Постанова від 01.10.2021 по справі 420/5682/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/5682/21

Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р.

рішення суду першої інстанції прийнято у

м. Одеса, 04 червня 2021 року

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Танасогло Т.М.,

суддів: Димерлія О.О., Єщенка О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльність та дії, та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2021 року ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про:

- визнання протиправними дій щодо призначення пенсії по інвалідності всупереч його заяві № 392 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років (стаття 23 Закону № 2262) і прийняття рішення (Протокол за пенсійною справою 1501024308 (Міноборони) від 31.01.2020) на підставі пунктів 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», визначених протиправними і нечинними рішення від 12.12.2018 року Окружного адміністративного суду м. Києва;

- визнання протиправною бездіяльність щодо непроведення за заявою від 25.01.2021 року перерахунку пенсії на підставі довідок про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року та на 29.01.2020 року, надісланих до ГУ ПФУ в Одеській області 28.12.2020 за № 14182 Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;

- визнання протиправним та скасування рішення щодо призначення пенсії по інвалідності як таке, що прийняте з порушенням процедури і перевищенням повноважень: на підставі нечинних станом на 31.01.2020 року норм постанови КМУ № 103, не відповідає вимогам пп. 14, 17-19 Порядку, затвердженого постановою ПФУ від 30.01.2007 № 3-1, звужує з 96 до 86 відсотків обсяг права на основний розмір державної пенсії, визначений Законами № 2262 і № 796, який набуто офіцером-учасником ЛНА на ЧАЕС 1 категорії в момент призначення пенсії у 1998 році;

- зобов'язання відновити виплату пенсії за вислугу років за пенсійною справою ЮО-092867 (Міноборони) з врахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення від 28.12.2020 №ЮО92867;

- зобов'язання здійснити перерахунок державної пенсії з 31.01.2020 року з врахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення від 28.12.2020 року №ЮО92867 щодо розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах, визначених відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 % посадового окладу, премії в розмірі 35 % посадового окладу, з виплатою перерахованої пенсії в 100 відсотковому від обчисленого розміру (без зменшення чи застосування обмеження максимального розміру), без зменшення з 31.01.2020 року основного розміру державної пенсії з 96 до 86 відсотків, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 31.01.2020 року по день проведення доплати.

Також позивач просив допустити негайне виконання судового рішення щодо виплати позивачу перерахованої суми державної пенсії за один місяць.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності позивача з урахуванням 96% грошового забезпечення у відповідному розмірі та на підставі нових довідок про розмір грошового забезпечення та за судовими рішеннями, допустивши перевищення повноважень та застосувавши при прийнятті своїх рішень визнані протиправними та скасовані норми нормативно-правових актів.

Відповідач проти позову заперечував мотивуючи недоведеністю та необґрунтованістю вимог ОСОБА_1 , натомість зазначаючи про правомірність своїх дій.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2020 року, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) у відмові призначення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 31.01.2020 року пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років у розмірі 96 відсотків грошового забезпечення відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 31.01.2020 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з урахуванням розміру пенсії за вислугу років у розмірі 96 відсотків грошового забезпечення та здійснити виплату, з урахуванням виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83)щодо відмови ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) у здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки № ЮО92867 від 28.12.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 року на підставі довідки № ЮО92867 від 28.12.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення,з урахуванням здійснених виплат.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83)щодо відмови ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2020 року на підставі довідки № ЮО92867 від 28.12.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2020 року на підставі довідки № ЮО92867 від 28.12.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.

В іншій частині позовних вимог, - відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Головне управління ПФУ в Одеській області звернулось до суду з апеляційною скаргою, у якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апелянт просить скасувати судове рішення, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.

В обґрунтування скарги апелянт вказує, що розмір пенсії позивача по інвалідності за вислугу років 32 років становить 86%. Перерахунок же пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у розмірі 96% відповідних сум грошового забезпечення було здійснено органом ПФУ з 22.03.2017р. по 27.11.2020р. було здійснено на підставі рішення суду у справі № 523/10560/17, відповідно до покладених на відповідача зобов'язань. Зменшення ж розміру сум грошового забезпечення з 96% до 86% з яких розраховується пенсія позивача на думку апелянта відбулось правомірно через зміни умов пенсійного забезпечення одержувача. Апелянт також вважає відсутніми й підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи з 96% суми грошового забезпечення: з 01.04.2019р. на підставі довідки Одеського ОТЦК та СП від 28.12.2020р. №ЮО92867 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р.; з 01.02.2020р. на підставі довідки Одеського ОТЦК та СП від 28.12.2020р. про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020р., оскільки після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103, рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Кабінетом Міністрів України не приймалось, тому підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям відсутні. До того ж, зауважує, що прийняття рішення у справі № 826/6453/18, яке набрало законної сили 29.01.2020р. не створює підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020р., адже воно не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку розмірів посадового окладу позивача. Крім того, згідно з постановою КМУ №704 в редакції Постанови КМУ №103, яка була чинною станом на час виготовлення довідки 29.01.2020р., розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військове звання, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018р., а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

