25 серпня 2021 року Справа № 160/11976/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколайчук С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження позовну заяву ОСОБА_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 ; фактична адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
19 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 24.02.2020 року;
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком № 1 наступні періоди:
- періоди виконання державних або громадських обов'язків в кількості 89 днів, тобто 02 місяці 29 днів за період залучення до їх виконання з жовтня 1997 року по лютий 2020 року;
- періоди проходження навчання в кількості 221 день, тобто 07 місяців 11 днів з липня 1999 року по серпень 2018 року;
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком № 1 наступні періоди: з 24.10.2016 року по 31.12.2016 року; з 04.06.2020 року по 24.02.2021 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах» відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про призначення пенсії з 24.02.2020 року.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 04.06.2020 року він звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, із первинною заявою та відповідними документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, листом від 12.06.2020 року №0400-0319-8/43040 відповідачем повідомлено про відмову в призначенні пенсії, у зв'язку з недостатністю пільгового стажу. Так за розрахунками відповідача загальний страховий стаж позивача складає 23 роки 6 місяців 22 днів, в тому числі пільговий стаж складає 20 років 8 місяців 9 днів, період навчання підземним професіям - 00 років 06 місяців 19 днів, військова служба в особливий період - 1 рік 3 місяців 15 днів, що недостатньо для призначення пенсії. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 року у справі № 160/11382/20 визнано протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 04.06.2020 року; зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи ОСОБА_1 один місяць служби за три проходження військової служби в особливий період, а саме період: безпосередньої участі в антитерористичній операції з 12.09.2015 р. по 01.11.2015 р., з 04.11.2015 р. по 14.12.2015 р., з 28.12.2015 р. по 23.05.2016 р., з 10.06.2016 р. по 24.06.2016 р., з 10.10.2016 р. по 23.10.2016 р.; зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 04.06.2020р. та прийняти обґрунтоване рішення по суті заяви з урахуванням висновків, викладених у цьому судовому рішенні. Відповідач розглянув повторну заяву про призначення пенсії від 24.02.2021 року з урахуванням рішення по справі № 160/11382/20 та листом від 18.03.2021 року знову відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, мотивуючи свою відмову недостатністю пільгового стажу. У відмові зазначено, що станом на 24.02.2021 року рішення суду виконано, загальний страховий стаж позивача складає 25 років 02 місяці 21 день, в тому числі пільговий стаж складає 23 роки 06 місяців 11 днів. Разом з відмовою був наданий розрахунок стажу, де з пільгового стажу були виключені періоди пільгової роботи, а саме: час виконання державних або громадських обов'язків з жовтня 1997 року по лютий 2020 року - зараховано лише до страхового стажу ( в загальному підрахунку цей період складає 89 днів, тобто 02 місяці 29 днів); час проходження навчання з липня 1999 року по серпень 2018 року - зараховано лише до страхового стажу (в загальному підрахунку цей період складає 221 день, тобто 07 місяців 11 днів). Вказані періоди були перелічені в пільговій довідці № 346 від 02.06.2020 року. Цією ж довідкою підтверджено , що відповідно до розпорядження № 2147 к/1 вії 24.10.2016 року після звільнення з військової служби приступив до роботи з 24.10.2016 року, але відповідно до розрахунку відповідачем період роботи з 24.10.2016 року по 31.12.2016 року зараховано лише до страхового стажу (в загальному підрахунку цей період складає 02 місяців 07 днів). Крім того, не зважаючи на те, що заяву про призначення пенсії надано 24.02.2021 року, та станом на теперішній час позивач продовжує працювати та не змінював свою посаду «електрослюсар підземний з повним робочим днем в шахті», стаж був розрахований до 04.06.2020 року, тобто період з 04.06.2020 року по 24.02.2021 року не зараховано до страхового та пільгового стажу (в загальному підрахунку цей стаж складає 08 місяців 20 днів). Таким чином, позивач вважає, що відповідачем безпідставно не було враховано до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоди з 24.10.2016 року по 31.12.2016 року та з 04.06.2020 року по 24.02.2021 року, оскільки факт його роботи протягом цих періодів підтверджується відповідними записами у трудовій книжці, яка, у відповідності до ст. 62 Закону України „Про пенсійне забезпечення", є основним документом, що підтверджує трудовий стаж, та відповідними довідками.
Позивач вважає рішення та відмову протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом та просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 липня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами. Зазначеною ухвалою також було витребувано належним чином завірену копію пенсійної справи та запропоновано у разі невизнання позову протягом 15 днів з моменту отримання ухвали суду надати відзив на позовну заяву.
