.2007, з 03.09.2007 по 31.01.2008, з 01.02.2008 по 30.04.2008, з 01.05.2008 по 26.09.2011, з 03.08.2016 по 31.10.2017 в ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» та прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно його заяви від 24.03.2021 (а.с.1-4).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 24.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 2273/2021 ( ОСОБА_1 ) від 01.04.2021 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 за заявою від 24.03.2021 у зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу. В рішенні відповідач зазначив, що згідно наданих відомостей про атестації робочих місць та записів в трудовій книжці до пільгового стажу роботи неможливо зарахувати періоди роботи з 01.08.1996 по 31.12.1998, з 15.04.1999 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.12.2004, з 03.02.2005 по 31.12.2006, з 05.02.2007 по 02.09.200f, з 03.09.2007 по 31.01.2008, з 01.02.2008 по 30.04.2008, з 01.05.2008 по 26.09.2011, з 03.08.2016 по 31.10.2017. Підприємства, на яких працював заявник, на цей час розміщуються на окупованій території. У зв'язку з зазначеним витребувати будь-які додаткові документи з цих підприємств у управління не має можливості. Пільговий стаж на роботах, що дає право на пенсію зі зниженням пенсійного віку за списком №1 ОСОБА_1 , складає 4 роки 8 місяців 23 дні, загальний трудовий стаж - 32 роки 3 місяці 22 дні. Додатково у відповіді на адвокатський запит зазначено, що також до пільгового стажу не включено період роботи з 01.09.1992 по 31.07.1996. Позивач вважає протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 2273/2021 ( ОСОБА_1 ) від 01.04.2021 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
30.08.2021 від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційний номером 28857/2021 надійшов відзив на позовну заяву від 27.08.2021 №1200-0803-8/32151, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі (а.с.75-81).
В обґрунтування відзиву зазначив, що для призначення пенсії пільгових умовах за списком №1 позивачем надані документи. Відповідно до наданих документів та індивідуальних відомості про застраховану особу Державного реєстру загальнообов'язкового державного страхування до пільгового стажу ОСОБА_1 зараховано періоди роботи:
-з 01.01.1999 по 14.04.1999 - 3 місяці 14 днів ;
-01.01.2005 по 02.02.2005 - 1 місяць 2 дні;
-з 01.01.2007 по 04.02 2007 - 1 місяць 2 дні;
-з 27.09.2001 по 31.10.2014 - 3 роки 1 місяць 5 днів;
-з 01.11.2014 по 31.05.2015 - 7 місяців;
-з 01 06.2015 по 02.08.2016 - 1 рік 2 місяці 2 дні.
Відповідач зазначив, що загальний стаж ОСОБА_1 становить 32 роки 3 місяці 22 дні, пільговий стаж па підземних роботах, що дає право па пенсію зі зниженням пенсійного віку за списком №1 складає 4 роки 8 місяців 23 дні, якого недостатньо для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.144 Закону №1058.
