Рішення від 27.09.2021 по справі 280/6232/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2021 року Справа № 280/6232/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держгекадастру у Запорізькій області про скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

21 липня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Держгекадастру у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати приписи Головного управління Держгекадастру у Запорізькій області від 25.06.2021 №303-ДК/0077 Пр/03/04/-21 та №308-ДК/0078 Пр/03/01/-21.

Ухвалою суду від 26.07.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі, а розгляд справи призначено без повідомлення/виклику сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем незаконно та в супереч вимог чинного законодавства України проведено захід державного нагляду (контролю) щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 2324287900:06:025:0003 та 2324287900:06:025:0001. Так, позивач посилався на те, що відповідачем порушено норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Також, позивач посилався і на те, що висновок відповідача про використання земельних ділянок за нецільовим призначенням є безпідставним та не відповідає дійсності. Позивач зазначає, відповідно до інформації з Державного земельного кадастру земельні ділянки мають цільове призначення 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Більш того, позивач вказував про те, що відповідно до укладених договорів оренди, земельні ділянки йому передавалися саме для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а тому земельні ділянки використовуються за цільовим призначенням. Також, позивач вказував і на те, що відповідач прийнявши спірні приписи не виклав у них належним чином інформацію щодо дій, які позивач зобов'язаний вчинити на виконання виданих приписів, що свідчить про їх необґрунтованість. Просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти позову заперечив. В обґрунтування заперечень зазначає, що відповідачами не було порушено прав та інтересів позивача під час проведення перевірки земельних ділянок, а також вважає, що ним дотримано положень чинного законодавства України. Так, відповідач зазначає, що право на проведення такої перевірки прямо надано відповідачу Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», відповідно до якого відповідач має право безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у користуванні юридичних та фізичних осіб, а також складати акти перевірок. Також, відповідач вказував на безпідставність посилання позивача на Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює спірні правовідносини є саме Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».

Відповідач зазначає, що під час перевірки відповідачем було встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2324287900:06:025:0003 та 2324287900:06:025:0001 використовуються позивачем не за цільовим призначенням, а саме позивачем земельні ділянки відведені в оренду з видом угідь сіножаті використовуються для вирощування сільськогосподарської продукції, а саме кукурудзи та соняшника, що є порушенням чинного законодавства України. Також, відповідач вказував на те, що спірні приписи містять усю необхідну інформацію, зазначення якої передбачено чинним законодавством України, зокрема містить інформацію про виявлене порушення з посиланням на норму закону та строк встановлений на усунення виявленого порушення. З урахуванням викладеного у відзиві, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, повно та всебічно встановивши обставини справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що 09.06.2021 ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області видано накази №303-ДК та №308-ДК, відповідно до яких наказано здійснити державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства стосовно земельної ділянки, як об'єкта перевірки, з кадастровим номером 2324287900:06:025:0003 та 2324287900:06:025:0001.

16.06.2021 ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області складено Акт обстеження земельної ділянки №303-ДК/256/АП/10/01/21, відповідно до якого встановлено: «Результатами обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 2324287900:06:025:0003, площею 9,9999 га, яка розташована на території Запорізької області Пологівського району, с.Воскресенка, квартал №025 зона 06, квартал 025, зона 06; цільове призначення земель - 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, форма власності - комунальна, угіддя - сіножатті. При візуальному обстеженні вищезазначеної земельної ділянки встановлено, що земельна ділянка піддається поверхневому обробітку ґрунту, а саме наявні посіви кукурудзи» (а.с.13).

Також, 16.06.2021 ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області складено Акт обстеження земельної ділянки №303-ДК/255/АП/10/01/21, відповідно до якого встановлено: «Результатами обстеження земельної ділянки при візуальному обстеженні земельної ділянки площею 13,8000 га, з кадастровим номером 2324287900:06:025:0001, розташована на території Воскресенської сільської об'єднаної територіальної громади Пологівського району Запорізької області. При візуальному обстеженні встановлено, що земельна ділянка засіяна соняшником (а.с.16).

25.06.2021 ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області складено припис №303-ДК/0077 Пр/03/04/-21, в якому зазначено, що відповідно до Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 16.06.2021 №303-ДК/287/АП/09/01/-21 встановлено, що ФОП ОСОБА_1 використовується земельна ділянка площею 9,9999 га з кадастровим номером 2324287900:06:025:0003, розташована на території Воскресенської сільської об'єднаної територіальної громади Пологівського району Запорізької області не за цільовим призначенням, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вид угідь - сіножаті, форма власності - комунальна. Договір оренди землі №б/н від 01.11.2020. Також, у приписі зазначено про необхідність у 30-денний термін усунути виявлене порушення відповідно до вимог чинного законодавства у строк до 26.07.2021.

Також, 25.06.2021 ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області складено припис №308-ДК/0078 Пр/03/01/-21, в якому зазначено, що відповідно до Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 16.06.2021 №308-ДК/286/АП/09/01/-21 встановлено, що ФОП ОСОБА_1 використовує земельну ділянку площею 13,8000 га з кадастровим номером 2324287900:06:025:0001, яка розташована на території Воскресенської сільської об'єднаної територіальної громади Пологівського району Запорізької області, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення; цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; форма власності - комунальна; вид угідь - сіножаті; договір оренди земельної ділянки нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) від 19.01.2012 не за цільовим призначенням, що є порушенням, відповідальність за яке передбачена пунктом «ґ» ст.211 Земельного кодексу та ст.53 КУпАП. Також, у приписі зазначено про необхідність у 30-денний термін усунути виявлене порушення відповідно до вимог чинного законодавства у строк до 26.07.2021.

