24 вересня 2021 року місто Чернігів
Справа №751/937/21
Провадження №2/751/652/21
в складі: головуючого - судді Ченцової С. М.
секретарів судового засідання Мірошник В. П., Чвірової О.В.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1
представник відповідача - ТОВ ФІРМА "ТЕХНОВА" Антоненко Наталія Володимирівна
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_1 до ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій
встановив:
І. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до КЕП Чернігівська ТЕЦ ТОВ фірма «ТехНова» про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у повірці лічильника гарячої води; зобов'язання зробити повірку лічильника гарячої води відповідно до чинного законодавства.
Позов обґрунтовано тим, що у вересні 2020 року позивач отримав квитанцію про сплату за надані послуги з централізованого постачання гарячої води, яка не відповідала даним, переданим згідно показань лічильника, на суму 999 грн 93 коп, із розрахунку на трьох осіб. Зателефонувавши до абонентського відділу, отримав відповідь, що лічильник обліку води не дійсний, так як не пройшов повірку.
Позивач зазначає, що власним коштом обладнали квартиру приладом обліку гарячої води. та повідомили про це комунальне підприємство, яке погодилось із встановленням, прийняло лічильник в експлуатацію та опломбувало його.
Попередня повірка проводилась за рахунок підприємства постачальника як це передбачено законодавством. Квартира позивача обладнана приладом обліку гарячого водопостачання КВ-1,5 заводський номер 035843. Заключений договір на монтаж водомірних вузлів та встановлення водолічильників № 7410 від 22.04.2005 року. Складено акт № 2 від 22.04 2005 року про прийняття, встановлення водо лічильників, та здійснена оплата за послуги, згідно розрахунку виконаних робіт.
Згідно з актом № 020/01 від 19.05 2016 року, ТОВ ЕТАЛОН-АСП була проведена повірка приладу обліку гарячої води. Видано свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки ДП Чернігівстандартметрологія. За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ 3580 та методиці повірки на місці експлуатації. ТОВ ЕТАЛОН-АСП повірку проводило згідно договору з ТОВ ФІРМА ТЕХНОВА №3/16-(13) від 17.03.2016 року. Зазначає, що між сторонами укладено індивідуальний договір «Про надання послуг з централізованого опалення та водонагрівання» від 30.04.2008 року.
09.09.2020 року на адресу директора КЕП Чернігівська ТЕЦ ТОВ фірма ТЕХНОВА позивачем направлена заява з проханням зробити повірку лічильника обліку гарячої води, на яку позивач отримав відповідь про відмову у повірці лічильника обліку гарячої води, посилаючись на те, що він за свій рахунок повинен робити повірку. Офіційне повідомлення, згідно Постанови КМУ від 8 липня 2015 року № 474 «Про затвердження Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», згідно з пунктами 7-17 не надходило.
22.10.2020 року позивачем повторно надіслана заява, в якій повідомлено хто має платити за повірку лічильника, з пропозицією зробити повірку за свій рахунок при умові, що підприємство, надавач послуг, зарахує суму оплати за повірку в суму послуги за спожиту гарячу воду, згідно квитанції наданої виконавцем.
У своїй відповіді від 30.10.2020 року № 01/1908 керівництво КЕП Чернігівська ТЕЦ ТОВ фірма ТЕХНОВА знову відмовлено у повірці лічильника обліку гарячої води, як це передбачено законодавством.
Зазначає, що надавач послуг, а саме КЕП Чернігівська ТЕЦ ТОВ фірма ТЕХНОВА зобов'язане проводити повірку лічильників власним коштом, кошти на повірку вже закладені в чинному тарифі та включені в абонентське обслуговування, а це означає, що він як споживач має право вимагати провести повірку лічильників коштом надавачів послуг. Натомість підприємство постачальник комунальних послуг, порушуючи законодавство, не поспішає витрачати гроші на повірки, зобов'язує позивача як споживача проводити повірку за власні кошти.
10.03.2021 року КЕП Чернігівська ТЕЦ ТОВ фірма «ТехНова» подало до суду відзив на позову заяву, згідно яких просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі (а.с.39-43).
Заперечення обґрунтовані тим, що взаємовідносини між виконавцем послуг централізованого опалення та постачання гарячої води - ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» та споживачем ОСОБА_1 , який проживає за адресою АДРЕСА_1 , в частині надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води регулюються вимогами Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та Типового договору про надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» іншими нормативними документами у сфері надання комунальних послуг.
