Провадження № 3/641/2798/2021 Справа №641/7334/21
04 жовтня 2021 року м. Харків
Суддя Комінтернівського районного суду м. Харкова Ященко С.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з відділу поліції № 2 Харківського районного управління поліції № 1 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 195-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , -
До Комінтернівського районного суду м. Харкова надійшов для розгляду адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 195-6 КУпАП ОСОБА_1 (протокол про адміністративне правопорушення ВАБ № 708563 від 28.08.2021 року).
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 708563 від 28.08.2021 року, складеного ДОП СП ВП № 2 ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області, 28.08.2021 року о 18 год. 20 хв. ОСОБА_1 знаходячись на трибуні стадіону "Металіст" під час гри ФК "Металіст 1925" та ФК "Дніпро" запалив піротехнічний засіб (фаєр), чим порушив порядок використання піротехнічних засобів, за що передбачена відповідальність за ст. 195-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення зокрема вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст. 278 КУпАП, суд приходить до висновку про необхідність повернення матеріалів для доопрацювання, виходячи із наступних обставин.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
У протоколі під час його складання обов'язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.
Всупереч зазначеному, в протоколі про адміністративне правопорушення ВАБ № 708563 від 28.08.2021 року не зазначено частину статті 195-6 КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність ОСОБА_1 .
Також слід зазначити, що за своєю юридичною конструкцією, диспозиція ст. 195-6 КУпАП є бланкетною, тобто такою, яка для встановлення змісту ознак адміністративного правопорушення в певному діянні, відсилає до інших нормативних актів (правил, норм і стандартів, що стосуються що стосуються порушення порядку використання піротехнічних засобів).
Враховуючи таку специфіку зазначеної норми, суть адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 195-6 КУпАП, яка ставиться в провину ОСОБА_1 має бути викладена з посиланням на конкретні пункти, статті і т.д. конкретних нормативних актів, що стосуються порушення порядку використання піротехнічних засобів.
Проте, з наявному протоколі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , не зазначено нормативно-правовий акт, який порушено особою.
Крім того, відповідно до п. 5.27 Національного стандарту України “Вимоги до оформлювання документів” ДСТУ 4163-2003 відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.
Всупереч зазначеному, матеріали, що додані до протоколу про адміністративне правопорушення не засвідчені в порядку, встановленому чинним законодавством.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
З урахуванням викладених обставин, адміністративний матеріал необхідно повернути до ВП № 2 ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області для належного оформлення та надання додаткових матеріалів, оскільки вищезазначені недоліки перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи, у відповідності до ст. ст. 245, 280 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст. ст. 7, 195-6, 256, 278, 280 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 195-6 КУпАП - повернути до відділу поліції № 2 Харківського районного управління поліції № 1 ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя - С.О. Ященко