Щодо не зарахування до пільговою стажу періодів роботи:
-з 01.08.1996 по 31.12.1998 - 2 роки 5 місяців - період робот слюсарем-ремонтником та електрозварювальником сварки в управлінні по ремінну газоводоочісного та енергетичного обладнання Відкритого акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат» оскільки атестація робочого місця надана АП «Укенергочермет» Алчевського СУ-2;
-з 15.04.1999 по 31.12.2003 - 4 роки 8 місяців 17 днів, 3 01.01.2004 по 31.12.2004 - 1 рік, з 03.02.2005 по 31.12.2006 - 1 рік 11 місяців, з 05.02.2007 по 02.09.2007 - 6 місяців 27 днів електрозварювальником обладнання Відкритого акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат» оскільки в паданні атестації відсутній вказаний цех;
-з 03.09.2007 по 31.01.2008 - 4 місяці 28 днів слюсарем-ремонтником в цеху безперервною розливу сталі Відкритого акціонерною товариства «Алчевський металургійний комбінат», оскільки в трудовій книжці відсутні відомості, передбачені п. 2.14 Інструкції №58. Відсутні накази, видані та результатами атестації робочих місць і мають відповідати найменуванню списків виробництв, роби, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Зазначені неповні записи в трудовій книжці вимагають падання уточнюючої довідки щодо підтвердження спеціального стажу та документів про атестацію робочих місць;
-з 01.02.2008 по 30.04.2008 - 2 місяці 29 днів слюсарем-ремонтником в киснево-конвертному цеху Відкритого акціонерною товариства «Алчевський металургійний комбінат», оскільки в трудовій книжці відсутні відомості передбачені пунктом 2.14 Інструкції №58. Відсутні накази, видані за результатами атестації робочих місць і мають відповідати найменуванню списків виробити в. роби, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Зазначені неповні записи в трудовій книжці вимагають падання уточнюючої довідки щодо підтвердження спеціального стажу та документів про атестацію робочих місць;
-з 01.05.2008 по 26.09.2011 - 3 роки 4 місяці 25 днів електрозварювальником в киснево-конвертному цеху Відкритого акціонерною товариства «Алчевський металургійний комбінат», оскільки в трудовім книжці відсутні відомості, передбачені пунктом 2.14 Інструкції №58. Відсутні накази, видані за результатами атестації робочих місці» і мають відповідати найменуванню списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Зазначені неповні записи в трудовій книжні вимагають надання уточнюючої довідки щодо підтвердження спеціального стажу та документів про атестацію робочих місць;
-з 03.08.2016 по 31.10.2017 - 1 рік 3 місяці електрозварювальником ручної сварки в доменному цеху Відкритого акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат», оскільки в трудовій книжці відсутні відомості, передбачені пунктом 2.14 Інструкції №58. Відсутні накази, видані за результатами атестації робочих місць і мають відповідати найменуванню списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Зазначені неповні записи в трудовій книжці вимагають надання уточнюючої довідки щодо підтвердження спеціального стажу та документів про атестацію робочих місць.
Управлінням прийнято рішення від 01.04.2021 №2275/2021 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 за заявою від 24.03 2021 в зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу.
Відповідач вказав, що уточнюючих довідок відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 про підтвердження наявного трудовою стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній позивач не надав. Підприємства, на яких працював позивач, на даний час розміщуються на окупованій території.
На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
03.09.2021 позивачем до матеріалів справи надано відповідь на відзив, в якому просив задовольнити позовні вимоги (а.с.142-143).
Судом по справі вчинено такі процесуальні дії:
-ухвалою суду від 06.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.69-70).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 30.05.2000 Слов'яносербським РВ УМВС України в Луганській області, ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.5-6,7).
Позивач є внутрішньо переміщеною особою з фактичним місцем проживання АДРЕСА_2 (а.с.8).
24.03.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надав документи, вказана заява зареєстрована за №2273 (а.с.13-14).
Рішенням управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області від 01.04.2021 №2273/2021 ( ОСОБА_1 ) відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 за заявою від 24.03.2021 в зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу (а.с.9-12).
В матеріалах справи наявна трудова книжка серії НОМЕР_3 від 24.02.1987 (а.с.22-25), довідка від 09.07.2019 №45 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (а.с.27), довідка від 09.07.2019 №48/1 про зміну назви підприємства (а.с.28), наказ від 12.09.1994 №113 (а.с.29-30), лист від 20.03.2003 №11/876 (а.с.31), довідка від 31.10.2017 №016/2401, №016/2402, №016/2403, №016/2404, про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (а.с.32,33,34,35), довідка від 31.10.2017 №016/101 (а.с.36), постанова від 29.12.1997 №308 (а.с.37,38-39), постанова від 29.11.2000 №229 (а.с.40-41), лист від 18.04.2008 №11/1825-33 (а.с.42), постанова від 17.12.2004 №269 (а.с.43,44), лист від 24.12.2004 №11/6763-33 (а.с.45), постанова від 30.12.2008 №177 (а.с.46,47-48), лист від 02.09.2009 №11/4546-33 (а.с.49), постанова від 30.08.2012 №58 (а.с.50,51), лист від 17.09.2012 №11/5768-33 (а.с.52-53), додаток до постанови від 23.01.2013 №3 (а.с.54), лист від 13.03.2013 №11/1550-33 (а.с.55), постанова від 11.10.2013 №111 (а.с.56,57-59), лист щодо атестації робочих місць від 09.07.2014 №11/3521-33 (а.с.60), особова картка (а.с.61), реєстр застрахованих осіб (форма ОК-5) (а.с.62-63).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Абзацами 9, 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Абзацами першим та другим пункту 2 розділу Прикінцеві положення Закону № 1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку).