27.07.2021р. (вхід. № 16169/21) від ОСОБА_1 до суду надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу, у якому позивач у справі вказує на необґрунтованість доводів органу ПФУ, просить залишити скаргу без задоволення, мотивуючи тим, що відповідач безпідставно зменшив загальний розмір пенсії позивача у відсотках з 96% до 86% при здійсненні переведення ОСОБА_1 на інший вид пенсії, оскільки у своїй заяві від 31.01.2020р. позивач на підставі ст. 23 Закону №2262-ХІІ просив здійснити саме переведення з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років. Тобто, переведення мало бути здійснено на інший вид пенсії, але в межах одного й того ж Закону №2262-ХІІ та зі збереженням відсоткового розміру пенсії (96%). До того ж, жодним законом чи нормативно-правовим актом не передбачено можливості і підстав для зменшення досягнутого рівня пенсійного забезпечення. Окрім того, на думку позивача необґрунтованими є також доводи апелянта й про відсутність підстав для здійснення перерахунку його пенсії на підставі нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019р. та станом на 29.01.2020р., оскільки в момент одержання нових довідок від 28.12.2020р. у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 на підставі цих довідок.

Колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308 КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, на підставі заяви про призначення пенсії, пенсійним органом призначено ОСОБА_1 з 24 березня 1998 року пенсію за вислугу років в розмірі 90 % грошового забезпечення.

Відповідно до перерахунку пенсії станом на 01 квітня 2007 року, пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії, виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40 %, робота з таємними виробами, носіями, документами 15 %, надбавка за безперервну службу 90 %, премія 33,3 %, основний розмір пенсії - 96 % грошового забезпечення (вислуга років 32, з урахуванням участі на ЧАЕС).

Відповідно до перерахунку пенсії станом на 01 липня 2012 року пенсійним органом здійснено ОСОБА_1 перерахунок пенсії, виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40 %, робота з таємними виробами, носіями, документами 15 %, надбавка за особливо важливі завдання 50 %, премія 10 %, основний розмір пенсії - 86 % грошового забезпечення.

Суд першої інстанції також встановив, що на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Одеським обласним військовим комісаріатом, пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року, виходячи із таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50 %, відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року, основний розмір пенсії 86 % грошового забезпечення.

Позивач 31.01.2020 року подав заяву про призначення/перерахунок пенсії, згідно з якої просив перевести його з одного виду пенсії на іншій, а саме: пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років.

Згідно з протоколу від 31.01.2020 року, позивачу призначено пенсію по інвалідності з 31.01.2020 року в розмірі 86 % грошового забезпечення.

Також суд встановив, що на підставі рішення Суворовського районного суду м. Одеси по справі № 523/10560/17, за заявою позивача, відповідачем здійснено перерахунок пенсії, виходячи з 96 % грошового забезпечення з 22 березня 2017 року, що підтверджено перерахунком пенсії від 13.03.2020 року.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що такий перерахунок здійснено по 27.11.2019 року, тобто по дату ухвалення рішення.

Також на підставі додаткового рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 06.10.2020 року по справі № 523/10560/17, 09.11.2020 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 28.11.2019 року у розмірі 96 % відповідних сум грошового забезпечення.

На заяву позивача про виконання судового рішення, Головне управління листом від 30.12.2020 року повідомило позивача про те, що з 28.11.2019 року по 30.01.2020 року здійснено донарахування пенсії у розмірі 96 % грошового забезпечення, а з 31.01.2020 року виплачується у розмірі 86 % відповідних сум грошового забезпечення, оскільки за заявою позивача він був переведений на пенсію по інвалідності.

