Справа № 855/37/21
01 жовтня 2021 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В.
суддів Бєлової Л.В. та Кучми А.Ю.
за участю секретаря судового засідання Головченко В.М.
представника позивача Кригана А.В.
представника відповідача Кулика А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №197 на проміжних виборах народного депутата України 31 жовтня 2021 року ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Центральної виборчої комісії, третя особа, без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №197 на проміжних виборах народного депутата України 31 жовтня 2021 року ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,-
Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №197 на проміжних виборах народного депутата України 31 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову ЦВК від 24.09.2021 №370 в частині реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №197 (Черкаська область) на проміжних виборах народного депутата України 31 жовтня 2021 року ОСОБА_1 (народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Києві, громадянин України, протягом останніх п'яти років проживає на території України, освіти середня спеціальна, голова, Громадська Спілка "Золотинізька Громадська Міська Рада", безпартійний, проживає в м.Києві, судимість відсутня, самовисування);
- зобов'язати ЦВК прийняти рішення про відмову у реєстрації кандидатом у народні депутати України 31 жовтня 2021 року ОСОБА_1 (народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Києві, громадянин України, протягом останніх п'яти років проживає на території України, освіти середня спеціальна, голова, Громадська Спілка "Золотинізька Громадська Міська Рада", безпартійний, проживає в м.Києві, судимість відсутня, самовисування).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , долучив до документів, поданих до ЦВК декларацію (подану 20.09.2021 о 13:52) кандидата на посаду особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_2 (невідомої особи), вказана декларація не містить відомостей у графі «місце роботи», де зазначено що «Місце роботи або проходження служби (або місце майбутньої роботи чи проходження служби для кандидатів): тимчасово не працюю; Займана посада (або посада, на яку претендуєте як кандидат): прочерк». У автобіографії вказано «голова, Громадська Спілка «Золотинiзька Громадська Міська рада», однак, вказана спілка відсутня в даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а тому він не може бути її головою, тобто він подав завідомо неправдиву інформацію. Не здiйснивши перевірки поданих ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) документів для реєстрації кандидатом у депутати, зокрема декларації іншої особи та автобіографії, в якiй вказано неправдиві відомості про посаду та місце роботи, ЦВК протиправно зареєструвала його кандидатом і в порушення п.2 ч.1 ст.60 Закону №51, замість прийняття рішення про відмову у реєстрації ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) кандидатом у народні депутати, протиправно провела таку реєстрацію постановою від 24.09.2021 №370.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову та зазначає, що наявні у поданих ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) документах недоліки не є визначеною законодавством підставою для відмови у реєстрації його кандидатом у народні депутати, а тому рішення про його реєстрацію прийнято ЦВК правомірно та у визначений законодавством спосіб.
Третя особа відзив на позовну заяву не подавала.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись на правомірність та законність оскаржуваного рішення.
Третя особа про день час та місце судового розгляду справи повідомлена належним чином, в судове засідання не з'явилася, явку свого представника у судове засідання не забезпечила.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, здійснюючи розгляд адміністративної справи в межах позовних вимог, на підставі доводів адміністративного позову та відзиву, з урахуванням положень ст.9 КАС України, колегія суддів доходить наступних висновків.
Статтею 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, постановою Центральної виборчої комісії від 09 квітня 2021 року №153 " Про призначення проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 197 (Черкаська область)", внаслідок надходження Постанови Верховної Ради України від 30 березня 2021 року № 1372-IX про дострокове припинення повноважень народного депутата України ОСОБА_3 , обраного в одномандатному виборчому окрузі № 197 (Черкаська область), за особистою заявою, призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 197 (Черкаська область) на неділю, 31 жовтня 2021 року.
Постановою ЦВК від 10.09.2021 №333 зареєстровано кандидатів у народні депутати України в одномандатних виборчих округах № 184 та № 197 на проміжних виборах народних депутатів України 31 жовтня 2021 року згідно з додатками 1, 2, в тому числі в одномандатному виборчому окрузі № 197 - ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Баштечки Жашківського району Черкаської області, громадянин України, протягом останніх п'яти років проживає на території України, освіта вища, Золотоніський міський голова Золотоніського району Черкаської області, член ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ", проживає в місті Золотоноша Золотоніського району Черкаської області, судимість відсутня, суб'єкт висування - ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "СЛУГА НАРОДУ".
