Ухвала від 30.09.2021 по справі 906/802/17

Господарський суд

Житомирської області

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48-16-20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код згідно ЄДРПОУ 03499916

УХВАЛА

"30" вересня 2021 р. Справа № 906/802/17.

Господарський суд Житомирської області у складі:

Судді: Кудряшової Ю.В.

розглянувши заяву Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (вх. №02-44/1212/21 від 12.07.2021) про заміну сторони виконавчого провадження у справі №906/802/17 за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком"

до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області

про стягнення 112451,57 грн.

За участю представників сторін:

від стягувача (заявника): не прибув,

від боржника: не прибув.

Коростенської РДА: не прибув.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Житомирської області від 28.09.2017 позов задоволено; стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" 112451,57 грн. компенсації за надані телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, а також 1686,77 грн. сплаченого судового збору.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 15.11.2017 апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області на рішення господарського суду Житомирської області від 28.09.17р. у справі №906/802/17 - залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

05.12.2017 на примусове виконання рішення видано наказ.

12.07.2021 до суду від Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" надійшла заява (вх. №02-44/1212/21) про заміну сторони виконавчого провадження у справі №906/802/17, відповідно до якої стягувач просить суд замінити боржника Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області у наказі №906/802/17 його правонаступником - Коростенською районною державною адміністрацією.

Господарським судом ухвалою від 14.07.2021 вказану заяву прийнято до розгляду; призначено судове засідання.

19.07.2021 від Коростенської районної державної адміністрації надійшли пояснення, відповідно до яких останній наполягав на тому, що згідно передавального акту балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів та розпорядження голови Коростенської РДА №25А від 15.03.2021 всі активи і пасиви переходять Управлянню соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації.

20.07.2021 на електронну пошту суду надійшли заперечення Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації, згідно яких УСП Коростенської РДА звертає увагу суду на те, що кредиторська заборгованість за рішеннями суду минулих років їм не передавалася. Крім цього, зазначено, що Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації знаходиться з 31.12.2020 в стані припинення. Разом з тим, УСП Коростенської РДА відзначає, що належним відповідачем у справі має бути Народицька селищна рада, оскільки з 2016 року фінансування пільг з послуг зв'язку проводиться лише з місцевих бюджетів.

В послідуючому 11.08.2021 на електронну пошту суду надійшли пояснення.

06.09.2021 від заявника до суду надійшли заперечення на відзив.

13.09.2021 до суду від Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" надійшов лист за вх. № 18465 разом з доказами направлення учасникам спору заперечень на відзив;

30.09.2021 на електронну адресу суду надійшло клопотання заявника про розгляд справи без участі їх представника.

Представники учасників чудового процесу в судове засідання не прибули, про час та місце розгляду справи повідомлялись вчасно та належним чином.

Згідно ч. 3 ст. 334 ГПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути заяву ПАТ "Укртелеком" в особі ЖФ ПАТ "Укртелеком" про заміну сторони виконавчого провадження за наявними матеріалами справи.

Оцінивши в сукупності матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, врахувавши пояснення учасників процесу, господарський суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви про аміну сторони виконавчого провадження, враховуючи наступне.

Частиною першою статті 18 ГПК визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 334 ГПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч. 5 ст. 334 ГПК України).

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" у Житомирській області утворено Коростенський район (з адміністративним центром у місті Коростень) у складі територій Білокоровицької сільської, Гладковицької сільської, Горщиківської сільської, Іршанської селищної, Коростенської міської, Лугинської селищної, Малинської міської, Народицької селищної, Овруцької міської, Олевської міської, Словечанської сільської, Ушомирської сільської, Чоповицької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1321 затверджено Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються (надалі - Порядок), відповідно до п.8 якого перехід майна, майнових прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" реорганізація районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ, здійснюється шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, зокрема, згідно з додатком 1. У відповідності з додатком 1, Народицька райдержадміністрація реорганізується шляхом її приєднання до Коростенської райдержадміністрації.

Згідно п. 11 Порядку №1321, райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.

Відповідно до п. 16 Порядку №1321, передавальний акт складається комісією з реорганізації у визначені законодавством порядку та строки після завершення заходів з реорганізації, але не пізніше ніж протягом трьох місяців з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації та підписується усіма членами комісії.

Передавальний акт затверджується протягом 10 днів з моменту його складення розпорядженням голови облдержадміністрації за поданням голови комісії з реорганізації. Зазначений документ повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх фінансових (у тому числі боргових) зобов'язань райдержадміністрації, що припиняється, всіх його кредиторів та боржників, у тому числі зобов'язання, які оспорюються сторонами.