18.08.2021 року за допомогою засобі поштового зв'язку до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву та доповнення на відзив, у яких зазначено, що ОСОБА_1 звернувся до головного управління з заявою від 04.06.2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Головне управління листами від 12.06.2020 року №0400-0319-8/43040 повідомило позивача про відмову в призначенні пенсії.
ОСОБА_1 повторно звернувся до головного управління з заявою від 24.02.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах до якої додано рішення
Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 року по справі № 160/11382/20. Головне управління листом від 18.03.2021 року №0400-010303-8/38831 повідомило позивача про відмову в призначенні пенсії.
ОСОБА_1 втрете звернувся до головного управління з заявою від 08.07.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Протоколом від 16.07.2021 року позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 08.07.2021 року.
Відповідно до довідки про підтвердження пільгового стажу роботи від 02.06.2020 року № 346, позивач у період з жовтня 1997 року по лютий 2020 року виконував державні або громадські обов'язки у кількості 86 днів, у період з липня 1999 року по серпень 2018 року навчання у кількості 221 день.
За вище зазначені періоди позивач не працював повний робочий день в підземних умовах відповідно до Списку № 1, що підтверджується також довідкою про відпрацьований час (спуски в шахту) від 06.04.2020 року № 41, отже, відсутні підстави для зарахування зазначеного періоду роботи до стажу роботи за Списком № 1.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 року по справі № 160/11382/20 зобов'язано головне управління зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи один місяць служби за три під час проходження військової служби в особливий період з 12.09.2015 року по 01.11.2015 року, з 04.11.2015 року по 14.12.2015 року, з 28.12.2015 року по 23.05.2016 року, з 10.06.2016 року по 24.06.2016 року, з 10.10.2016 року по 23.10.2015 року. Головним управлінням зазначені періоди були зараховані до спеціального та пільгового стажу роботи.
Стаж роботи позивача станом на 24.02.2021 року складає 25 років 2 місяці 21 день в тому числі стаж роботи на пільгових умовах за Списком № 1, з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 року по справі № 160/11382/20, складає 23 роки 6 місяців 11 днів.
Також вказано, що ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії та необхідними документами 24.02.2020 року до головного управління не звертався, рішення про призначення або про відмову у призначенні пенсії не приймалося, отже, вимога щодо призначення пенсії з 24.02.2020 року протирічить чинному законодавству.
З урахуванням наведеного, головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просило відмовити у задоволенні позовних вимог.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст.257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 04.06.2020 року звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою та відповідними документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Листом від 12.06.2020 року №0400-0319-8/43040 відповідачем було повідомлено про відмову в призначені пенсії.
У даному листі зазначено, що дослідивши надані документи для призначення пенсії, встановлено, що загальний стаж складає 23 роки 6 місяців 22 дня, в тому числі пільговий стаж по ст. 14-25 - 20 роки 8 місяців 9 днів, період навчання підземним професіям - 6 місяців 19 днів, військова служба в особливий період - 1 рік 3 місяця 15 днів. Стаж роботи в підземних умовах, який враховується для визначення права на пільгову пенсі. незалежно від віку відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" станом на 04.06.2020 року складає 22 роки 6 місяців 13 днів (менше 25 років), що недостатньо для призначення пільгової пенсії.
Не погодившись з підставами відмови в призначенні пільгової пенсії позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2020 року у справі № 160/11382/20 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково - визнано протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі заяви про призначення пенсії від 04.06.2020 року; зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи ОСОБА_1 один місяць служби за три проходження військової служби в особливий період, а саме період: безпосередньої участі в антитерористичній операції з 12.09.2015 р. по 01.11.2015 р., з 04.11.2015 р. по 14.12.2015 р., з 28.12.2015 р. по 23.05.2016 р., з 10.06.2016 р. по 24.06.2016 р., з 10.10.2016 р. по 23.10.2016 р.; зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 04.06.2020р. та прийняти обґрунтоване рішення по суті заяви з урахуванням висновків, викладених у цьому судовому рішенні. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
24.02.2020 року позивач вдруге, з урахуванням рішення суду № 160/11382/20, звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Рішенням відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області, оформленого листом № 0400-010303-8/38831 від 18.03.2021 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до вищезазначеної заяви від 24.02.2021 року.
Зокрема, у даному рішенні зазначено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 року по справі № 160/11382/20 зобов'язано головне управління зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи один місяць служби за три під час проходження військової служби в особливий період з 12.09.2015 по 01.11.2015, з 04.11.2015 по 14.12.2015, з 28.12.2015 по 23.05.2016, з 10.06.2016 по 24.06.2016, з 10.10.2016 року по 23.10.2016. Рішення було виконано. Станом на 24.02.2021 рік загальний страховий стаж складав 25 років 2 місяці 21 день, в тому числі стаж пільговий стаж складає 23 роки 6 місяців 11 днів.