Пунктом 20 Порядку 637 передбачено, що у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
В довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу: професія або посада, характер роботи: розділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включаються цій період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пункту 1.5 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:
про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (абзац 1 підпункту 2);
для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (абзаци 1 та 2 підпункту 3).
Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1)перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2)перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3)перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4)видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку №383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
З аналізу вищезазначених правових норм суд дійшов висновку, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки; після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації, як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Дослідженням трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 встановлено наступне (а.с.22-25).
З 01.09.1992 по 31.07.1996 позивач працював в Алчевському спеціалізованому колективному підприємстві № 2 «Укренергочормет» слюсарем-ремонтником обладнання металургійного та коксохімічних заводів.
12.09.1994 (запис №9 трудової книжки) проведено атестацію робочих місць за умовами праці та підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до Списку №1 (зворотній бік а.с.22).
Крім трудової книжки це підтверджується довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії № 45 від 09.07.2019 (а.с.27), довідкою № 48/1 від 09.07.2019 про перейменування підприємства, які видані Алчевським спеціалізованим колективним підприємством № 2 «Укренергочормет» код ЄДРПОУ 05476763 (а.с.28) та копією наказу № 113 від 12.09.1994 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» (а.с.29,30).
Також, як вбачається з матеріалів справи позивач з 01.08.1996 працював у відкритому акціонерному товаристві «Алчевський металургійний комбінат», а саме:
-з 01.08.1996 по 30.09.1997 - слюсар-ремонтник управління з ремонту газоводоочисного та енергетичного обладнання;
-з 01.10.1997 по 09.05.2000 - електрозварник ручного зварювання управління з ремонту газоводоочисного та енергетичного обладнання;
-з 10.05.2000 по 31.12.2004 - електрозварник ручного зварювання цеху ремонта газоводоочисного та енергетичного обладнання;
-з 01.01.2005 по 02.09.2007 - електрозварник ручного зварювання, занятий ремонтом обладнання в місцях його установки на ділянках діючих виробництв, основні робітники яких користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1, цеху з ремонту газоводоочисного та енергетичного обладнання;
-з 03.09.2007 по 31.01.2008 - слюсар-ремонтник цеха безперервної розливки сталі;
-з 01.02.2008 по 30.04.2008 - слюсар-ремонтник, занятий ремонтом обладнання в місцях його установки на ділянках діючих виробництв, основні робітники яких користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 киснево-конвертерного цеху;
-з 01.05.2008 по 25.09.2011 - електрогазозварник, занятий ремонтом обладнання в місцях його установки на ділянках діючих виробництв, основні робітники яких користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1, киснево-конвертерного цеху;
-з 26.09.2011 по 04.03.2021 - електрозварник ручного зварювання, занятий ремонтом обладнання в місцях його установки на ділянках діючих виробництв, основні робітники яких користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1, доменного цеху (а.с.23-25).
