Справа №705/3267/21
3/705/2031/21
16.08.2021 м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Єщенко О.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 , такого, що не працює,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 08.07.2021 серії ААБ № 158517, складеним ст. інспектором ВРПП Уманського РУП ГУНП в Черкаській області Царенком А.В., 08.07.2021 о 18 год. 30 хв. у м. Умань по вул. Дерев'янка, 26А водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ-211540, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя). Від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки автомобіля за допомогою газоаналізатора ALCOTEST та проведення медичного огляду у медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину не визнав, вказав, що він був зупинений працівниками поліції за створення аварійної ситуації, оскільки він грузив комбайн. Він відмовився продути газоаналізатор ALCOTEST та проїхати до медичного закладу для проведення огляду на стан сп'яніння в зв'язку з тим, що був тверезий та дуже поспішав. Вважає, що працівниками поліції неправомірно складено на нього протокол про адміністративне правопорушення.
Заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, доходжу такого висновку.
Згідно з обставинами, викладеними у протоколі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, вчинена особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом статей 251, 256 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення та збирання доказів покладений на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Однак він не виконаний працівниками поліції, відтак надані протокол та додані до нього матеріали не можуть підтверджувати винуватість ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення не зазначена суть правопорушення у відповідності до диспозиції ч. 3 ст. 130 КУпАП, яка передбачає відповідальність особи, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Всупереч вимогам статі 251 КУпАП до справи не додані докази того, коли і яким судом на ОСОБА_1 було накладено стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Додані до справи роздрукований з ЄДРСР текст постанови від 07.12.2020 та довідка щодо ОСОБА_1 не підтверджують того, що ОСОБА_1 двічі протягом року піддавався стягненню за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки згідно із вказаною постановою провадження у справі було закрито і стягнення не накладалося.
Крім того, стаття 266 КУпАП визначає, що особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння і від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
Однак у матеріалах справи відсутні належні, достатні та допустимі докази, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 о 18 годині 30 хвилин 08 липня 2021 року керував транспортним засобом і що працівниками поліції були дотримані вимоги статті 266 КУпАП, яка визначає порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Так, в якості доказу до протоколу про адміністративне правопорушення додано відео з технічних засобів, про що зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення. На оптичному носії міститься відеозапис, де особа чоловічої статі біля автомобіля спілкується з працівниками поліції і останні пропонують йому пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою технічних засобів та в лікарні, на що чоловік відмовився.
При цьому відеозапис не містить підтвердження, що будь-хто керував транспортним засобом ВАЗ-211540, д.н.з. НОМЕР_1 , у час, зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення. На відеозаписі неможливо ідентифікувати осіб, що спілкуються, та встановити час і місце події.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи зазначені обставини, провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 247, 251, 256, 284, 287 КУпАП,
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляції через Уманський міськрайонний суд Черкаської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.І.Єщенко