Єд. унік. № 243/10500/21
Провадження № 3/243/4131/2021
Іменем України
01 жовтня 2021 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Дюміна Н.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління державної податкової служби у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності керівника приватного підприємства «Ларчик» ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
29 вересня 2021 року до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 167/05-99-04-31/2203019747 від 21 вересня 2021 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП України.
Так, відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення.
Згідно положень ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол. Протокол, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 256 КУпАП визначені вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, зокрема в протоколі зазначається дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Так, до протоколу додано супровідний лист про направлення протоколу про адміністративне правопорушення керівнику ПП «Ларчик», додано також фіскальний чек від 23 вересня 2021 року, однак не додано повідомлення про отримання чи не отримання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності такого направлення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в порушення вищезазначених вимог статей вказаний вище протокол складено без участі правопорушника, не вручено під підпис правопорушнику копію складеного відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення.
Крім того, у протоколі не зазначено відомостей про особу правопорушника: не вказану дату народження, та адресу місця мешкання.
Таким чином, з огляду на вказані недоліки в матеріалах справи, суд позбавлений можливості постановити обґрунтоване та законне рішення, а тому зазначені матеріали слід повернути до Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області для усунення виявлених недоліків.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 р. (з наступними змінами та доповненнями), визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені недоліки із врахуванням ст. 38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ч. ч. 1-2 ст. 254, ст. 256, ст. ст. 277-278 КУпАП, -
Протокол про адміністративне правопорушення № 167/05-99-04-31/2203019747 від 21 вересня 2021 року, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП України, повернути до Головного управління державної податкової служби у Донецькій області для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду
Донецької області Н.О.Дюміна