про прийняття справи до провадження
04 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 803/123/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
одержавши адміністративну справу Державного підприємства “Ківерцівське лісове господарство” до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Державне підприємство “Ківерцівське лісове господарство” звернулося з позовом до Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14.03.2016, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2017, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 29.12.2015: №0000662200 повністю, №0000652200 в частині нарахування пені за порушення граничних термінів розрахунків в іноземній валюті на суму 140768,54 грн., №0000632200 в частині збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх організацій) на суму основного платежу в розмірі 238481,00 грн. та штрафних санкцій в розмірі 59620,00 грн., №0000622200 в частині збільшення суми грошового зобов'язання за плетежем: податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, на суму основного платежу в розмірі 286177,00 грн. та штрафних санкцій в розмірі 143088,00 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Присуджено на користь Державного підприємства “Ківерцівське лісове господарство” за рахунок бюджетних асигнувань Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області судовий збір в розмірі 13027,00 грн.
Постановою Верховного Суду від 14.09.2021 скасовано постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14.03.2016 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2017 у даній справі в частині задоволення позовних вимог, передано дану справу у частині задоволення позовних вимог на новий розгляд до суду першої інстанції. У решті постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14.03.2016 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2017 у даній справі залишено без змін.
28.09.2021 вказана справа надійшла до Волинського окружного адміністративного суду та за результатами повторного автоматизованого розподілу справи визначено головуючого суддю для її розгляду Андрусенко О. О.
З урахуванням наведеного, дану адміністративну справу необхідно прийняти до провадження та відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 1 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п'ятої статті 262 КАС України можливо розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Крім того, відповідно до статті 55 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №296 “Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби” реорганізовано шляхом приєднання, як структурного підрозділу до Головного управління ДФС у Волинській області, зокрема, Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС.
10.05.2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за №11981120013008714 про припинення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області.
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління ДФС у Волинській області, затверджене наказом ДФС від 01.02.2019 №80 Головне управління ДФС у Волинській області є органом доходів і зборів, забезпечує реалізацію повноважень ДФС на території Волинської області та є правонаступником усіх прав та обов'язків, зокрема Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, внаслідок реорганізації Державної фіскальної служби шляхом поділу. Постановлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності. Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби та Державної митної служби.
Відповідно до пунктів 1 - 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності. Додатком 1 до вказаної постанови передбачено утворення Головного управління ДПС у Волинській області, а згідно із додатком 2 до цієї ж постанови Головне управління ДФС у Волинській області визначено як територіальний орган ДФС, який реорганізується шляхом приєднання до територіального органу ДПС - Головного управління ДПС у Волинській області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р “Питання Державної податкової служби” погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 № 14 “Про затвердження положень про територіальні органи ДПС” затверджено Положення про Головне управління ДПС у Волинській області, пунктом 1 якого передбачено, що ГУ ДПС є правонаступником усіх прав та обов'язків ГУ ДФС у Волинській області.
Згідно із наказом ГУ ДПС у Волинській області від 29.08.2019 № 10 “Про початок діяльності Головного управління ДПС у Волинській області” розпочато виконання ГУ ДПС у Волинській області функцій і повноважень ГУ ДФС у Волинській області, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ГУ ДПС в області наказом ДПС від 12.07.2019 № 14 “Про затвердження положень про територіальні органи ДПС”.
За приписами постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби” територіальні органи Державної податкової служби як юридичні особи публічного права було ліквідовано, їх права та обов'язки перейшли до Державної податкової служби та її територіальних органів у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 утворено територіальні органи Державної податкової служби як її відокремлені підрозділи, зокрема Головне управління ДПС у Волинській області.
Згідно з наказом Державної податкової служби від 24.12.2020 № 755 “Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій” визначено розпочати з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови № 893.
Суд також звертає увагу, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості про ГУ ДПС у Волинській області (код ЄДРПОУ ВП 44106679).
Відтак, у зв'язку з утворенням територіальних органів ДПС як відокремлених підрозділів ДПС та початком здійснення ними з 01.01.2021 повноважень та функцій територіальних органів ДПС, суд допускає процесуальну заміну відповідача у цій справі Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області на його правонаступника ГУ ДПС у Волинській області (код ЄДРПОУ ВП 44106679) відповідно до статті 52 КАС України.
Керуючись статтями 52, 257, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти до провадження адміністративну справу №803/123/16 за позовом Державного підприємства “Ківерцівське лісове господарство” до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Замінити у справі відповідача Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області на правонаступника Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код ВП 44106679).
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.
Встановити позивачу триденний строк з дня отримання копії відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачам.
Встановити відповідачу триденний строк з дня отримання копії відповіді на відзив для подання до суду заперечень проти відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до нього доказів позивачу.
Повідомити сторонам, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив та заперечення повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 КАС України.
Встановити сторонам п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання до суду письмових пояснень щодо правової позиції, з урахуванням висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 14.09.2021.
Роз'яснити сторонам, що письмові докази подаються безпосередньо до суду в оригіналі або належним чином засвідченій копії з дотриманням вимог статей 79, 94 КАС України, пункту 5.27 Національного стандарту України “Вимоги до оформлювання документів. ДСТУ 4163-2003”, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55 (відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів “Згідно з оригіналом”, назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту 23).
Учасники справи можуть отримати інформацію у справі в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади України за веб-адресою: https://court.gov.ua/sud0370/.
Справа розглядатиметься і вирішуватиметься суддею одноособово.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя О. О. Андрусенко