Позивач є споживачем послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання, виконавцем яких є ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА». До квартири позивача надаються відповідачем послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, а він, в свою чергу має щомісячно оплачувати їх відповідно до встановлених тарифів. При цьому, послуги за гаряче водопостачання позивач сплачував на підставі показань справного та опломбованого лічильника обліку гарячої води марки КВ - 1,5 заводський номер 035843, який був встановлений у квартирі позивача в 2005 році, строк повірки якого сплив в травні 2019 року, відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №1102019051602 доданого до позовної заяви позивачем.
Позивач звертався до КЕП «Чернігівська ТЕЦ» ТОВ ФІРМИ «ТЕХНОВА» листами від 09.09.2020 року та 22.10.2020 року щодо повірки зазначеного лічильника гарячої води.
У відповідь на звернення позивача, відповідачем неодноразово направлялись відповіді на адресу позивача, 07.10.2020 року за №26/240 та 30.10.2020 року за№ 01/1908, , яким повідомлялось, що у зв'язку зі зміною законодавства, обов'язок щодо проведення повірки приладу обліку теплової енергії було покладено на споживача комунальних послуг, така зміна відбулась у зв'язку зі зміною підходів до обрахування тарифу теплової енергії.
Враховуючи те, що термін експлуатації лічильника після останньої державної повірки прострочено і позивачем не було вжито заходів щодо повірки квартирного приладу обліку гарячої води та не надано документів про проведення державної повірки, з серпня 2020 року нарахування за послуги з централізованого постачання гарячої води проводяться згідно із встановленими нормативами споживання з урахуванням кількості зареєстрованих в помешканні осіб.
Щодо отримання позивачем повідомлення про необхідність проведення періодичної повірки лічильника гарячої води зазначено, що відповідно до п. 7 «Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», затвердженому постановою КМУ від 08.07.2015 року № 474 виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки або протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту, інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за формою, згідно з додатком 1, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем. Із лютого 2020 року позивач щомісячно отримував рахунки за послуги з централізованого постачання гарячої води, де безпосередньо був проінформований про терміни повірки та про необхідність терміново провести повірку лічильника .
Крім того, позивачем до матеріалів позовної заяви додано: копію акту виконаних робіт з виконанням вимірювань для метрологічної повірки №020/01 від 19.05.2016 року та копію свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №1102019051602 із зазначеним терміном чинності до травня 2019 року. Зазначений Акт підписано обома сторонами, що свідчить про те, що позивач був обізнаний про наступний термін, в який треба провести наступну періодичну повірку лічильника гарячої води.
До прийняття Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі - Закон про комерційний облік), який набрав чинності 02.08.2017 року, частиною четвертою статті 17 Закону про метрологію було передбачено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювання яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
З набранням чинності Закону про комерційний облік змінено підходи до обліку комунальних послуг, а також до встановлення та обслуговування засобів обліку води та теплової енергії.
Зокрема, даним Законом внесено зміни до статті 17 Закону про метрологію та виключено вимогу щодо здійснення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб теплову енергію і воду), що є власністю фізичних осіб, за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з тепло - і водопостачання.
Разом з тим, Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, органам місцевого самоврядування було доручено протягом трьох місяців з дня опублікування Закону про комерційний облік забезпечити перегляд тарифів на теплову енергію, послуг з централізованого водопостачання, постачання гарячої та холодної води для суб'єктів природних монополій та суб'єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, в частині виключення зі складових відповідних тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води.
Відтак, з грудня 2017 року повірка засобів обліку води, які знаходяться у власності фізичних осіб, здійснюється за їх рахунок.
У позивача термін періодичної повірки лічильника води настав у травні 2019 року, вже після набрання 02.08.2017 року чинності Закону про комерційний облік, яким частина четверта статті 17 Закону про метрологію була змінена і обов'язок з періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальні облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, було покладено на власників таких вузлів обліку за їх рахунок, тобто споживачів послуг.
Відповідно до частини п'ятої статті 17 Закону «Про метрологію та метрологічну діяльність» повірку вузлів розподільного обліку мають право здійснювати тільки уповноважені організації. ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» не є такою організацією та, відповідно, здійснити повірку не має можливості.
