04 жовтня 2021 року Справа № 160/11540/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТТК «БЛОХІН ТРАНС» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,-
13.07.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ТТК «БЛОХІН ТРАНС» (вул. Богдана Хмельницького, буд. 14-А, кім. 26, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 37375302, далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, буд. 14, м. Київ, 03135, код ЄДРПОУ 39816845, далі - відповідач), в якій позивач, з урахуванням уточненого адміністративного позову, просить визнати протиправною та скасувати постанову № 243985 від 13 травня 2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1 700 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки прийнята на підставі акту перевірки №215115, прийнятого з порушеннями Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2020 року №1567. Позивач зазначає, що в акті відсутній підпис водія транспортного засобу або уповноваженої особи суб'єкта господарювання, при цьому до акту не внесено інформацію про відмову від підписання акту. Невнесення записів в графу «Пояснення водія про причини порушень'може свідчити, що акт був складений без участі водія. Абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлює відповідальність за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону. При цьому, відповідно до акту №215115, працівниками Укртрансбезпеки не було виявлено порушення позивачем ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт». На думку позивача, неоформлені щоденні реєстраційні листи показника тахографа та неоформлений бланк підтвердження діяльності водія жодним чином не порушує вимоги ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а отже, відсутні підстави для притягнення ТОВ «ТТК «Блохін Транс» до відповідальності, передбаченої абз.3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Позивач, також зазначає про інші порушення, допущені перевіряючими при складанні акту перевірки, вказує, що наведені порушення в сукупності є підставою для скасування оскаржуваної постанови.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ТТК «БЛОХІН ТРАНС» залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
23.07.2021 року на виконання вимог ухвали від 19 липня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного судунадійшла уточнена позовна заява у відповідності до кількості учасників справи.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2021 року відкрито провадження у справі № 160/11540/21 та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Копія ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2021 року направлена сторонам у справі та отримана представником відповідача 12.08.2021 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, наявним в матеріалах справи.
В силу ч. 4 ст. 124, ч. 8 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.
Відповідачем, на виконання ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не було надіслано до суду письмового відзиву на адміністративний позов та не було повідомлено про поважність причин ненадання відзиву.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТТК «БЛОХІН ТРАНС» зареєстроване як юридична особа 11.11.2010 року, основним видом діяльності є: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
Керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567), посадовими особами Слобожанського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки у Сумській області 18.03.2021 проводилась рейдова перевірка на 71 км. а/д М-04 «Суми-Полтава».
Порядок зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затверджений Постановою № 422.
Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 422, був зупинений транспортний засіб марки Renault, державний номер НОМЕР_1 .
В ході перевірки зазначеного транспортного засобу були виявлені порушення:
- ст. 49 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме водій не надав для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством для здійснення зазначених перевезень, посвідчення водія відповідної категорії;
- відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», при наданні послуг перевезення небезпечного вантажу (кислород), автомобільний перевізник допустив порушення, а саме неоформлені щоденні реєстраційні листи показника тахографа за 01.03.2021 року по 18.03.2021 року, та неоформлений бланк підтвердження діяльності водія за вищевказані дні, цим порушено ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Інспекторами Слобожанського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки у Сумській області складено акт №215115 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.03.2021 року.
На виконання вимог п. 26 Порядку № 1567 Придніпровське міжрегіональне управління Укртранебезпеки на адресу позивача направило повідомлення про розгляд справи на підставі акту №215115, в якому зазначалось про необхідність явки до Управління для розгляду справи на 13.05.2021 року.
13.05.2021 року на виконання п. 27 Порядку № 1567 начальником Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено розгляд акту та винесено постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу №243985, відповідно до якої до позивача було застосовано адміністративно - господарський штраф у сумі 1700 грн.
В постанові зазначено, що штрафні санкції накладено за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Правомірність постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №243985 від 13.05.2021 року є предметом позову, який передано на розгляд суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно із п. 8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок №1567), визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Згідно із п. 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
В силу п. 14 зазначеного Порядку № 1567, рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Також, відповідно до ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт», рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктами 16, 17 Порядку № 1567, рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис «Укртрансінспекція», та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю.
Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення. Зупинення транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог пункту 15 Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Укртрансінспекції.
Умовами п. 20 Порядку №1567 визначено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Згідно із п. 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом).
Відповідно до п. 6 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 р. № 422, у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками 2 (акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів) і 3 (акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів) до цього Порядку та повідомляють відповідний підрозділ МВС про такі порушення.
Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб'єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об'єкти, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).
Відповідно до ч. 12 ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 2 Порядку №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Судом встановлено, що на позивача оскаржувавною постановою накладено штраф за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, вказана стаття є відсилочною та застосовується у випадку ненадання документів, перелік яких передбачений в ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Згідно зі ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є:
для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;
для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
В акті №215115 інспекторами зазначено, що позивачем не надано оформлених щоденних реєстраційних листів показника тахографа за 01.03.2021 року по 18.03.2021 року, та неоформлено бланк підтвердження діяльності водія за вищевказані дні.
При цьому, суд зазначає, що наведеною ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» не передбачено подання визначених в акті №215115 документів.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що положеннями ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення, проте щоденні реєстраційні листи показника тахографа та бланк підтвердження діяльності водія характеризують процес здійснення перевезення, а тому не є тими документами, на підставі яких виконуються перевезення.
Отже, встановлення відсутності наведених документів, не може бути підставою для застосування до Позивача штрафної санкції відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відтак, судом не встановлено правових підстав для застосування до позивача штрафної санкції, передбаченої абз. 1 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Стосовно зазначення в акті №215115 порушення ст. 49 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме водій не надав для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством для здійснення зазначених перевезень, посвідчення водія відповідної категорії, суд зазначає, що вказане порушення не було підставою для прийняття оскаржуваної постанови № 243985 від 13.05.2021 року, а тому не підлягає дослідженню в рамках розгляду цієї справи.
Доводи представника позивача про порушення Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2020 року №1567 при складанні акту перевірки не підлягають окремому дослідженню у справі про скасування постанови про накладення штрафу, оскільки судом вище встановлено протиправність та безпідставність прийняття постанови про накладення штрафу № 243985 від 13.05.2021 року по суті.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, на підставі наявних у матеріалах справи доказів, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства України, суд вважає, що позовна заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 2270,00 грн. (платіжне доручення № 194 від 01.07.2021 року) підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.
Керуючись статтями 2, 7, 139, 241, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ТТК «БЛОХІН ТРАНС» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 243985 від 13.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1 700 гривень.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТТК «БЛОХІН ТРАНС» (вул. Богдана Хмельницького, буд. 14-А, кім. 26, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 37375302) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, буд. 14, м. Київ, 03135, код ЄДРПОУ 39816845) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна