Рішення від 04.10.2021 по справі 343/1644/21

Справа №: 343/1644/21

Провадження №: 2-о/0343/33/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2021 року м. Долина

Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

судді - Монташевич С. М.,

з участю: секретаря судового засідання - Шикор Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Долина Івано-Франківської області в порядку окремого письмового провадження цивільну справу № 343/1644/21 за заявою виконувача обов'язків керівника Калуської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Долинської міської ради, заінтересована особа: управління житлово-комунального господарства Долинської міської ради, про передачу безхазяйної нерухомої речі, площею 121,5 кв.м, у комунальну власність,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позицій заявника та заінтересованої особи:

заявник просить постановити рішення, яким передати безхазяйне нерухоме майно, нежитлове приміщення - фельдшерсько-акушерський пункт, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , у комунальну власність територіальної громади Долинської міської ради.

Свої вимоги мотивує тим, що на території Долинської територіальної громади за вказаною вище адресою знаходиться об'єкт нерухомого майна - фельдшерсько-акушерський пункт, який не має власника та який з 03.08.2020 взято на облік як безхазяйне майно. У тижневику міської ради неодноразово (14.08.2020, 12.03.2021, 18.06.2021) публікувалися повідомлення про взяття на облік вказаного безхазяйного нерухомого майна. В порушення положень ст. 335 ЦК України після спливу 1 року з дня взяття фельдшерсько-акушерського пункту на облік як безхазяйного майна Долинська міська рада не звернулася до суду з заявою про передачу такого майна у комунальну власність громади. Калуською окружною прокуратурою 13.08.2021 скеровано до Долинської міської ради лист про вжиття заходів для передачі у власність територіальної громади фельдшерсько-акушерського пункту, однак таких вжито не було. Враховуючи викладене, з метою недопущення послаблення економічних основ органу місцевого самоврядуання, зважаючи на невжиття заходів міською радою щодо набуття права власності на безхазяйний об'єкт територіальною громадою, виконувач обов'язків керівника Калуської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Долинської міської ради змушений звернутися до суду з даною заявою.

Заяви і клопотання заявника та заінтересованої особи, процесуальні дії у справі:

суд своєю ухвалою від 28 серпня 2021 року відкрив провадження у справі.

28 серпня 2021 року та 28 вересня 2021 року відповідно від заявника та представника заінтересованої особи поступили заяви про розгляд справи у письмовому провадженні.

Представник Долинської міської ради, будучи належним чином повідомлений про розгляд даної справи, про що свідчить реєстр відправлень кур'єрською поштою, в судове засідання не з'явився, причин неявки не повідомив, жодних заяв та клопотань від нього на адресу суду не поступало.

Зважаючи на подані письмові заяви сторін, суд постановив дану справу розглядати на підставі письмових доказів.

Фактичні обставини, встановлені судом:

згідно з технічним паспортом на громадський будинок, складений 20.12.2010, фельшерсько-акушерський пункт складається з коридору, актового залу, приймальні та трьох кабінетів. Загальна проща приміщень 121,5 кв.м (а.с. 8-10). Будівля ФАПу була відновлена після зруйнування внаслідок паводку 23-27.07.2008, на що вказує ситуаційний план (а.с. 11).

Наказом відділу містобудування та архітектури Долинської міської ради "Про присвоєння поштової адреси" від 28.07.2020, фельшерсько-акушерському пункту, загальною площею 121.5 кв.м, що по АДРЕСА_1 , присвоєно поштову адресу: АДРЕСА_1 (а.с. 16).

Як вбачається з Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 218847000 від 03.08.2020, фельдшерсько-акушерський пункт, загальною площею 121,5 кв.м, що знаходиться за вказаною вище адресою, з 03 серпня 2020 року взятий на облік як безхазяйне майно. Підстава внесення запису: рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, індексний номер 53433882 від 03.08.2020. Номер запису про взяття на облік 18665 (а.с. 7).

З метою виявлення власника зазначеного вище безхазяйного майна Долинською міською радою в тижневику "Вісник міської ради" неодноразово публікувалися оголошення про те, що фельдшерсько-акушерський пенкт, загальною площею 121,5 кв.м, взятий на облік як безхазяйне нерухоме майно 03.08.2020. В оголошеннях орган самоврядування прохав можливих власників даного майна протягом року з дня взяття його на облік звернутися до міської ради з підтверджуючими документами (а.с. 12-15).

Калуською окружною прокуратурою до подання заяви до суду на адресу Долинської міської ради направлялося повідомлення про необхідність вжиття заходів щодо передачі у власність територіальної громади безхазяйного майна (а.с. 17), а також повідомлялося про звернення до суду із заявою про передачу безхазяйої нерухомої речі у комунальну власність (а.с. 18).