Крім записів в трудовій книжці позивача, що він зайнятий ремонтом обладнання в місцях його установки на ділянках діючих виробництв, основні робітники яких користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1, стаж роботи за Списком № 1 підтверджується довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 31.10.2017:
-№ 016/2401 - період з 01.08.1996 по 30.09.1997, стаж за Списком № 1 за цей період становить 4 місяці 7 днів (а.с.32);
-№ 016/2402 - періоди з 01.10.1997 по 30.04.1999 - стаж за Списком № 1 за цей період становить 6 місяців 12 днів, з 01.05.1999 по 02.09.2007 - стаж за Списком № 1 за цей період становить 1 рік 9 місяців 11 днів (а.с.33);
-№ 016/2403 - періоди з 02.02.2008 по 30.04.2008 - стаж за Списком № 1 за цей період становить 2 місяці 29 днів, з 01.05.2008 по 25.09.2011 - стаж за Списком № 1 за цей період становить 3 роки 4 місяці 25 днів, з 26.09.2011 пр 11.08.2014 - стаж за Списком № 1 за цей період становить 2 роки 10 місяців 16 днів (а.с.34);
-№ 016/2404 - періоди з 01.06.2015 по 02.08.2016 - стаж за Списком № 1 за цей період становить 1 рік 2 місяці 2 дня (а.с.35).
Також, позивачем до матеріалів справи було надано довідку № 016/101 від 31.10.2017 про перейменування підприємства (а.с.36), а саме відкрите акціонерне товариство «Алчевський металургійний комбінат» перейменоване у Публічне акціонерне товариство (а.с.36), копії наказів про результати атестації робочих місць за умовами праці № 308 від 29.12.1997 (а.с.37,38-39), № 229 від 29.11.2000 (а.с.40,41), № 269 від 17.12.2004 (а.с.43,44), № 177 від 30.12.2008 (а.с.46,47-48), № 58 від 30.08.2012 (а.с.50,51), № 3 від 23.01.2013 (а.с.53,54, № 111 від 11.10.2013 (а.с.56,57-59), копія особової картки позивача (а.с.61).
Так, вищевказані довідки - № 016/2401, № 016/2402, № 016/2403, № 016/2404 завірені печаткою Публічного акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат» з кодом ЄДРПОУ 05441447.
Згідно з даними з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Публічного акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат» з кодом ЄДРПОУ 05441447 знаходиться за адресою 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул.Вілєсова, буд. 20А.
Таким чином, Публічне акціонерне товариство «Алчевський металургійний комбінат» зареєстровано на підконтрольній українській владі території України.
Крім того, в матеріалах справи наявний реєстр застрахованих осіб (форма ОК-5) (а.с.62-63).
З вказаного реєстру вбачається, що з 01.01.1999 по 31.10.2017 позивач працював у роботодавця за кодом ЄДРПОУ 05441447, що відповідно до відомостей про страхувальника відповідає Публічному акціонерному товаристві «Алчевський металургійний комбінат».
Також з вищевказаного реєстру вбачається, що позивач в період з 01.01.1999 по 31.10.2017 мав безпосередньо спеціальний стаж на підприємстві з кодом страхувальника - 05441447 та за кодами підстави обліку спецстажу - ЗП3013АІ та ЗП3013БІ (а.с.63).
Відповідно до постанов правління Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) № 7-6 від 10.06.2004 «Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», № 26-1 від 05.11.2009 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», № 22-2 від 08.10.2010 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та № 25-2 від 03.12.2013 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління ПФУ від 08.10.2010 № 22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено код підстав для обліку спецстажу за № ЗП3013АІ та ЗП3013БІ для застрахованих осіб, які є працівниками, що зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці:
-код ЗП3013АІ - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
-код ЗП3013БІ - працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Тобто, при здачі звітів страхувальником - Публічним акціонерним товариством «Алчевський металургійний комбінат» до органів ПФУ зазначалося, що страхові внески за позивача вносилися за вищевказаними професіями за відповідними кодами, що в свою чергу відповідає положенням ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Суд також зазначає, що відповідно до частин першої та другої статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно з частиною першою статті 18 вказаного Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до частин другої та третьої статті 9 вказаного Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
При цьому матеріалами справи підтверджено, що позивач набув трудовий стаж у період, коли населені пункти, на території яких підприємство здійснювало господарську діяльність, перебувало під контролем української влади, і таке підприємство було утворено відповідно до законодавства України.
Щодо окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus V. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer V. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики.
При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать" (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, § 96).
Отже, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, § 92).
Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" наголосив, що "першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, § 142).
Таким чином, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Отже, суд вважає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв'язку з тимчасовою окупацією певних територій Луганської області, відмова відповідачем - органом державної влади позивачу - фізичній особі у реалізації її права на соціальне забезпечення не є пропорційною меті, якої намагався досягти відповідач цією відмовою, та така відмова порушує баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо призначення пенсії.
Таким чином суд враховує, що відомості вказані в наданих позивачем довідках, постановах про проведення атестації та трудовій книжці позивача є достатніми для зарахування спірного періоду до стажу роботи позивача, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає зарахуванню стаж роботи на підставі довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії №45 від 09.07.2019, виданою Алчевським спеціалізованим колективним підприємством № 2 «Укренергочормет», №016/2401, 016/2402, 016/2403, 016/2404 від 31.10.2017, виданих Публічним акціонерним товариством «Алчевський металургійний комбінат» за періоди роботи з 01.09.1992 по 31.07.1996 в Алчевському спеціалізованому колективному підприємстві № 2 «Укренергочормет»; з 01.08.1996 по 31.12.1998, з 15.04.1999 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.12.2004, з 03.02.2005 по 31.12.2006, з 05.02.2007 по 02.09.2007, з 03.09.2007 по 31.01.2008, з 01.02.2008 по 30.04.2008, з 01.05.2008 по 26.09.2011, з 03.08.2016 по 31.10.2017 в ПАТ «Алчевський металургійний комбінат».
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що рішення управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області від 01.04.2021 №2273/2021 ( ОСОБА_1 ) є протиправним та таким, що не відповідає критеріям визначеним частиною другою статті 2 КАС України, дотримання яких перевіряє адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, внаслідок чого підлягає скасуванню.
Відновленням порушеного права позивача є зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 01.09.1992 по 31.07.1996 в Алчевському спеціалізованому колективному підприємстві №2 «Укренергочормет»; з 01.08.1996 по 31.12.1998, з 15.04.1999 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.12.2004, з 03.02.2005 по 31.12.2006, з 05.02.2007 по 02.09.2007, з 03.09.2007 по 31.01.2008, з 01.02.2008 по 30.04.2008, з 01.05.2008 по 26.09.2011, з 03.08.2016 по 31.10.2017 в ПАТ «Алчевський металургійний комбінат».
Що стосується вимог позивача про призначення позивачу пенсії на пільгових умовах згідно п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дати подачі заяви 22.02.2021, суд зазначає наступне.
З практики Європейського суду слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням дискреційних повноважень Пенсійного органу на прийняття рішення, суд дійшов висновку на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним), а саме зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.03.2021 про призначення пенсії на пільгових умовах за віком згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Мотивам, з яких виходив відповідач, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії, що зазначені відповідачем у відзиві на позов, суд не надає оцінки та відхиляє, оскільки оцінка рішенню суб'єкта владних повноважень на відповідність критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, надається судом виключно виходячи зі змісту такого рішення.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з виходом за межі заявлених позовних вимог з метою повного захисту порушених прав позивача.
Питання щодо розподілу судового збору судом не вирішується, оскільки ухвалою суду від 06.08.2021 позивача звільнено від сплати судового збору (а.с.69-70).
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області від 01 квітня 2021 року «Про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 » за віком на пільгових умовах згідно ч.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) зарахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до пільгового стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1, періоди з 01.09.1992 по 31.07.1996 в Алчевському спеціалізованому колективному підприємстві №2 «Укренергочормет»; з 01.08.1996 по 31.12.1998, з 15.04.1999 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.12.2004, з 03.02.2005 по 31.12.2006, з 05.02.2007 по 02.09.2007, з 03.09.2007 по 31.01.2008, з 01.02.2008 по 30.04.2008, з 01.05.2008 по 26.09.2011, з 03.08.2016 по 31.10.2017 в ПАТ «Алчевський металургійний комбінат».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) від 24.03.2021 про призначення пенсії на пільгових умовах за віком згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова