Рішення від 04.10.2021 по справі 480/1647/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2021 року Справа №480/1647/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1647/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, в якій просить визнати протиправною відмову відповідача, викладену у листі від 11.11.2020 №12.01-27/8794/08, у наданні дружині позивача, ОСОБА_2 , пільг на оплату житлово-комунальних послуг, як члену сім'ї учасника бойових дій - ОСОБА_1 , згідно з ч.2 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-ХІІ, зобов'язавши відповідача визнати за нею право пільги на оплату житлово-комунальних послуг як члена сім'ї пільговика, учасника бойових дій ОСОБА_1 , включивши інформацію відносно ОСОБА_2 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги по м. Суми, як члена сім'ї учасника бойових дій - ОСОБА_1 .

Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 , має статус ветерана війни - учасника бойових дій, у зв'язку з чим він має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників війни, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-XII. З 04.10.2019 року він перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, по м. Суми, як учасник бойових дій. Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII учасникам бойових дій надаються такі пільги: 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Згідно Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 08.10.2020 року між позивачем та ОСОБА_2 було укладено шлюб. Згідно з ч.2 ст.12 Закону України №3551-XII, пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього. У жовтні 2020 року позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради з письмовою заявою з метою включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги по м. Суми інформацію щодо його дружини (члена сім'ї) та з метою призначення та отримання дружиною ОСОБА_2 пільг на оплату житлово-комунальних послуг, як члена сім'ї учасника бойових дій, що проживає разом з позивачем. Відповідачем будо надіслано лист від 11.11.2020 №12.01-27/8794/08, яким було відмовлено у включенні дружини учасника бойових дій ( ОСОБА_2 ) до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги по м. Суми як члена сім'ї учасника бойових дій та відмову у наданні дружині учасника бойових дій ( ОСОБА_2 ) вищезгаданих пільг. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки об'єктивно не існувало правових підстав для відмови у наданні пільг на оплату житлово- комунальних послуг. Не погоджуючись із вказаною позицією відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 02.03.2021 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Від відповідача надійшов відзив, в якому зазначено, що рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 12.06.2018 № 302 затверджено порядок подання, розгляду документів для прийняття рішення щодо включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика (далі - Порядок). Відповідно до пункту 1 Порядку рішення про включення до Реєстру інформації про адресу фактичного місця проживання особи, яка має право на пільги за соціальною ознакою (надалі - пільговика), приймається Комісією по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика (далі - Комісія), з урахуванням положень, передбачених у Положенні. Таким чином, Порядком передбачено розгляд Комісією питання включення до Реєстру інформації про адресу фактичного місця проживання тільки щодо пільговика, поряд з цим, не передбачено розгляду Комісією питання внесення такої інформації щодо членів сім'ї пільговика. Також, зазначає, що департаментом не заперечується факт належності дружини позивача до члена його сім'ї, натомість вказується на відсутність норм, які б передбачали включення такого члена сім'ї до Реєстру за фактичним місцем проживання.

Від позивача надійшли письмові пояснення, в яких він зазначає, що згідно з частиною 2 статті 12 Закону України "Про правовий статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього. У Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги взагалі відсутні будь-які норми, які б містили та визначали підстави для відмову у включенні до такого реєстру особи, яка має право пільги. Системний аналіз цього Положення свідчить про те, що за його змістом особа, яка віднесена до кола осіб, які мають право на пільги, що підтверджується належним документом, повинна бути внесена до вказаного Реєстру за відсутності будь-яких застережень і відповідний орган має вжити заходів щодо включення цієї особи до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги. Проте, відповідач відмовляючи у реєстрації не врахував даних положень чинного нормативно-правового акта, що регулює спірні правовідносини.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, має право на пільги, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 14.07.2015 (а.с.11).

Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 між позивачем та ОСОБА_2 було зареєстровано шлюб 08.10.2020 року (а.с.8).

Позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради з заявою про включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги по м. Суми інформацію щодо його дружини та з метою призначення та отримання дружиною ОСОБА_2 пільг на оплату житлово-комунальних послуг, як члена сім'ї учасника бойових дій, що проживає разом з позивачем.