На виконання вищевказаних пунктів було видано розпорядження голови Коростенської районної державної адміністрації від 22.02.2021 № 19а "Про складання передавальних актів та здійснення інших заходів", яким голові Народицької районної державної адміністрації Житомирської області - Можару Ярославу Анатолійовичу та голові комісії з реорганізації юридичних осіб публічного права Народицької районної державної адміністрації Житомирської області було доручено скласти передавальні акти окремо по кожному із напрямів та відповідно до функцій підрозділів Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області та подати їх на затвердження голові Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області пункт 8 та 9 даного розпорядження).

В послідуючому розпорядженням голови Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області №25А від 15.03.2021 затверджено, у тому числі, передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів, згідно якого всі зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області перед кредиторами, дебіторами, усі права та обов'язки, а також всі активи і пасиви шляхом приєднання переходять до правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (а.с.130, 127-129).

Згідно ч. 1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Правонаступництво юридичної особи має місце у випадку її припинення шляхом реорганізації: злиття, приєднання, поділу, перетворення. У такому разі відбувається одночасне правонаступництво (передання) прав і обов'язків юридичної особи або, іншими словами, одночасне правонаступництво щодо майна, прав і обов'язків юридичної особи.

Тому правонаступництво юридичної особи, так само як і спадкове правонаступництво, завжди є універсальним, тобто передбачає одночасний перехід до правонаступника за передавальним актом або розподільчим балансом (частина перша статті 104, статті 106 - 109 ЦК України) і прав, і обов'язків юридичної особи, яка припиняється шляхом реорганізації.

Дана правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 червня 2020 року у справі №910/5953/17, згідно якої при універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов'язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов'язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент. Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов'язків, а усієї їх сукупності. При реорганізації в формі злиття немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов'язків. Адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов'язків. Отже, лише при припиненні суб'єкта господарювання шляхом поділу в розподільчому балансі визначається правонаступництво. Внаслідок же злиття, приєднання або перетворення правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов'язків при таких видах реорганізації неможливий. Якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до можливостей порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до новоствореної юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов'язаннями.

Наведеним спростовуються доводи боржника та Управління соціальної політики Коростенської РДА стосовно відсутності в передавальному акті заборгованості визначеної рішенням у даній справі.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА з 04 січня 2021 року знаходиться в стані припинення, а Управління соціальної політики Коростенської РДА Житомирської області є юридичною особою та зареєстровано за адресою: 11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Франка, буд. 5, ід. код 03192690.

Враховуючи наявні в матеріалах справи докази, господарський суд зазначає, що у даному випадку має місце факт універсального правонаступництва, коли до правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської РДА разом з правами Управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА перейшли обов'язки останнього.

Отже, правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА є Управління соціального захисту населення Коростенської РДА, до якого перейшли всі обов'язки боржника по виконавчому документу - наказу Господарського суду Житомирської області від 05.12.2017 у справі №906/802/17.

Враховуючи вищенаведене положення ст.124 Конституції України, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для заміни сторони виконавчого провадження у справі №906/802/17 замінивши боржника - Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області на його правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.

Керуючись статтями 234-235, 334 ГПК України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" (вх. №02-44/1212/21 від 12.07.2021) про заміну сторони виконавчого провадження у справі №906/802/17 про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити частково.

2. Замінити боржника - Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області (11401, Житомирська область, смт. Народичі, вул. 1-го Травня, буд. 15, ід. код 03192750) на Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Франка, буд. 5, ід. код 03192690) у наказі №906/802/17 від 05.12.2017, виданому на підставі рішення Господарського суду Житомирської області від 28.09.2017 у справі №906/802/17.

3. Повернути стягувачу оригінал наказу Господарського суду Житомирської області №906/802/17 від 05.12.2017.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст. 255 ГПК України та п. 17.5) Перехідних положень ГПК України.

Ухвалу суду підписано: 05.10.2021.

Суддя Кудряшова Ю.В.

Друк:

1 - в справу

2 - заявнику (рек.)

на ел. пошту: marudenko@ukrtelecom.ua

3 - УПСЗН Народицької РДА ( 11401, Житомирська обл., смт. Народичі, вул. Свято-Миколаївська, 136) (рек.)

4 - Коростенська РДА (11500, Житомирська обл., місто Коростень, вул. Грушевського, 60/2) (рек.)

на ел. пошту: krda@krstda.zht.gov.ua

5 - УСП Коростенської РДА (11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Франка, буд. 5) (рек.)

на ел. пошту upszn@krstrda.zht.gov.ua