24.09.2021 ЦВК прийнято постанову №370 «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України в одномандатних виборчих округах № 184 та № 197 на проміжних виборах народних депутатів України 31 жовтня 2021 року», якою зареєстровано кандидатів у народні депутати України в одномандатних виборчих округах № 184 та № 197 на проміжних виборах народних депутатів України 31 жовтня 2021 року згідно з додатками 1, 2, в тому числі по одномандатному виборчому округу № 197 - ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в місті Києві, громадянин України, протягом останніх п'яти років проживає на території України, освіта середня спеціальна, голова, Громадська Спілка "Золотинізька Громадська Міська Рада", безпартійний, проживає в місті Києві, судимість відсутня, самовисування.
Вважаючи протиправною постанову ЦВК від 24.09.2021 №370 в частині реєстрації кандидатом у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №197 на проміжних виборах народних депутатів України 31 жовтня 2021 року ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Виборчим кодексом України, Законом України "Про вибори народних депутатів України", Законом України "Про Центральну виборчу комісію", який відповідно до Конституції України визначає порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі.
Частиною 1 ст.38 Конституції України встановлено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.3 ст.77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Пунктом 20 ч.1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.
Згідно з ч.2 ст.76 Конституції України народним депутатом України може бути обрано громадянина України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.
01 січня 2020 року набрав чинності Виборчий кодекс України, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Підпунктом 2 п.2 розділу ХХХХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" якого визнано такими, що втратили чинність з дня набрання чинності цим Кодексом Закон України "Про вибори народних депутатів України" (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., N 10 - 11, ст. 73 із наступними змінами), крім положень щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.
Таким чином, оскільки спірні правовідносини виникли в рамках організації та проведення проміжних виборів у зв'язку з достроковим припиненням повноважень народного депутата України ОСОБА_3 , обраного на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 197, до них підлягає застосуванню Закон України "Про вибори народних депутатів України".
Частинами 3-5 ст.3 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що усі кандидати у народні депутати України (далі - кандидати у депутати) мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі.
Усі партії - суб'єкти виборчого процесу мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі у порядку та в межах, встановлених цим Законом.
Рівність прав і можливостей кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі забезпечується:
1) забороною привілеїв чи обмежень кандидатів у депутати за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками;
2) забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування у виборчий процес, за винятком випадків, передбачених цим Законом;
3) рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, їх службових та посадових осіб до кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу;
4) забороною використання кандидатами у депутати, партіями - суб'єктами виборчого процесу під час фінансування передвиборної агітації інших коштів, крім коштів виборчих фондів;
5) рівним та неупередженим ставленням засобів масової інформації до кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.
Проживання в Україні за цим Законом означає:
1) проживання на території в межах державного кордону України;
2) перебування на судні, що перебуває у плаванні під Державним Прапором України;
3) перебування громадян України у встановленому законодавством порядку у відрядженні за межами України в закордонних дипломатичних установах України, міжнародних організаціях та їх органах;
4) перебування на полярній станції України;
5) перебування у складі формування Збройних Сил України, дислокованого за межами України.
Такими, що проживають в Україні, вважаються також особи, які проживають разом з особами, зазначеними у пункті 3 частини другої цієї статті, як члени їх сімей.
Не може бути висунутий кандидатом й обраний депутатом громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.
Статтею 10 наведеного Закону встановлено, що право висування кандидатів у депутати належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується ними через партії або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Загальні повноваження Центральної виборчої комісії наведені у ст.17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", відповідно до п.п.3, 9 ч.1 якої Комісія: здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми; здійснює контроль за дотриманням політичними партіями, іншими суб'єктами виборчого процесу та процесу референдуму вимог законодавства про вибори і референдуми.
Відповідно до п.1, 6 ч.1 ст.19 наведеного Закону Комісія організовує підготовку і проведення виборів народних депутатів України; реєструє кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч.ч.1, 3, 4 ст.12 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" за результатами розгляду та обговорення на засіданні Комісії питання порядку денного Комісія ухвалює рішення у формі постанови.
Постанова Комісії повинна містити: 1) найменування Комісії; 2) найменування рішення Комісії; 3) дату та місце ухвалення рішення Комісії, порядковий номер постанови; 4) встановлені факти та підстави для ухвалення рішення Комісії, а також акти законодавства України, за наявності - рішення судових органів, якими керувалася Комісія при прийнятті рішення; 5) висновок Комісії.
Рішення Комісії приймається на засіданні Комісії відкритим голосуванням більшістю голосів від складу Комісії.
Рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України.
Згідно з ч.2-5 ст.55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:
1) заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);
2) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;
3) декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;
3-1) заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання;
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;
5) 4 фотографії кандидата розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
6) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.
Разом з документами, передбаченими частиною першою або частиною другою цієї статті до Центральної виборчої комісії подається в електронному вигляді передвиборна програма кандидата у депутати в одномандатному окрузі, викладена державною мовою, яка оприлюднюється на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.