Оцінка суду:

згідно зі статтею 1311 Конституції України, прокуратура здійснює представництво інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частиною 4 ст. 56 ЦПК України визначено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Згідно з рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 у справі №30рн/99, державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо. Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Відповідно до ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафiв.

У рішенні «Трегубенко проти України» від 02.11.2004 (р.2 перший абзац) Європейський Суд з прав людини наголошує, що правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес». Позбавлення майна може бути виправданим лише у випадку, якщо буде показаний, inter alia, «інтерес суспільства» та «умови, передбачені законом». Більше того, будь-яке втручання у право власності обов'язково повинно відповідати принципу пропорційності. Як неодноразово зазначав Суд, «справедливий баланс» має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини.

Також Європейський суд з прав людини у своїй практиці звертав увагу, що при визначенні суспільних інтересів завдяки безпосередньому знанню суспільства та його потреб національні органи мають певну свободу розсуду, оскільки вони першими виявляють проблеми, які можуть виправдовувати позбавлення власності в інтересах суспільства та знаходять засоби для їх вирішення (вказане випливає зі змісту рішень у справах «Хендісайд проти Сполученого Королівства» від 7 грудня 1976 року, «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства» від 21 січня 1986 року).

За приписами ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органом місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншим законами.

Статтею 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Відповідно до ч. 2 ст. 327 ЦК України, управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Як встановлено в судовому засіданні, на території Долинської міської територіальної громади, органом місцевого самоврядування якої є Долинська міська рада Івано-Франківської області, знаходиться фельшерсько-акушерський пункт, який з 03 серпня 2021 року взятий на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, як безхазяйне майно, що підтверджується відповідним витягом (а.с. 7). З метою виявлення власника вказаного безхазяйного майна Долинською міською радою в міській газеті неодноразово публікувалися оголошення про те, що на території Долинської міської ради виявлено безхазяйне нерухоме майно (а.с. 12-15). Однак, пошук власника майна результатів не дав.

Незважаючи на те, що з дня взяття на облік фельдшерсько-акушерського пункту минуло більше одного року, власника не встановлено, орган місцевого самоврядування не вжив будь-яких заходів щодо передачі його у комунальну власність територіальної громади. Зважаючи на викладене, Калуська окружна прокуратура у межах повноважень, наданих п. 3 ст. 1311 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», звернулась до суду як орган, уповноважений звертатися до суду в інтересах держави, оскільки органом місцевого самоврядування, до відання якого належить право володіти, ефективно користуватися і розпоряджатися майном, що належить територіальній громаді, допущено бездіяльність при вирішенні питання про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.

Згідно з ч.1 ст. 335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Відповідно до ч. 14 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність (ч. 2 ст. 335 ЦК України).

Згідно зі ст. 333ЦПК України, суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.

Викладені вище обставини та факти у їх сукупності надають суду можливість зробити висновок про те, що вимоги прокурора, який звернувся до суду в інтересах держави в особі Долинської міської ради, є обґрунтованими, оскільки суд установив, що фельдшерсько-акушерський пункт, який знаходиться по АДРЕСА_1 , загальною площею 121,5 кв.м, є безхазяйною річчю, яка взята на облік як така органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також з дня взяття на облік такої безхазяйної речі сплив один рік, його власника не виявлено, а тому фельдшерсько-акушерський пункт підлягає передачі у комунальну власність територіальної громади, у зв'язку з чим заява підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, ст. 1311 Конституції України, ст. 327, 335 ЦК України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", ст. 2, 10, 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", керуючись ст. 258-259, 263-265, 268, 272, 329-333 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

заяву виконувача обов'язків керівника Калуської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Долинської міської ради, заінтересована особа: управління житлово-комунального господарства Долинської міської ради, про передачу безхазяйної нерухомої речі, площею 121,5 кв.м, у комунальну власність задовольнити.

Передати безхазяйне нерухоме майно, нежитлове приміщення - фельдшерсько-акушерський пункт, що знаходиться по АДРЕСА_1 , загальною площею 121,5 кв.м, у комунальну власність Долинської міської територіальної громади в особі Долинської міської ради Івано-Франківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Івано-Франківського апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Долинський районний суд Івано-Франківської області, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Заявник: Калуська окружна прокуратура, пр. Л.Українки, 16б, м. Калуш, 77300, код ЄДРПОУ 03530483.

Заінтересована особа: управління житлово-комунального господарства Долинської міської ради, вул. Чорновола, 10, м. Долина, код ЄДРПОУ 43432902.

Повний зміст рішення буде складено 01 жовтня 2021 року.

Суддя: С.М.Монташевич