Позивач, не погодившись з правомірністю видачі спірних приписів, звернувся з даним позовом до суду.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до статті 15-2 Земельного кодексу України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності…

Статтею 188 Земельного кодексу України передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Суд зазначає, що Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля (далі - Закон №963-IV).

Згідно статті 1 Закону №963-IV, охорона земель - система правових, організаційних, економічних, технологічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Статтею 2 Закону №963-IV передбачено, що основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є: забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України; забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель; запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення; забезпечення додержання власниками землі та землекористувачами стандартів і нормативів у сфері охорони та використання земель, запобігання забрудненню земель та зниженню родючості ґрунтів, погіршенню стану рослинного і тваринного світу, водних та інших природних ресурсів.

Відповідно до статті 4 Закону №963-IV, об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Згідно статті 9 Закону №963-IV, державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, серед іншого, проведення перевірок.

Статтею 10 Закону №963-IV, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, серед іншого: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області в межах наданої компетенції та у відповідності до положень чинного законодавства України проведено захід державного контролю за використанням та охороною земель щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 2324287900:06:025:0003 та 2324287900:06:025:0001.

Як вбачається з позовної заяви, позивач, як на підставу протиправності дій відповідача посилається на норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», однак з аналізу Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» вбачається, що зазначений нормативно-правовий акт стосується безпосередньо сфери господарської діяльності суб'єктів господарювання та жодним чином не стосуються заходів державного контролю за використанням та охороною земель, що є предметом спірних правовідносин.

За таких обставин, посилання позивача на недотримання відповідачем положень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» є безпідставними.

Щодо змісту виявленого порушення та правомірності прийняття спірних приписів, суд зазначає наступне.

Так, підставою для прийняття спірних приписів стало твердження відповідача про використання за нецільовим призначенням земельних ділянок 2324287900:06:025:0003 та 2324287900:06:025:0001.

11.12.2019 Воскресенською сільською радою Пологівського району Запорізької області прийнято рішення №44 про надання в оренду земельної ділянки вирішено надати ФОП ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку (землі сільськогосподарського призначення (01.01) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва 9,9999 га (кадастровий номер 2324287900:06:025:0003), розташованої за адресою: Воскресенська сільська рада терміном на 15 років.

Також, розпорядженням голови районної державної адміністрації від 29.12.2011 №562 передано в оренду приватному підприємцю ОСОБА_1 на умовах, зазначених у додатку 1, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки загальною площею 13,8 га сіножатей, що на схемі розміщення земельних ділянок (додаток 2) відповідає площі 13,8 у.к.г. сіножатей для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП імені Дзержинського на території Чапаєвської сільської ради.

Відповідно до інформації з Публічної кадастрової карти України земельні ділянки 2324287900:06:025:0003 та 2324287900:06:025:0001 мають цільове призначення - 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно статті 1 Закону України «Про землеустрій», цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії (ч.1 ст.19 Земельного кодексу України):

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до ч.1 ст.22 ЗК України, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Частиною 2 статті 22 ЗК України передбачено, що до земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Отже, необхідно розрізняти закріплені у чинному законодавстві України поняття «цільове призначення земельної ділянки» та «вид сільськогосподарських угідь», оскільки чинним законодавством заборонено саме нецільове використання земель.

Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 №548 затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель (далі - КВЦПЗ).

Відповідно до пункту 1.4 Наказу №548, КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.

Згідно розділу ІІ КВЦПЗ землі сільськогосподарського призначення (землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей; землі, надані для діяльності у сфері надання послуг у сільському господарстві, та інше) поділяються на такі види цільового призначення, серед іншого: 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; 01.08 Для сінокосіння і випасання худоби.

Судом встановлено, що відповідно до Додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) від 19.01.2012 укладеної між ФОП ОСОБА_1 та Пологівською РДА, яка містить в собі Договір оренди земельної ділянки нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв), земельна ділянка (земельні ділянки) використовуються за цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пункт 13, а.с.51).

Відповідно до рішення Воскресенської сільської ради від 11.12.2019 №44, ФОП ОСОБА_1 в оренду передана земельна ділянка (землі сільськогосподарського призначення (01.01) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно положень Договору оренди нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) від 01.11.2020, укладеного між Воскресенською сільською радою та ФОП ОСОБА_1 , земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; цільове призначення земельної ділянки: (01.01) землі сільськогосподарського призначення.

Також, відповідно до наявних в матеріалах справи Витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки 2324287900:06:025:0003 та 2324287900:06:025:0001, цільове призначення земельних ділянок - 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вид використання земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.43, 44).

Отже, суд дійшов висновку, що позивачем земельні ділянки 2324287900:06:025:0003 та 2324287900:06:025:0001 використовувались відповідно до умов укладених договорів оренди та за встановленим цільовим призначенням.

В свою чергу, відповідачем до суду не надано жодного належного та допустимого доказу, що земельні ділянки 2324287900:06:025:0003 та 2324287900:06:025:0001 за цільовим призначенням відносяться до земель для сінокосіння і випасання худоби.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача не було правових підстав для прийняття спірних приписів, у зв'язку з чим такі підлягають скасуванню.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ФОП ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгекадастру у Запорізькій області (69095, м.Запоріжжя, вул.Українська, 50, код ЄДРПОУ 39820689) про скасування рішень - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати приписи Головного управління Держгекадастру у Запорізькій області від 25.06.2021 №303-ДК/0077 Пр/03/04/-21 та №308-ДК/0078 Пр/03/01/-21.

Стягнути на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 4540,00 грн. (чотири тисячі п'ятсот сорок гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Новікова