Також матеріалами справи підтверджено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 року по справі № 420/8543/20, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 28.12.2020 року № ЮО92867 станом на 05.03.2019 року, з зазначенням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 6200 грн., оклад за військове звання 1480 грн., надбавка за вислугу років 50 % 3840 грн., надбавка за особливості проходження служби 65 % 7488 грн., надбавка за таємність 15 % 930 грн., премія 35 % 2170 грн., разом 22108 грн., та довідку про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 року з зазначенням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 8310 грн., оклад за військове звання 1980 грн., надбавка за вислугу років 50 % 5145 грн., надбавка за особливості проходження служби 65 % 10032, 75 грн., надбавка за таємність 15 % 1246, 50 грн., премія 35 % 2908, 50 грн., разом 29622, 75 грн.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі виданої нової довідки та листом від 22.03.2021 року № 4065-3452/Х-02/8-1500/21 ГУПФУ в Одеській області повідомило позивача про те, що після визнання протиправними та скасування пп. 1, 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, також рішенням Одеського окружного адміністративного суду не покладено на Головне управління зобов'язань щодо проведення перерахунку на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку.

Також з Єдиного держаного реєстру судових рішень суд першої інстанції встановив, що рішенням Суворовського районного суду м. Одеси від 27.11.2019року по справі № 523/10560/17, яке набрало законної сили 03.03.2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії ГУ ПФ України в Одеській області в частині щодо зменшення загального розміру грошового забезпечення з 96 відсотків до 86 відсотків - задоволені. Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою ЮО-92867 з врахуванням: загального розміру грошового забезпечення у відсотках 96%, починаючи з 22 березня 2017р. по дату ухвалення рішення, а також здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Позовні вимоги до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області, Міністерства оборони України, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дії ГУ ПФ України в Одеській області щодо виплати державної пенсії у розмірі, який є нижче 8 мінімальних пенсій за віком, зменшення надбавку до пенсії з 350 до 40 відсотків мінімальної пенсії за віком; зменшення розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, з 75 відсотків мінімальної пенсії за віком до суми 15.50 (379.60) грн., премії з 33.3% до 10%; про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає в не визначенні посади, яка в чинній штатній структурі Збройних Сил України є відповідною або до якої прирівнюється та посада, з якої ОСОБА_1 був звільнений в запас в 1998 р.; про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 (в особі правонаступників) визначення посаду в чинній штатній структурі Збройних Сил України, яка є відповідною або до якої прирівнюється та посада, з якої позивач був звільнений в запас, а саме посада: "Заступник головного інженера (по капітально-відновлювальному ремонту)", штатно-посадова категорія - "полковник", посадовий оклад 12,5 - згідно контрольному примірнику штату № 1/030-51, стор.5, затвердженому 15.11.1995 року та надання ОСОБА_1 довідку із зазначенням назви, штатно-посадової категорії та складових (грошового забезпечення відповідної (прирівняної) посади"; про зобов'язання ГУ ПФ України в Одеській області здійснити з 01.01.2008 року перерахунок пенсії за : пенсійною справою ЮО-92867 з врахуванням: надбавки до пенсії в розмірі 350 % мінімальної пенсії за віком; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та розміру державної пенсії і не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та, премії з 33.3% до 10%, починаючи з лютого 2018 року, виплатити різницю врахуванням фактично сплачених сум і видати ОСОБА_1 нову довідку-розрахунок пенсії - залишені без задоволення у повному обсязі.

Суворовським районним судом м. Одеси 06.10.2020 року було ухвалено додаткове рішення, яке набрало законної сили 06.11.2020 року, яким зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області нараховувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 за пенсійною справою ЮО-92867 з врахуванням загального розміру грошового забезпечення у відсотках 96%, починаючи з дня ухвалення судового рішення, тобто з 27.11.2019р., а також зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області надати у місячний термін звіт про виконання рішення суду в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою ЮО-92867 з врахуванням: загального розміру грошового забезпечення у відсотках 96%, починаючи з 22.03.2017р. по 27.11.2019р., а також надати докази здійснення виплат ОСОБА_1 донарахованих сум.

Крім того, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 року по справі № 420/8543/20, яке набрало законної сили 19.02.2021 року. адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Пироговська, 6, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 08402040), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не підготовки та неподанні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених станом на 05.03.2019, для проведення з 01.04.2019 Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку розміру пенсії.

Зобов'язано Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених станом на 05.03.2019, для проведення з 01.04.2019 Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку розміру пенсії.

Визнано протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не підготовки та неподанні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року із зазначенням нового розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованого відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, в редакції від 30 серпня 2017 року для проведення з 01.02.2020 Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку розміру пенсії.