З листа Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 11.11.2020 №12.01-27/8794/08 вбачається, що позивач з 04.10.2019 перебуваєте на обліку в ЄДАРП, як учасник бойових дій, та відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» користуєтесь правом на 75-процентну знижку плати за житлово-комунальні послуги в межах норм, передбачених чинним законодавством. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» (зі змінами), (далі - Постанова), до ЄДАРПу вноситься інформація про адресу зареєстрованого місця проживання пільговика, відповідно до рішення комісії, утвореної місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування. Згідно з рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 12.06.2018 № 302, рішення про включення до ЄДАРП інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика приймається Комісією по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика (далі - Комісія), з урахуванням положень, передбачених Постановою. Враховуючи вищевикладене, Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради зазначає, що на розгляд Комісії не виносяться питання про включення до Реєстру інформації про адресу фактичного місця проживання членів сім'ї пільговика (а.с.13).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пунктами 4-6 ст.12 Закону України від 22.10.1993 №3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі Закон №3551-ХІІ) учасникам бойових дій встановлено такі пільги: 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю); 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Позивач має зазначені пільги та отримує їх за місцем реєстрації, що визнають сторони, однак повідомив відповідача, що його дружина - ОСОБА_2 , яка фактично проживає разом з ним за адресою: АДРЕСА_1 , має право на призначення та отримання пільг зі сплати житлово-комунальних послуг як член сім'ї пільговика.

Згідно з пунктом 22 статті 12 Закон №3551-ХІІ пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.

Відповідно до ст. 2 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІ1 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

Згідно зі ст. 4 Закону № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів щодо соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей покладається на органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Як вже зазначалося вище, ОСОБА_1 є учасником бойових дій, а тому має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 (а.с.7).

Відповідно до пунктів 4 - 6 ч. 1 ст. 12 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються пільги за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством, знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання, знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Механізм включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) інформації про пільговика визначений Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 (далі - Положення).

Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей (п.1 Положення в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

За приписами п.2 Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до Реєстру вноситься інформація про пільговиків - прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання, адреса фактичного місця проживання), склад сім'ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.

Отже, відомості про фактичне місце проживання та склад сім'ї пільговика вносяться до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Пунктом 3 Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма "1 - пільга" затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.

Пунктом 4 цього Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що повноважені органи з дотриманням вимог Законів України "Про інформацію" і "Про захист персональних даних" мають право: отримувати від пільговиків документи, що підтверджують їх право на пільги; проводити перевірку достовірності поданих документів; отримувати відомості від пільговиків, а також від державних органів, де перебувають на обліку пільговики, підприємств та організацій, що надають послуги, житлово-експлуатаційних організацій; використовувати під час наповнення Реєстру інформацію з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку осіб, які мають право на пільги; надавати інформацію, яка міститься в Реєстрі, підприємствам та організаціям, що надають послуги, на запити та в межах їх компетенції, а також органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування з метою надання пільг, передбачених законодавчими актами, пільговикам, Пенсійному фонду України (посадовим особам) та його органам для здійснення ними своїх повноважень.

За змістом зазначеного Положення особа, яка віднесена до кола осіб, які мають право на пільги, що підтверджується належним документом, повинна бути внесена до вказаного Реєстру за відсутності будь-яких застережень і відповідний орган, до якого така особа звернулась, має вжити заходів щодо включення цієї особи до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Відповідно до п.8 Положення у разі коли у складі сім'ї пільговика відбулися зміни, що потребують коригування включеної до Реєстру інформації, він повідомляє про це уповноважений орган.

Як вбачається з матеріалів справи, 04 жовтня 2019 року до персональної облікової картки пільговика ОСОБА_1 за формою «№1-пільга» щодо складу його сім'ї (п.9) був віднесений він один.

В подальшому, 08.10.2020р. ним було укладено шлюб із ОСОБА_2 , яка згідно з довідкою ТОВ «Дімекс-Комфорт» проживає разом зі своїм чоловіком за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.8-9), що підтверджується актом від 27.10.2020р., підписаним мешканцями цього будинку (а.с.10).

Аналізуючи норми викладеного законодавства, суд дійшов висновку, що позивач та його дружина як член його сім'ї мають право на пільги, та інформація про неї та адресу її фактичного проживання повинна бути включена до відповідного реєстру.

Так, статтею 29 ЦК України визначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Фізична особа може мати кілька місць проживання.

Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 12.06.2018 № 302 затверджено порядок подання, розгляду документів для прийняття рішення щодо включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1 Порядку рішення про включення до Реєстру інформації про адресу фактичного місця проживання особи, яка має право на пільги за соціальною ознакою (надалі - пільговика), приймається Комісією по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика (далі - Комісія), з урахуванням положень, передбачених у Положенні.

Зі змісту відповіді відповідача від 11.11.2020р. вбачається, що на розгляд Комісії не виносилося питання про включення до Реєстру інформації про адресу фактичного місця проживання членів сім'ї пільговика, тобто позивачу фактично було відмовлено у внесенні інформації відносно ОСОБА_2 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги по м. Суми, як члена сім'ї учасника бойових дій - ОСОБА_1 .

Суд зауважує, що згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини п'ятої статті 51 Бюджетного кодексу України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім'ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

Суд враховує, що тлумачення терміну «член сім'ї» міститься в Рішенні Конституційного Суду України від 03.06.1999 у справі № 1-8/99 (№ 5-рп/99) за конституційними поданнями Служби безпеки України, Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України, Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень пункту 6 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частин четвертої і п'ятої статті 22 Закону України «Про міліцію» та частини шостої статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку» (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім'ї») (далі - Рішення КСУ від 03.06.1999).

Так пункт 6 цього Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 визначив: «Стосовно поняття «член сім'ї» Конституційний Суд України виходить з об'єктивної відмінності його змісту залежно від галузі законодавства. Використаний законодавцем підхід до визначення членів сім'ї стосовно інших правовідносин за аналогією можна застосувати і для тлумачення поняття «член сім'ї» у контексті пункту 6 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частин четвертої і п'ятої статті 22 Закону України «Про міліцію» та частини шостої статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку». Наведені правові норми дають підстави для диференціації членів сімей взагалі, членів сімей, які перебувають на утриманні або проживають з суб'єктами права на пільги щодо оплати користування житлом і комунальними послугами, на дві групи.

До першої з них слід віднести чоловіка або дружину військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони та їх прямих родичів по низхідній і висхідній лініях - дітей і батьків. Право на отримання 50-відсоткової знижки на оплату жилої площі та комунальних послуг для дружини (чоловіка), дітей та батьків військовослужбовця, який загинув, помер, пропав безвісти або став інвалідом під час проходження військової служби, працівника міліції чи особового складу державної пожежної охорони, виникає за наявності лише однієї у мови - належності до сім'ї суб'єкта права на зазначені пільги. Таке ж право для дружини (чоловіка), дітей та батьків військовослужбовця, який несе службу на загальних підставах, набувається за тієї ж умови, але тільки у випадках, коли вони перебувають на повному утриманні військовослужбовця або одержують від нього допомогу, яка є для таких членів сім'ї постійним і основним джерелом засобів до існування. Але за будь-яких з названих обставин право на зазначені пільги не залежить від того, хто з членів сім'ї є наймачем чи власником (співвласником) жилого приміщення».

Частинами другою та четвертою статті 3 СК України передбачено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

З вищевикладених норм вбачається, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані побутом, мають взаємні права та обов'язки.

У даному випадку, наявними у матеріалах справи належними та допустимими доказами підтверджено факт сумісного проживання позивача та його дружини за адресою: АДРЕСА_1 .

Суд дійшов висновку, що права позивача та члена його сім'ї (які є похідними від права позивача), на захист яких він звернувся до суду, порушені саме відмовою позивача у включенні його дружини до відповідного реєстру, що підтверджується копією листа від 11.11.2020р. №12.01-27/8794/08, правомірність якої відповідач не довів.

Тому позовні вимоги підлягають задоволенню з обранням іншого способу захисту порушеного права позивача відповідно до вимог п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, а саме: визнання протиправною відмови, викладеної у листі від 11.11.2020р. №12.01-27/8794/08, у внесенні інформації відносно ОСОБА_2 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги по м. Суми, як члена сім'ї учасника бойових дій - ОСОБА_1 , та фактичну адресу її проживання до персональної облікової картки пільговика ОСОБА_1 за формою «№1-пільга» та зобов'язання вчинити такі дії.

При цьому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною відмову відповідача, викладену у листі від 11.11.2020 №12.01-27/8794/08, у наданні дружині позивача, ОСОБА_2 , пільг на оплату житлово-комунальних послуг, як члену сім'ї учасника бойових дій - ОСОБА_1 , згідно з ч.2 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-ХІІ, та зобов'язання відповідача визнати за нею право пільги на оплату житлово-комунальних послуг як члена сім'ї пільговика, учасника бойових дій ОСОБА_1 , оскільки цією статтею визначено, що пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4 - 6 цієї статті, надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього. Тобто законом вже безпосередньо передбачено коло осіб, яким надаються такі пільги, і до яких належить дружина позивача, за умови внесення її до відповідного реєстру.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 пункту 13 Закону України "Про судовий збір", то питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову, викладену у листі від 11.11.2020р. №12.01-27/8794/08, у внесенні інформації відносно ОСОБА_2 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги по м. Суми, як члена сім'ї учасника бойових дій - ОСОБА_1 та фактичної адреси її проживання « АДРЕСА_1 » до персональної облікової картки пільговика ОСОБА_1 за формою «№1-пільга».

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради (40035, м. Суми, вул. Харківська, 35, код ЄДРПОУ 26440890) внести інформацію відносно ОСОБА_2 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги по м. Суми, як члена сім'ї учасника бойових дій - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) та фактичну адресу її проживання: « АДРЕСА_1 » до персональної облікової картки пільговика ОСОБА_1 за формою «№1-пільга».

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Осіпова