Центральна виборча комісія не приймає документи, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, якщо вони подані з порушенням строків, передбачених частиною другою статті 59 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.59 наведеного Закону кандидати у депутати в одномандатних округах реєструються Центральною виборчою комісією за умови подання їй документів, передбачених статтею 55 цього Закону.
Частиною 6 наведеної статті передбачено, що Центральна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття документів, передбачених частинами першою або другою статті 55 цього Закону, приймає рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі або про відмову в його реєстрації.
Виключний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата у депутати визначений у ст.60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", відповідно до ч.1 якого Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі:
1) порушення вимог частин четвертої, п'ятої статті 52 цього Закону;
2) відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону;
3) припинення громадянства України кандидата у депутати;
4) вибуття особи, висунутої кандидатом у депутати, за межі України для проживання чи з метою отримання політичного притулку;
5) визнання особи, висунутої кандидатом у депутати, недієздатною;
6) набрання щодо особи, висунутої кандидатом у депутати, законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
7) виявлення обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом відповідно до статті 9 цього Закону;
8) висування кандидата (кандидатів) у депутати від партії, яка здійснює пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, їхньої символіки та щодо якої в установленому Кабінетом Міністрів України порядку прийнято рішення про невідповідність її діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Згідно з ч.2, 3 ст.60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику партії або кандидату у депутати, який балотується в одномандатному окрузі.
Помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
З аналізу наведених норм чинного законодавства вбачається, що виключно у разі наявності підстав, визначених ч.1 ст.60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", Центральна виборча комісія наділена повноваженнями щодо прийняття рішення про відмову в реєстрації кандидата у депутати, в іншому випадку, Центральна виборча комісія зобов'язана не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття документів, передбачених частинами першою або другою статті 55 цього Закону, прийняти рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі.
З наданої відповідачем копії заяви ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та доданих до неї документів вбачається, що ним дотримано вимоги ст.55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", а саме подано заяву про самовисування, до якої додано: автобіографію кандидата в депутати, декларацію кандидата у депутати, заяву про відсутність заборгованості зі сплати аліментів, документ про внесення грошової застави, 4 фотографії кандидата, ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата, передвиборну програму кандидата, та документи на електронних носіях, що підтверджується відповідною довідкою від 20.09.2021.
Позивач зазначає про наведення в автобіографії Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №197 на проміжних виборах народного депутата України 31 жовтня 2021 року ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) неправдивих відомостей, що він з 2021 року обіймає посаду Голови Громадської Спілки «Золотинізька Громадська Міська Рада», оскільки така Громадська Спілка не зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд виходить із наступного.
Перевіривши інформацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Громадської Спілки «Золотинізька Громадська Міська Рада» судом встановлено відсутність будь-яких відкритих даних про реєстрацію вказаної Громадської Спілки в ЄДРПОУ.
Відповідно до ч.4, 5 ст. 1 Закону України «Про громадські об'єднання» громадська спілка - це громадське об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.
Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
Згідно з ч.8 ст.9 наведеного Закону громадське об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність із статусом юридичної особи або без такого статусу, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів.
У разі неподання (не надсилання) документів для реєстрації громадського об'єднання протягом 60 днів з дня утворення таке громадське об'єднання не вважається утвореним.
Таким чином, відсутність в ЄДРПОУ інформації про реєстрацію Громадської Спілки «Золотинізька Громадська Міська Рада» може свідчити як про не завершення 60 днів з дня утворення вказаного громадського об'єднання, так і про його не утворення.
Разом з тим, як зазначалось судом вище, в силу ч.3 ст.60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Колегія суддів звертає увагу, що чинним законодавством не передбачено обов'язку та не визначено процедури здійснення ЦВК перевірки достовірності даних, зазначених в автобіографії, поданій особою для реєстрації кандидатом у народні депутати України. Відповідальність за достовірність і точність таких відомостей несе сам кандидат.
Таким чином, зазначення кандидатом недостовірних відомостей в поданих документах, зокрема в автобіографії про його роботу в Громадській Спілці «Золотинізька Громадська Міська Рада», не надає ЦВК підстав для відмови йому в реєстрації або для її скасування.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.07.2019 у справі №855/219/19, яка , в силу ч.5 ст.242 має бути врахована судом під час розгляду спірних правовідносин.
Щодо подання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кандидата у депутати, оформленої від імені ОСОБА_2 , колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.57 Закону України "Про вибори народних депутатів України" декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом у депутати за формою, визначеною відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
Статтею 45 Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 10 червня 2016 року №3 (у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 12 грудня 2019 року № 168/19), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2019 року за №1301/34272, затверджено Форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у примітках до розділу 2.1 «Інформація про суб'єкта декларування» зазначено, що якщо у звітному періоді суб'єкт декларування змінив прізвище, ім'я або по батькові, він зазначає попередні прізвище, ім'я та по батькові.
