Господарський суд
Житомирської області
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48-16-20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua, код згідно ЄДРПОУ 03499916
"04" жовтня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/1126/13 (906/783/21)
Господарський суд Житомирської області у складі судді Костриці О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Публічного акціонерного товариства "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" про стягнення 241696,10 грн в межах справи №906/1126/13 про банкрутство ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод",
за участю учасників судового процесу:
від позивача: не з'явилися;
від відповідача: не з'явилися;
від кредиторів: не з'явилися, -
у провадженні Господарського суду Житомирської області перебуває справа про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" (далі - ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод").
Провадження у справі № 906/1126/13 про банкрутство ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" перебуває на стадії санації, ухвалою господарського суду від 07.11.2019 постановлено провадження у справі продовжувати відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції чинній з 19.01.2013 (далі - Закон про банкрутство).
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до суду із позовом до ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" про стягнення 241696,10 грн.
Ухвалою господарського суду від 27.07.2021 прийнято позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" про стягнення 241696,10грн в межах справи № 906/1126/13 про банкрутство ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено здійснювати розгляд позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" про стягнення 241696,10 грн в межах справи № 906/1126/13 про банкрутство ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 26.08.2021 о 10:00 год.
Ухвалою господарського суду від 26.08.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу № 906/783/21 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Публічного акціонерного товариства "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" про стягнення 241696,10грн до судового розгляду по суті в межах справи № 906/1126/13 про банкрутство ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод"; призначено розгляд справи по суті на 04.10.2021 об 11:00 год.
04.10.2021 на електронну пошту господарського суду від керуючого санацією ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" Неділька І.І. надійшов відзив від 04.10.2021 № 6-КС-2021 на заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
04.10.2021 до господарського суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 04.10.2021 про долучення до матеріалів справи документів.
Представники позивача та відповідача у судове засідання 04.10.2021 не з'явилися, хоча про час та місце судового засідання повідомлені своєчасно та відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Згідно з частиною 1 статті 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Розглянувши клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 04.10.2021 про долучення до матеріалів справи документів, дослідивши зазначені позивачем причини неподання доказів разом з позовною заявою, господарський суд прийшов до висновку задовольнити вказане клопотання та долучити до матеріалів справи докази з огляду на встановлену судом поважність причин їх неподання разом з позовною заявою.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Житомирської області, -
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство.
Згідно з частиною 1 статті 23 Закону про банкрутство конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
За змістом абзацу 4 частини 8 статті 23 Закону про банкрутство поточні кредитори з вимогами до боржника, які виникли після відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, можуть пред'явити такі вимоги після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. До визнання боржника банкрутом спори боржника з кредиторами, які мають поточні вимоги до боржника, вирішуються шляхом їх розгляду у п о з о в н о м у провадженні господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство.
Отже, законодавцем здійснено класифікацію кредиторів в залежності від часу або періоду виникнення грошового зобов'язання у боржника. Нормами Закону про банкрутство чітко встановлено, що поточні вимоги кредитора - це неоплачені боржником вимоги, які виникли в процедурах банкрутства, за період після порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство і до винесення постанови про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора.
Судом встановлено, що ухвалою господарського суду від 10.09.2014 порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод".
У абзаці четвертому частини восьмої статті 23 Закону про банкрутство законодавцем розмежовано процедуру розгляду поточних кредиторських вимог, яка проводиться із застосуванням процесуальних правил, визначених ГПК України для позовного провадження, до визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, а після визнання банкрутом - здійснюється процедура пред'явлення таких вимог (аналогічний висновок викладений у пункті 83 постанови Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду від 02.10.2019 у справі № 910/9535/18).
Таким чином, з огляду на те, що ухвалою господарського суду від 10.09.2014 порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод", станом на дату подання позовної заяви провадження у справі про банкрутство ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" перебуває на стадії санації, позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" про стягнення 241696,10 грн підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження у межах справи № 906/1126/13 про банкрутство ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод".
За викладених обставин, враховуючи звернення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з поточними вимогами до ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" у межах позовного провадження, а не з заявою з кредиторськими вимогами, господарським судом відхиляються доводи керуючого санацією ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" про необхідність відхилення вимог позивача у зв'язку з передчасністю звернення.