Зазначають, що законодавством на час виникнення спірних правовідносин не було передбачено повноважень ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» на проведення періодичної повірки засобів обліку.
16.03.2021 року на адресу суду надійшли заперечення ОСОБА_1 на відзив КЕП Чернігівська ТЕЦ ТОВ фірма «ТехНова» (а.с.35-38).
У запереченнях позивач зазначає, що ним виконані всі умови по встановленню лічильника, які передбачені законодавством.
Заперечення на поданий відзив КЕП Чернігівська ТЕЦ ТОВ фірма ТЕХНОВА про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій за позовом ОСОБА_1 , базуються на рішенні Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду , Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (чинний), Закону України "Про житлово-комунальні послуги» (чинний ) Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (чинний ), Постанови Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 р. № 474 «Про затвердження Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт» ( чинна ), Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (чинні) Договору про надання послуг з централізованого опалення та водонагрівання від 30.04.2008 р.( чинний )
Зазначає, що позивачем не порушені права та законні інтереси відповідача, оскільки його дії базуються на нормах чинного законодавства України.
19.03.2021 року представник КЕП Чернігівська ТЕЦ ТОВ фірма «ТехНова», Антоненко Н.В. подала до суду заперечення на заперечення ОСОБА_1 (а.с.99-101).
Згідно заперечень, щодо не отримання Позивачем повідомлення про необхідність проведення періодичної повірки лічильника гарячої води, зазначають, що з лютого 2020 року позивач щомісячно отримував рахунки за послуги з централізованого постачання гарячої води, де безпосередньо був проінформований про терміни повірки та про необхідність терміново провести повірку лічильника (копії рахунків за березень - липень 2020 року додані до відзиву на позовну заяву.
Щодо рішення Верховного Суду від 15.07.2019 року по справі № 235/499/17, на яке посилається позивач у позовній заяві, зазначають що рішення суду виходило із законодавства, що діяло на момент виникнення предмета спору, тобто до набрання чинності Закону про комерційний облік, коли повірка квартирних лічильників гарячої води була закладена в тариф.
Помилковим є твердження позивача, що Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» не має ніякого відношення до квартирних приладів обліку гарячої води з наступних підстав:
З набранням чинності Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» змінено підходи до обліку комунальних послуг, а також встановлення та обслуговування засобів обліку. Так, вказаним Законом було внесено зміни до статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та виключено вимогу щодо здійснення періодичної повірки обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб теплову енергію і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюється за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з тепло- і водопостачання.
При цьому, відповідно до частини четвертої статті 17 цього Закону періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», від 22 червня 2017 року № 2119-VIII. Порядок подання таких засобів па періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України. При цьому, відповідно до п. 6 та п. 10 ч. і ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» вузол розподільного обліку - вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів. Обслуговування вузлів обліку - огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку. Відповідно до вимог статті 6 ст. Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обслуговування (періодична повірка, ремонт) та заміні приладів обліку здійснюється за рахунок їх власників - споживачів відповідних послуг. Індивідуальні прилади розподільного обліку теплової енергії та/або гарячої води споживачів, періодична повірка яких не проведена споживачем в установлені терміни, знімаються з абонентського обліку. З моменту зняття з абонентського обліку приладу обліку, його показники не враховуються і подальші розрахунки з таким споживачем здійснюються як зі споживачем, приміщення якого не оснащене вузлом розподільного обліку.
У зв'язку зі зміною законодавства, обов'язок щодо проведення повірки приладу обліку теплової енергії було покладено на споживача комунальних послуг, така зміна відбулась у зв'язку зі зміною підходів до обрахування тарифу теплової енергії.
Аналогічну позицію викладено у «Роз'ясненні Держпродспоживслужби щодо періодичної повірки квартирних лічильників, які є власністю фізичних осіб» опубліковано 13 листопада 2019 року на сайті Урядового порталу .
Вважають, що у даному випадку права позивача як споживача комунальних послуг не порушуються, так як на час укладення між сторонами Договору, до діючої на той момент собівартості теплової енергії та постачання гарячої води, були включені тарифи з повірки засобів обліку, обов'язок щодо повірки засобів обліку було покладено на суб'єкта господарювання, тому ці тарифи відображались у повідомленнях по сплаті за відповідну послугу.
На момент виникнення між сторонами спірних правовідносин, зобов'язання щодо здійснення повірки особистого засобу обліку було покладено на споживача, внаслідок зміни такого порядку, відбулась зміна порядку формування собівартості теплової енергії та постачання гарячої води, з якого було виключено тариф за проведення повірки.
08.04.2021 року на адресу суду надійшла відповідь ОСОБА_1 на заперечення КЕП Чернігівська ТЕЦ ТОВ фірма «ТехНова», згідно якої просить у задоволенні заперечень відповідача відмовити у повному обсязі та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу у повірці лічильника гарячої води, зобов'язати відповідача зробити повірку лічильника гарячої води як це передбачено законодавством України.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи та інші процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 16 грудня 2020 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 22.03.2021 року відкладено розгляд справи на 27 квітня 2021 року на 12 годину 00 хвилин. Ухвалено провести розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Ухвалою суду від 27.04.2021 року ухвалено перейти до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 07.09.2021 року у задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про об'єднання справи № 751/937/21 за позовом ОСОБА_1 до ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій та справи «№ 751/1806/21за позовом ОСОБА_1 до КЕП Чернігівська ТЕЦ ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» про незаконне нарахування плати за централізоване постачання гарячої води відмовлено.
У вступному слові позивач позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача у вступному слові позовні вимоги не визнала, просила відмовити у їх задоволенні.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачем послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, виконавцем яких є ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА».
Споживач повинен своєчасно, щомісячно оплачувати за надані послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, відповідно до встановлених тарифів.
Квартира АДРЕСА_2 обладнана приладом обліку гарячого водопостачання типу КВ-1,5 заводський номер 035843.
22.04.2005 року між ОСОБА_1 (замовник) та КП «Чернігівводоканал» (виконавець) укладено договір № 7410 на монтаж водомірних вузлів та встановлення водолічильників, згідно якого виконавець приймає на себе виконання робіт по монтажу водомірного вузла, встановленню та гарантійному ремонту водолічильника згідно паспорту, норм БНіП та технічних умов його експлуатації, а замовник зобов'язується прийняти та своєчасно оплатити якісно виконану роботу (а.с.14).
22.04.2005 року складений акт № 2 про прийняття виконавчих робіт та прийняття, встановлення водолічильників (а.с. 15, 16), а також проведена оплата згідно розрахунку виконаних робіт (а.с.17).
30.04.2008 року між КЕП «Чернігівська теплоелектроцентраль» ТОВ фірми «ТехНова» та ОСОБА_3 укладено договір про надання послуг з централізованого опалення та водонагрівання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.20-21).
19.05.2016 року, ТОВ ЕТАЛОН-АСП в особі техніка лабораторії Ковчун О.В. та ОСОБА_3 , згідно договору з ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» № 3/16-(13) від 17.03.2016 року складено акт № 020/01 від 19.05.2016 року про виконання робіт по вимірюванню для метрологічної повірки приладів обліку гарячого водопостачання (а.с.18).
Відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 11 020 19051602 від 19.05.2019 року, виданого ДП «Чернігівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки - лічильник води КВ-1,5 DN 15 Зав. № 035843 відмовідає вимогам ДСТУ 3580 та методиці повірки на місці експлуатації МПУ 333/03-2015 (а.с.19).
ІV. Норми права, які застосував суд та оцінка аргументів сторін
Предметом регулювання Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VІІ є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Пунктом 5 частиною 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.
Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Згідно із ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ч. 6 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», послуга з постачання теплової енергії надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Згідно із ч. 4 ст. 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», послуга з постачання гарячої води надається згідно із умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання гарячої води, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Вказані норми узгоджуються із п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV, чинного на момент укладання Договору між сторонами, передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово - комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово - комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово - комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Як вбачається із матеріалів справи, 30 квітня 2008 року між КЕП «Чернігівська теплоелектроцентраль» ТОВ фірми «ТехНова» та ОСОБА_3 укладено договір про надання послуг з централізованого опалення та водо нагрівання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.20-21).
Відповідно до п. 1 Договору, виконавець зобов'язується своєчасно надавати споживачеві вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення та водо нагрівання, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбачених договором.
22.04.2005 року у квартирі позивача за адресою: АДРЕСА_1 встановлено лічильник холодної води типу КВ-1,5 із заводським номером 104657 та гарячої води типу КВ-1,5 із заводським номером 035843.
Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги).
Централізоване постачання холодної та гарячої води - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у холодній та гарячій воді, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем холодного та гарячого водопостачання.
Централізоване опалення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.
Відповідно до п. 11 Правил, у разі встановлення будинкових засобів обліку води у багатоквартирному будинку, де окремі (або всі) квартири обладнані квартирними засобами обліку, споживачі, які не зняли та не передали показання квартирного засобу обліку виконавцю та які не мають квартирних засобів обліку (у разі обладнання всіх квартир квартирними засобами обліку - споживачі, які не зняли та не передали показання квартирного засобу обліку виконавцю), оплачують послуги згідно з показаннями будинкових засобів обліку, не враховуючи витрати води виконавця, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які є власниками або орендарями приміщень у цьому будинку, та сумарних витрат води за показаннями всіх квартирних засобів обліку. Різниця розподіляється між споживачами, які не мають квартирних засобів обліку, та споживачами, які не зняли та не передали показання квартирного засобу обліку води виконавцю, пропорційно кількості мешканців квартири в разі відсутності витоків із загальнобудинкової мережі, що підтверджується актом обстеження, який складається виконавцем у присутності не менш як двох мешканців будинку. Плата за послуги нараховується згідно з показаннями будинкового засобу обліку води, а у разі його відсутності (несправності) за нормативами (нормами) споживання у таких випадках: у разі відсутності засобів обліку води, встановлених у квартирі (будинку садибного типу); у разі несправності квартирних засобів обліку, що не підлягає усуненню, з моменту її виявлення; у разі відсутності у виконавця показань квартирних засобів обліку за розрахунковий період з подальшим перерахунком відповідно до пункту 18 цих Правил.
Відповідно до п. 12 Правил, у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалюваній площі (об'єму) квартири (будинку садибного типу) за умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку та/або виконавцем заходів з утеплення місць загального користування будинку. У разі нездійснення таких заходів споживач не сплачує за опалення місць загального користування будинку. У разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії у багатоквартирному будинку, де окремі або всі квартири обладнані квартирними засобами обліку теплової енергії, споживачі, які не мають таких засобів обліку та які не передали виконавцю показання квартирних засобів обліку теплової енергії, оплачують таку послугу за показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії пропорційно опалюваній площі (об'єму) квартири, не враховуючи витрати теплової енергії виконавця, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які є власниками або орендарями приміщень у цьому будинку, та сумарних витрат тепла за показаннями усіх квартирних засобів обліку. Плата за послуги нараховується згідно з показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії, а у разі його відсутності (несправності) за нормативами (нормами) споживання у таких випадках: у разі відсутності засобів обліку теплової енергії, встановлених у квартирі (будинку садибного типу); у разі несправності квартирних засобів обліку, що не підлягає усуненню, з моменту її виявлення; у разі відсутності у виконавця показань квартирних засобів обліку теплової енергії за розрахунковий період з подальшим перерахунком відповідно до пункту 18 цих Правил.
Відповідно до п. 15 Правил засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці. Періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку: з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці; з централізованого опалення - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період. У разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.
Із змісту укладеного між сторонами Договору, відповідно до підпункту 10 пункту 19, споживач має право на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів обліку теплової енергії на опалення.
Відповідно до підпункту 11 пункту 22 Договору, виконавець зобов'язаний контролювати установлені міжповіркові інтервали, забезпечувати періодичну повірку квартирних тепло лічильників, забезпечувати їх обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж).
У судовому засіданні встановлено, що спір між сторонами у справі виник внаслідок переведення позивача як споживача комунальних послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, з яким укладено Договір про надання комунальних послуг з наявним засобом обліку теплової енергії, на систему оплати послуг за показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії пропорційно опалюваній площі (об'єму) квартири.
Позивач, 09.09.2020 року та 22.10.2020 року, звертався до КЕП Чернігівська ТЕЦ ТОВ фірма «ТЕХНОВА» із заявами про проведення перерахунку за послуги з централізованого постачання гарячої води та здійснення повірки лічильника обліку гарячої води (а.с. 3-8, 10-11).