У автобіографії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) зазначено, що 14.09.2021 він змінив своє прізвище та ім'я з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 . На підтвердження наведеної обставини матеріали справи містять копію його паспорта № НОМЕР_1 , який видано 15.09.2021 (а.с.63).
Так чином, оскільки ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) змінив своє прізвище та ім'я 14.09.2021, у своїй декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кандидата у депутати за звітний період 2020 рік він правомірно зазначив свої попередні прізвище, ім'я та по батькові - ОСОБА_2 .
Щодо посилань позивача на зазначення в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кандидата у депутати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) в розділі 2.1 «Інформація про суб'єкта декларування» - «Місце роботи або проходження служби (або місце майбутньої роботи чи проходження служби для кандидатів): тимчасово не працюю; Займана посада (або посада, на яку претендуєте як кандидат): прочерк», в той час, як там має бути зазначено місце майбутнього проходження служби - Верховна Рада України; посада на яку претендує кандидат - Народний депутат України, а також в частині не відображення відомостей про роботу на посаді інженера будівельної компанії «Офіс-Буд» протягом 2020 року, колегія суддів зазначає, що в силу ч.3 ст.57 Закону України "Про вибори народних депутатів України" помилки і неточності, виявлені в поданій декларації, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.
Суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є, зокрема, кандидати у народні депутати України, зареєстровані в порядку, встановленому законом (п.4 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції»).
Згідно із п.71 ч.1 ст.11 цього Закону до повноважень Національного агентства належать здійснення в порядку, визначеному цим Законом, контролю та перевірки декларацій суб'єктів декларування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя суб'єктів декларування.
Крім того, у ч.1 ст.60 Закону "Про вибори народних депутатів України" відсутня така підстава для відмови Комісією в реєстрації кандидата в народні депутати України як подання таким кандидатом недостовірної інформації у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік, що передує року початку виборчого процесу.
Враховуючи викладене, колегія суддів доходить висновку, що ЦВК не уповноважена відповідно до законодавства України здійснювати оцінку достовірності даних, які наведені кандидатами в народні депутати України в поданих ними деклараціях.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладений в постанові Верховного Суду від 12.03.2021 у справі №855/19/21, який підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Наведене свідчить про відсутність у відповідача передбачених ст.60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" підстав для відмови ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) в реєстрації кандидатом у депутати.
Будь-яких порушень вимог законодавства України з боку відповідача позивачем не наведено, а судом не встановлено.
Постанова №370 від 24.09.2021 в частині реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №197 (Черкаська область) на проміжних виборах народного депутата України 31 жовтня 2021 року ОСОБА_1 (народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Києві, громадянин України, протягом останніх п'яти років проживає на території України, освіти середня спеціальна, голова, Громадська Спілка "Золотинізька Громадська Міська Рада", безпартійний, проживає в м.Києві, судимість відсутня, самовисування) прийнята відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, оцінивши подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, встановивши дійсні обставини справи, розглянувши справу в межах позовних вимог, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч.9 ст.273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою передбачено сплату судового збору за ставкою, що становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (908,00 грн).
Так, позивачем подано до суду позов, який містив одну вимогу немайнового характеру та одну похідну вимогу, тому розмір судового збору за подання адміністративного позову складає 908,00 грн.
За приписами ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем не було сплачено, суд, відповідно до приписів ст.139 КАС України, доходить висновку про необхідність стягнення судового збору за подання позовної заяви.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про вибори народних депутатів України», Законом України «Про Центральну виборчу комісію», ст.ст. 22, 90, 139, 143, 194, 229, 241, 242, 246, 250, 268, 269, 271, 272, 273, 278 КАС України, колегія судів,-
В задоволенні адміністративного позову Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №197 на проміжних виборах народного депутата України 31 жовтня 2021 року ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Стягнути з Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №197 на проміжних виборах народного депутата України 31 жовтня 2021 року ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь держави (отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106) судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім грн.00 коп.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження в порядку ч. 1 ст. 272 КАС України та може бути оскаржене до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у дводенний строк у порядку, встановленому ч. 2 ст. 278 КАС України.
Текст рішення виготовлено 01 жовтня 2021 року.
Головуючий суддя Н.В.Безименна
Судді Л.В.Бєлова
А.Ю.Кучма
Головуючий суддя Безименна Наталія Вікторівна
Судді: Кучма Андрій Юрійович
Бєлова Людмила Василівна