Судом встановлено, що ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" зареєстровано в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах;
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":
- чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
- жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:
- підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;
- за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та відповідно до статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та після цієї дати відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.
У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" було врегульовано Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до абзацу 4 пункту 1 статті 2 для платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" -"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Абзацом 3 пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Згідно з Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 № 64/8663 (далі - Інструкція) територіальні органи Пенсійного фонду України зобов'язані надсилати боржникам розрахунки по пільгових пенсіях, а також повідомляти про перераховані пенсії, що свідчить про обов'язок підприємств відшкодовувати основний розмір пенсій в повному обсязі, в тому числі перераховані пенсії.
Пунктом 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів ПФУ щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го числа поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
На підставі пункту 6.8 вказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Отже, обов'язок з відшкодування повністю витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій призначених у порядку статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", покладений на підприємства.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.01.2018 у справі № 820/3678/15.
Судом встановлено, що територіальними органами Пенсійного фонду України розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (список №2), за період з березня 2019 року по червень 2021 року направлялися на адресу відповідача.
Відповідно до надісланих територіальним органом Пенсійного фонду України на адресу відповідача розрахунків та з урахуванням здійснених перерахунків за попередні періоди розмір нарахованих фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених фізичним особам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , за період з березня 2019 по червень 2021 року становить 241 696,10 грн, а саме:
- березень 2019 року - 9443,25 грн;
- квітень 2019 року - 9443,25 грн;
- травень 2019 року - 9443,25 грн;
- червень 2019 року - 9443,25 грн;
- липень 2019 року - 9443,25 грн;
- серпень 2019 року - 4772,16 грн;
- вересень 2019 року - 5700,86 грн;
- жовтень2019 року - 5700,86 грн;
- листопад 2019 року - 5700,86 грн;
- грудень 2019 року - 5717,57 грн;
- січень 2020 року - 5773,89 грн;
- лютий 2020 року - 5717,57 грн;
- березень 2020 року - 5717,57 грн;
- квітень 2020 року - 23495,59 грн;
- травень 2020 року - 8180,38 грн;
- червень 2020 року - 8180,38 грн;
- липень 2020 року - 8197,09 грн;
- серпень 2020 року - 8197,08 грн;
- вересень 2020 року - 8197,09 грн;
- жовтень 2020 року - 8197,09 грн;
- листопад 2020 року - 12906,80 грн;
- грудень 2020 року - 10452,68 грн;
- січень 2021 року - 9733,36 грн;
- лютий 2021 року - 8859,83 грн;
- березень 2021 року - 9361,70 грн;
- квітень 2021 року - 9361,70 грн;
- травень 2021 року - 9152,92 грн;
- червень 2021 року - 7204,81 грн (т. 1 а.с. 3-34).
ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій позивачу не сплачувалися, у зв'язку з чим заборгованість відповідача перед позивачем за період з березня 2019 року по червень 2021 року становить 241696,10 грн.
За частинами 2, 3 статті 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 73 ГПК України).
Згідно з частинами 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписами статей 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Позивачем доведено суду обґрунтованість заявлених позовних вимог належними та допустимими доказами у справі.
Отже, вимога Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до ПАТ "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" про стягнення 241696,10 грн підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції станом на дату подання позовної заяви) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з підпунктом 1 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції станом на дату подання заяви) передбачено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на викладене, суд зазначає, що судовий збір у розмірі 3625,44 грн підлягає покладенню на відповідача.
Керуючись статтями 20, 73 - 80, 86, 123, 129, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, статтею 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції чинній з 19.01.2013,-
1. Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Публічного акціонерного товариства "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" задовольнити.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" (11601, Житомирська область, місто Малин, вул. Огієнка, будинок 55, ідентифікаційний код 30793296) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, Житомирська область, місто Житомир, вул. Ольжича, будинок 7, ідентифікаційний код 13559341) - 241 696,10 грн фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, 3625,44 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 05.10.2021.
Суддя Костриця О.О.