Позивач не згоден з даним рішенням та зазначає, що з пільгового стажу відповідачем були виключені періоди пільгової роботи, а саме: час виконання державних або громадських обов'язків з жовтня 1997 року по лютий 2020 року - зараховано тільки до страхового стажу (в загальному підрахунку цей період складає 89 днів, тобто 02 місяці 29 днів); час проходження навчання з липня 1999 року по серпень 2018 року - зараховано тільки до страхового стажу (в загальному підрахунку цей період складає 221 день, тобто 07 місяців 11 днів).
Таким чином, позивач, вважаючи, що рішення та дії пенсійного органу щодо відмови йому у зарахуванні пільгових періодів роботи та у призначені пенсії за віком на пільгових умовах є неправомірними та такими, що порушують гарантовані Конституцією України соціальні права позивача на пенсійне забезпечення, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин релевантні їм джерела права.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 2 ст. 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п.п. 2 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви для призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637. За період роботи, починаючи з 01.01.2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.2014 року № 10-1, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 цього Положення.
Частиною 2 ст. 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п.п. 2 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви для призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637. За період роботи, починаючи з 01.01.2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.2014 року № 10-1, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 цього Положення.
Частиною 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 56 Закону України від 54.11.1991 р. № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Відповідно до ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Статтею 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення" визначено право на пільгове пенсійне забезпечення особам, які мають на день введення в дію цього Закону (на 1 січня 1992 року) стаж на роботах, що давали право на пенсію на пільгових умовах.
Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року №18-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за №1231/13105 (надалі Порядок № 18-1).
Пунктом 11 Порядку № 18-1 передбачено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Згідно з п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 року, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Статтею 56 Закону України від 54.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Відповідно до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із записами трудової книжки НОМЕР_2 від 28.05.1997 року позивач, зокрема, працював на посаді, яка дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:
- з 26.05.1997 по час первісного звернення із заявою про призначення пенсії (04.06.2020) - шахта «Західно - Донбаська» ДТЕК «Павлоградвугілля»: електрослюсар підземний з повним робочим днем в шахті - 23 років 00 місяців 07 днів, що зараховується до пільгового стажу. В тому числі в даному періоді включений період мобілізації з 09.07.2015 року по 23.10.2016 рік.
У п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637, також визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до вказаного вище Порядку № 637 за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За правилами п.3 Порядку №637 в редакції станом на час звернення позивача до управління Пенсійного фонду України, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п.20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 за № 383, визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року.
Отже, основним документом для призначення пенсії на пільгових умовах є трудова книжка.
Разом з тим, для підтвердження пільгового стажу лише на підставі трудової книжки існує певна вимога, визначена в абз.4, 5 п.2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 № 58, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.93 за № 110, згідно яких якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Виходячи з наведених правових норм, суд зазначає, що первинні документи вимагаються лише у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах. Необхідними умовами для пільгового стажу є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що належать до списку №1 або списку № 2.
В матеріалах справи наявна довідка від 02.06.2020 року № 346, видана приватним акціонерним товариством «ДТЕК Павлоградвугілля», про те, що за період з 26.05.1997 року по теперішній час (02.06.2020 року) працював за професією електрослюсар підземний дільниці ЕМО та ПЕП з повним робочим днем в шахті. Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до пільгового стажу зараховується 23 років 00 місяців 07 днів.
Згідно з даними довідки про відпрацьований час:
- гос.обов'язок - жовтень 1997р. -10 днів, листопад 1997р. - 9 днів, вересень 1998р. - 7 днів, березень 2009р. - 7 днів, жовтень 2011р. - 1 день, червень 2012р. - 2 дні, серпень 2012р. - 4 дні, жовтень 2012р. - 6 днів, лютий 2013р. - 3 дні, квітень 2013р. - 3 дні, травень 2013р. -1 день, вересень 2013р. - 2 дні, лютий 20.14р. -2 дні, березень 2014р. - 3 дні, вересень 2014р. - 2 дні, листопад 2014р. - 3 дні, січень 2015р. - 2 дні, лютий 2015р. - І день, березень 2015р. - 2 дні, квітень 2015р. - 3 дні, травень 2015р. - 1 день, травень 2017р. - 2 дні, травень 2018р. - 2 дні, жовтень 2018р. - 2 дні, грудень 2018р. - 1 день, лютий 2019р. - 1 день, квітень 2019р. - 1 день, травень 2019р. - 2 дні, вересень 2019р. - 2 дні, жовтень 2019р. -1 день, лютий 2020р. - 1 день.