Зобов'язано Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року із зазначенням нового розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованого відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, в редакції від 30 серпня 2017 року для проведення з 01.02.2020 Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку розміру пенсії.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку та виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та з врахуванням вже проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з вказаними діями, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції посилаючись на висновки Верховного Суду викладені у постанові по зразковій справі №240/5401/18 та висновки Суворовського районного суду м. Одеси викладені у рішенні по справі №523/10560/17 виходив з того, що відповідачем протиправно було відмовлено у призначенні позивачу пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років у розмірі 96% грошового забезпечення, оскільки право позивача на зазначений відсоток грошового забезпечення в розмірі, якому йому була призначена пенсія за вислугу років є незмінним.

Водночас, суд першої інстанції вважав відсутніми підстави для задоволення вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання відновити виплати пенсії за вислугу років за пенсійною справою ЮО-092867 (Міноборони) з врахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення від 28.12.2020р. №ЮО92867, оскільки в матеріалах справи відсутні докази ініціювання позивачем питання щодо переходу на інший вид пенсії, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, що в свою чергу виключає необхідність у захисті такого права.

Суд першої інстанції посилаючись на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018р., залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р. по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 вважав, що відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі поданих Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідок про розмір грошового забезпечення, оскільки це суперечить положенням ст. 63 ЗУ №2262-ХІІ та п. 23 Порядку №3-1, яким передбачено право пенсіонера на перерахунок пенсії на підставі поданих документів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам у межах вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

За змістом ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

В силу приписів ч. 2 ст. 8 Закону України від 20 грудня 1991 р. № 2011-XII "Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", військовослужбовці, за винятком тих, які проходять строкову службу, не можуть бути звільнені з військової служби до набуття права на пенсію за вислугою років.

Згідно з п.11 ч.1 ст.11 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ) загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов'язок і військову службу».

На момент призначення позивачу пенсії діяв Закон України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», статтею 13 якого було визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Колегією суддів з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 пенсія за вислугу років була призначена з 24.03.1998р. виходячи з основного розміру 90 % окладів.

У зв'язку з внесенням змін у статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», а саме викладення частини 2 цієї статті в такій редакції: «Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів», пенсійним органом здійснено позивачу перерахунок пенсії станом на 01 квітня 2007 року із встановленням основного розміру пенсії 96 % грошового забезпечення.

Пізніше в ході перерахунків пенсії, позивачу був встановлений основний розмір пенсії 86 % грошового забезпечення.

Зазначене зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 було оскаржено до Суворовського районного суду м. Одеси.

Рішенням Суворовського районного суду м. Одеси від 27.11.2019року по справі № 523/10560/17, яке було залишено без змін постановою Пятого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2020р., було зобов'язано Головне управління ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою ЮО-92867 з врахуванням: загального розміру грошового забезпечення у відсотках 96%, починаючи з 22 березня 2017р. по дату ухвалення рішення, а також здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

06.10.2020 року Суворовським районним судом м. Одеси було ухвалено додаткове рішення, яким було зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області нараховувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 за пенсійною справою ЮО-92867 з врахуванням загального розміру грошового забезпечення у відсотках 96%, починаючи з дня ухвалення судового рішення, тобто з 27.11.2019р. зазначене додаткове рішення набрало законної сили 06.11.2020 року.

За результатами розгляду справи № 523/10560/17 суди обох інстанцій дійшли висновку про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не було надано достатніх доказів, які підтверджують обґрунтованість перерахунку пенсії з 01.01.2008 року шляхом зменшення загального розміру призначеної пенсії з 96 до 86%.

Так, у вказаному вище рішенні, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд вважав, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала. При перерахунку ж пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому вважали позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Як свідчать матеріали справи та встановлені апеляційним судом обставини, на виконання рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 27.11.2019 року по справі №523/10560/17 відповідачем було проведено перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі 96 % грошового забезпечення. При цьому, такий перерахунок було проведено до ухвалення рішення.

Не погоджуючись із такими діями органу ПФУ, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про виконання судового рішення, однак листом від 30.12.2020 року ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивача про те, що з 28.11.2019 року по 30.01.2020 року здійснено донарахування пенсії у розмірі 96 % грошового забезпечення, а з 31.01.2020 року виплачується у розмірі 86 % відповідних сум грошового забезпечення, оскільки за заявою позивача він був переведений на пенсію по інвалідності.

Дійсно, як вірно було встановлено судом першої інстанції, 31.01.2020р. ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про переведення його з одного виду пенсії на іншій, а саме: пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років.

Згідно з протоколу від 31.01.2020 року, позивачу призначено пенсію по інвалідності з 31.01.2020 року в розмірі 86 % грошового забезпечення.

