Справа № 296/10158/20
2/296/754/21
"31" серпня 2021 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Адамовича О.Й.,
за участю секретаря судових засідань Світко Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг,-
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 надміру отримані кошти житлової субсидії на суму 7841,46 грн. за період з 01.05.2019 року по 31.12.2019 року та сплачену суму судового збору в розмірі 2102,00 грн.
В обґрунтування позову позивач вказав, що згідно із заявами ОСОБА_1 від 26.06.2018 року та 21.05.2019 року їй відповідно до «Положення про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848, відповідно до рішення комісії, була призначена субсидія на період з 01 травня 2019 року. На підставі акту державних соціальних інспекторів про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлової субсидії та соціальної допомоги від 31.01.2020 року на підставі даних з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів було встановлено, що заявниця, 17.10.2018 року, в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, отримала у власність згідно договору дарування і квартиру за адресою: АДРЕСА_1 . Ця інформація була прихована заявницею при зверненні за субсидією, що призвело до неправомірного призначення субсидії та до переплати субсидії на загальну суму 7841,46 грн. за період з 01.05.2019 року по 31.12.2019 року, які заявниця має повернути добровільно. Заявнику було виписано повідомлення від 10.02.2020 року №332/08-01 про перерахунок субсидії, в якому їй запропоновано повернути надмірно отримані кошти житлової субсидії на суму 7841,46 грн. у відповідності з чинним законодавством, проте, сума боргу до цього часу не погашена.
Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача подала до суду заяву про розгляд справи без її участі. Позов підтримала повністю та не заперечувала проти заочного розгляду справи (а.с. 27,54).
Від відповідача відзив на позов до суду не надходив, копія належним чином завіреної ухвали про відкриття провадження від 16.12.2020, разом з судовою повісткою про виклик та копією позовної заяви з додатками судом направлялися за останнім відомим зареєстрованим місцем проживання (перебування) відповідача (а.с. 22,23,26,26,33,34,35,36,41,42,43,44,49,50,52,53).
Крім того, відповідача повідомлено через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке оприлюднено 21.12.2020, 18.02.2021, 19.04.2021 та 01.06.2021 (а.с. 20,21,31,32,39,40,47,48).
У судове засідання 18.02.2021, 15.04.2021, 25.05.2021 та 31.08.2021 відповідач не з'явилася.
Таким чином відповідач належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи.
Згідно ч.1 ст.174 ЦПК України при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом, що є правом учасників справи.
Відповідно до ч.8 ст.178 ЦПК України у разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів про взаємовідносини сторін, відповідно до ст.ст.211, 280 ЦПК України суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 21 жовтня 1995 року № 848, визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.
Згідно п. 3 Положення, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно п. 9 Положення, заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 (далі - заява) з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. З 1 січня 2021 р. заяви з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).
Як установлено з матеріалів справи, 26.06.2018 року та 21.05.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявами про призначення житлової субсидії з надання житлово - комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_2 та заповненою декларацією (а.с.5,9).
В заяві про призначення житлової субсидії від 26.06.2018 року, яка підписана ОСОБА_1 , зазначено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміна у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), зміна в переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), підписант заяви зобов'язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
В Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, в розділі V «Інформація про придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії» зазначено, що ОСОБА_1 майно не купувала (а.с.6).
Крім того, в Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, яка підписана ОСОБА_1 , вказано: «я усвідомлюю, що в разі подання мною неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактично проживають), їхні доходи, майновий стан і витрати, мені може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі зобов'язуюсь повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії».
У заяві від 21.05.2019 року ОСОБА_1 повідомила, що купівля (або набуття права власності) житла, земельної ділянки, товарів або оплати послуг на суму більше 50 тис. грн. не було. Також зазначила, що у разі змін у складі сім'ї, сімейного стану, купівлі товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн., отримання спадщини, дарунку та інших змін зобов'язується повідомити протягом 30 днів (а.с.9).
Згідно пп.4 п. 14 Положення житлова субсидія не призначається якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень: купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному в пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування).
Відповідно до п. 24 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв'язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Пунктом 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств; зміни соціального статусу членів домогосподарства; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства; зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміни управителя, виконавця комунальних послуг (крім випадків, коли інформація про зміну надається виконавцем послуги), створення об'єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення; отримання ним або членом сім'ї особи із складу домогосподарства одноразово доходу у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (крім цільової благодійної допомоги, що надається на здобуття освіти, отримання медичних послуг, подолання наслідків стихійного лиха, аварій, епідемій та епізоотій загальнодержавного або місцевого характеру, екологічних, техногенних та інших катастроф у місцевостях, оголошених зонами надзвичайної екологічної ситуації; страхових виплат на медичну та соціальну допомогу; спадщини у вигляді нерухомого майна або основної його частини; гранту або стипендії на навчання); настання умов, за яких втрачається право на отримання субсидії на понаднормову площу житла.
Аналогічні за змістом норми містилися в Положенні в редакції на момент призначення субсидії, її продовження в травні 2019 року, а саме в п.п.4 пункту 6, абзаці 16 пункту 16 Положення.
Судом встановлено, що Управлінням винесено рішення про призначення субсидії ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.7-8).
На підставі висновків проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги було виявлено, що згідно з інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно з'ясовано, що ОСОБА_1 має у володінні житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , згідно договору дарування від 17.10.2018 року, про що своєчасно не повідомила. Працівниками Управління було складено відповідний Акт від 31.01.2020 року (а.с. 12).
Даний факт, також підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 28.01.2020 р. (а.с.10).
Згідно акту Управління від 31.01.2020 р. виявлено переплату призначеної житлової субсидії відповідачу за період з 01.05.2019 р. по 31.12.2019 р., яка становить 7841,46 грн. (а.с.12).
З метою повернення коштів на адресу відповідача 10.02.2020 Управлінням направлено повідомлення про повернення надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії №332/08-01 із роз'ясненням вимог діючих документів та необхідності повернення надміру виплаченої житлової субсидії на загальну суму 7841,46 грн. (а.с.13). Однак вказані вимоги залишились без належного реагування зі сторони відповідача.
Відповідно до п. 49 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Згідно п. 125 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.
Згідно п. 127 Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Аналогічні за змістом норми містилися в Положенні в редакції на момент продовження виплати субсидії в травні 2019 року, а саме в абзаці 16 та в абзаці 18 пункту 22 Положення.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Враховуючи вищевикладені обставини, оцінивши докази, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки позивачем доведено, що відповідач не дотрималася вимог законодавства та не повідомила про обставини, які впливали на призначення субсидії та добровільно не повернула отримані кошти за період травень -грудень 2019 року, а тому такі кошти підлягають стягненню в примусовому порядку.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Таким чином, проаналізувавши надані докази, та враховуючи вимоги законодавства України, суд дійшов висновку, що вимоги позивача мають бути задоволені.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої постановлено рішення, суд присуджує з другої сторони всі судові витрати. По даній справі позивачем було сплачено судовий збір - 2102,00 грн. Дані кошти слід стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 81, 141, 258, 259, 264, 265, 273, 280-284, 289, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради 7841 (сім тисяч вісімсот сорок одну) грн. 46 коп., які були виплачені у виді субсидії для відшкодуання витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період травень - грудень 2019 року.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 102,00 (дві тисячі сто дві гривні) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, місцезнаходження за адресою:
10009, м. Житомир, площа Польова, 8, ЄДРПОУ 42103215.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Головуючий суддя О. Й. Адамович
Дата складання повного тексту рішення: 06.09.2021.