У відповідь на звернення позивача, відповідачем, 07.10.2020 року та 30.10.2020 року, направлялась відповідь на адресу ОСОБА_1 , яким повідомлялось, що у зв'язку зі зміною законодавства, обов'язок щодо проведення повірки приладу обліку теплової енергії було покладено на споживача комунальних послуг та відсутність підстави для проведення перерахунку за послуги з централізованого постачання (а.с.9, 12-13).
Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором.
Згідно із ч. 2 ст. 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.
У п.п. 6, 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначено, що вузол розподільного обліку - вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів;
обслуговування вузлів обліку - огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.
Згідно із п. 6 розділу ІV Прикінцевих та перехідних положень 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» Кабінету Міністрів України протягом шести місяців з дня опублікування цього Закону: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити прийняття нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону; забезпечити перегляд та скасування нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону; забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом; забезпечити перегляд національних стандартів на обладнання для комерційного, у тому числі розподільного, обліку комунальних послуг та гармонізацію їх зі стандартами Європейського Союзу.
Пунктом 4 частини 1 статті Закону України «Про житлово-комунальні послуги», встановлені повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг, так, до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, затвердження порядків формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування.
На момент виникнення спірних правовідносин, в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» станом на 01 травня 2019 року, для визначення обсягу і групування планованих витрат, що включаються до повної собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, та постачання гарячої води, не враховано витрат для проведення повірки обліку гарячої води та теплової енергії індивідуального споживача.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 ЦК України, сторони у договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Згідно із ч. 1 ст. 626 ЦК України , договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 627 ЦК України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. У договорах за участю фізичної особи - споживача враховуються вимоги законодавства про захист прав споживачів.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. (ст. 628 ЦК України)
Договір є обов'язковим для виконання сторонами. (ст. 629 ЦК України).
У той же час, згідно розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово - комунальні послуги», договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.
У разі якщо договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.
У даному випадку у зв'язку зі зміною законодавства, включені права та обов'язки споживача, які покладають додатковий тягар на споживачів у вигляді самостійного проведення повірки засобів обліку, та суперечать умовам укладеного між сторонами договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Проте, суд вважає, що у даному випадку права позивача як споживача комунальних послуг не порушуються, а дії відповідача щодо переведення позивача оплати за надані послуги враховуючи показання будинкового засобу обліку теплової енергії пропорційно опалюваній площі (об'єму) квартири є правомірними, виходячи з наступного.
Згідно із ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власність зобов'язує.
На час укладення між сторонами Договору, до діючої на той момент собівартості теплової енергії та постачання гарячої води, були включені тарифи з повірки засобів обліку, обов'язок щодо повірки засобів обліку було покладено на суб'єкта господарювання, тому ці тарифи відображались у повідомленнях по сплаті за відповідну послугу.
На момент виникнення між сторонами спірних правовідносин, зобов'язання щодо здійснення повірки особистого засобу обліку було покладено на споживача, внаслідок зміни такого порядку, відбулась зміна порядку формування собівартості теплової енергії та постачання гарячої води, з якого було виключено тариф за проведення повірки.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), постановою № 92 від 14.01.2020 року Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання ТОВ фірмі «ТЕХНОВА», тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, що надаються населенню, згідно із додатком якого, на її виробництво не включено витрат на проведення повірки засобів обліку.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), постановою № 1824 від 11.12.2018 року Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню ТОВ ФІРМОЮ «ТЕХНОВА», установлено тарифи на виробництво теплової енергії, що використовується, та структуру тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води , що надаються населенню, згідно із додатком якого, на її виробництво не включено витрат на проведення повірки засобів обліку.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язання вчинити певні дії є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки законодавством на час виникнення спірних правовідносин не було передбачено повноваження ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» проведення повірки засобу обліку.
Керуючись Законом України «Про житлово-комунальні-послуги», Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», статтями 12, 13, 81, 89, 259, 263, 265, 274-279, 354, 355 ЦПК України, суд
Вирішив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій - відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 04 жовтня 2021 року.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 )
Відповідач: ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» КЕП Чернігівська (місцезнаходження за адресою: 14014, м. Чернігів, вул. Ушинського, 23)
Суддя С. М. Ченцова