- навчання - липень 1999р. - 12 днів, серпень 1999р. - 10 днів, липень 2007р. - 9 днів, вересень 2007р. - 7 днів, лютий 2008р. - 17 днів, травень 2008р. - 3 дні, червень 2008р. -11 днів, вересень 2008р. -9 днів, січень 2009р. -13 днів, травень 2009р. - 11 днів, вересень 2009р. - 5. днів, жовтень 2009р. - 7 днів, грудень 2009р. -12 днів, січень 2010р. - 22 ті, лютий 2010р. -28 днів, жовтень 2010р. - 6 днів, жовтень 2011р. - 5 днів, жовтень 2012р. - 3 дні, листопад 2012р. -2 дні, червень 2013р. - 4 дні, вересень 2013р. - 3 дні, жовтень 2013р. - 6 днів, червень 2014р. - 4 дні, жовтень 2014р. - 5 днів, квітень 2017р. -2 дні, серпень 2018р. - 5 днів.
Позивач був призваний Павлоградським ОГВК на військову службу до лав Збройних Сил України про часткову мобілізацію на підставі наказу Президента України від 21.07.2014 р. № 607/2014 "Про часткову мобілізацію" з 09.07.2015 року (розп.1299к від 13.07.2015р.), приступити до роботи з 24.10.2016р. (розп. 2147к/1 від 24.10.2016р.).
Відповідно до ст. 119 Кодексу законів про працю України на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснювались у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Згідно з ч. 1 ст. 38 Закону України "Про професійно-технічну освіту" час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Таким чином, наведене доводить, що відомості, які містяться у довідці, виданій приватним акціонерним товариством «ДТЕК Павлоградвугілля» від 02.06.2020 року № 346 та у дублікаті трудової книжки НОМЕР_2 від 28.05.1997 року, в повній мірі визначають право позивача на пенсію на пільгових умовах.
Крім того, суд враховує те, що вдруге заяву про призначення пенсії позивач подав до відповідача 24.02.2021 року та станом вказану дату продовжував працювати і не змінював свою посаду "електрослюсар підземний з повним робочим днем в шахті", що підтверджується копією трудової книжки та оновленою пільговою довідкою № 544 від 08.07.2021 року ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». Однак, відповідачем стаж був розрахований до 04.06.2020 року, тобто період з 04.06.2020 року по 24.02.2021 року не зараховано до страхового та пільгового стажу.
Згідно зі статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні частини першої статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно зі статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала, тому і відповідальність за надання недостовірних пенсійних документів покладена на підприємство (організацію) та пенсіонера.
Суд зазначає, що витребування та перевірка первинних документів є правом пенсійного органу. Тобто перекладання обов'язку доказування, надання відомостей тощо на позивача є неприйнятним. Неможливість пенсійного органу скористатися правом на перевірку зазначених у трудовій книжці відомостей не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на отримання належної пенсії.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у зарахуванні спірного пільгового стажу його роботи, оскільки стаж роботи позивача підтверджено відповідними доказами, наявними в матеріалах справи.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у зарахуванні спірного стажу його роботи, оскільки стаж роботи позивача підтверджено відповідними доказами, наявними в матеріалах справи.
Суд зазначає, що відмова відповідача у зарахуванні позивачу пільгового стажу пенсії не відповідає вимогам пенсійного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Як передбачено ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Окрім того, і за приписами ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, дає найбільший ефект.
Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права та відповідати наявним обставинам.
Також слід зазначити, що за приписами ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011р. (остаточне) по справі "Чуйкіна проти України" констатував: " 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів ( див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. The United Kingdom),п.п.28-36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє всіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені.
Таким чином, оскільки не зважаючи на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 року у справі № 160/11382/20, відповідачем протиправно вдруге відмовлено у призначенні пенсії за віком та вдруге змінений розрахунок пільгового стажу, враховуючи достатність пільгового стажу для призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та враховуючи ігнорування відповідачем роз'яснення складових пільгового стажу, суд зробив висновок, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
З приводу розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Оскільки позивач на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України, не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 77, 78, 139, 241-246, 250, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 ; фактична адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволити.
Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 24.02.2021 року.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоди виконання державних або громадських обов'язків в кількості 89 днів, тобто 02 місяці 29 днів за період залучення до їх виконання з жовтня 1997 року по лютий 2020 року та періоди проходження навчання в кількості 221 день, тобто 07 місяців 11 днів з липня 1999 року по серпень 2018 року.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоди з 24.10.2016 року по 31.12.2016 рік та з 04.06.2020 року по 24.02.2021 рік.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про призначення пенсії з 24.02.2021 року.
Розподіл судових витрат у справі не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук