Справа № 560/4150/20
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.
Суддя-доповідач - Курко О. П.
04 жовтня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Курка О. П.
суддів: Боровицького О. А. Білої Л.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2021 року у справі за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Хмельницькій області подало до Хмельницького окружного адміністративного суду заяву про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання по справі №560/4150/20.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2021 року заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання задоволено; поновлено Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області строк для пред'явлення виконавчого листа по справі №560/4150/20 до виконання строком на три місяці з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що рішенням від 10 листопада 2020 року по справі №560/4150/20 Хмельницький окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов Головного управління ДПС у Хмельницькій області. Стягнув з ОСОБА_1 28636,13 грн податкового боргу.
24.12.2020 року Головне управління ДПС у Хмельницькій області подало до суду заяву про видачу виконавчого листа по справі №560/4150/20.
Листом від 05.02.21 року Хмельницький окружний адміністративний суд повідомив позивача, що по справі було подано апеляційну скаргу, у зв'язку з чим справа перебуває в суді апеляційної інстанції. До надходження справи з суду апеляційної інстанції Хмельницький окружний адміністративний суд не має можливості видати виконавчий лист за його заявою.
13.07.2021року позивач повторно звернувся до суду з заявою про видачу виконавчого листа.
26.07.21 року Хмельницький окружний адміністративний суд видав Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області виконавчий лист по справі №560/4150/20 строк пред'явлення якого до 11.06.2021 року.
Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача з заявою про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до п.9 ч.2 ст.129 Конституції України, обов'язковість судового рішення є однією із основних засад судочинства.
Згідно зі ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ст.14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в ст.370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст.129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Статтею 12 вищезазначеного закону визначено строки пред'явлення виконавчих документів до виконання, переривання строку давності пред'явлення виконавчого документа до виконання, поновлення пропущеного строку, а саме виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Виконавчий документ про стягнення періодичних платежів у справах про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, втрати годувальника тощо може бути пред'явлено до виконання протягом усього періоду, на який присуджені платежі.
Строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі: 1) пред'явлення виконавчого документа до виконання; 2) надання судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, відстрочки або розстрочки виконання рішення.
У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв'язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.
Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частинами 1-3 ст.376 КАС України визначено, що стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Як свідчать матеріали справи, позивач не отримав виконавчий лист оскільки по справі було подано апеляційну скаргу, у зв'язку з чим справа перебувала в суді апеляційної інстанції. До надходження справи з суду апеляційної інстанції Хмельницький окружний адміністративний суд не мав можливості видати виконавчий лист, вказані обставини не залежали від волевиявлення Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
А тому, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо визнання поважними причини пропуску стягувачем строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання, у зв'язку з чим його слід поновити на три місяці після набрання ухвалою суду законної сили.
Колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що він не був повідомлений про розгляд вказаної заяви, водночас вважає, що дані обставини не вплинули на правильність прийняття судом першої інстанції оскаржуваного рішення. Окрім того, до заяви про поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання позивачем долучені докази направлення відповідачу копії вказаної заяви.
Згідно з ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.
Головуючий Курко О. П.
Судді Боровицький О. А. Біла Л.М.