Відповідно до перерахунку станом на 01 липня 2020 року позивачу виплачується пенсія по інвалідності в розмірі 86 % грошового забезпечення.

На думку апелянта, оскільки з моменту переведення за заявою пенсіонера - з 31.01.2020р. на інший вид пенсії, змінились умови пенсійного забезпечення позивача, а відтак відповідачем цілком правомірно було призначено пенсію по інвалідності ОСОБА_1 з 31.01.2020р. у розмірі 86% грошового забезпечення.

Однак колегія суддів такі твердження органу ПФУ вважає помилковими, оскільки ст. 23 Закону України №2262-ХІІ (яка стосується питання призначення пенсії та передбачає право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі призначеної пенсії за вислугу років відповідно до вислуги) передбачено, що в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт "а" статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт "а" статті 13).

В свою чергу, як встановлено з матеріалі справи, позивачу була призначена пенсія за вислугу років виходячи з основного розміру 96 % грошового забезпечення в редакції п. а ст. 13 Закону України №2262-XII.

Згодом позивач перейшов на інший вид пенсії - пенсії по інвалідності, але у заяві позивач просив перевести його з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років.

Отже, право позивача на відсоток грошового забезпечення, в розмірі якому йому була призначена пенсія за вислугу років - є незмінними, що спростовує доводи апеляційної скарги у цій частині

Підсумовуючи викладене вище, апеляційний суд вважає ґрунтовним висновок суду першої інстанції про протиправність відмови відповідача, у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років у розмірі 96 % грошового забезпечення, а відтак у цій частині позов було задоволено обґрунтовано у необхідний та достатній для відновлення прав позивача спосіб, виходячи з приписів п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України.

З приводу відмови у задоволенні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання відновити виплату пенсії за вислугу років за пенсійною справою ЮО-092867 (Міноборони) з врахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення від 28.12.2020р. №ЮО92867, колегія суддів звертає увагу на те, що в матеріалах справи як вірно казано судом першої інстанції, відсутні будь-які докази того, що позивач звертався до відповідача із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, що в свою чергу виключає необхідність у захисті такого права.

Жодних доводів на спростування такого висновків у апеляційній скарзі не наведено.

З приводу тверджень апелянта про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019р. та з 01.02.2020р. на підставі нових довідок, виданих Одеським ОТЦК та СП, колегія суддів виходить з наступного.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку№45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

До компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45, однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними судом, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, а саме з врахуванням також додаткових видів грошового забезпечення.

У свою чергу, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про здійснення перерахунку його пенсії на підставі оновлених довідок про розміри грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Пунктом 24 Порядку №3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Згідно пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Приписами частин другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи, що з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, а також те, що позивачем була подана оновлена довідка із такими складовими від 28.12.2020р. №ЮО92867 до пенсійного органу, відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку основного розміру його пенсії з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

З огляду на вищевикладене, колегія суддів відхиляє доводи відповідача в апеляційній скарзі на неприйняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, після 05.03.2019.

Доводи апелянта про відсутність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.20202р. на підставі нової довідки від 28.12.2020р. №ЮО92867 про розмір грошового забезпечення станом на 19.01.2020р. також оцінюються судом апеляційної інстанції критично, оскільки проаналізувавши викладені вище правові норм можна дійти висновку про те, що момент виникнення обов'язку органу ПФУ щодо здійснення перерахунку пенсії у розумінні вимог Порядку №45 тощо, виникає саме з моменту отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонера, виданої державним органом, уповноваженим на таке.

Як свідчать матеріали справи, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 року по справі № 420/8543/20, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 28.12.2020 року № ЮО92867 станом на 05.03.2019 року, з зазначенням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 6200 грн., оклад за військове звання 1480 грн., надбавка за вислугу років 50 % 3840 грн., надбавка за особливості проходження служби 65 % 7488 грн., надбавка за таємність 15 % 930 грн., премія 35 % 2170 грн., разом 22108 грн., та довідку про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 року з зазначенням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 8310 грн., оклад за військове звання 1980 грн., надбавка за вислугу років 50 % 5145 грн., надбавка за особливості проходження служби 65 % 10032, 75 грн., надбавка за таємність 15 % 1246, 50 грн., премія 35 % 2908, 50 грн., разом 29622, 75 грн.

В даному провадженні не є предметом розгляду наявність чи відсутність підстав для видачі довідки ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020р. для перерахунку його пенсії, оскільки такі були предметом розгляду справи №420/8543/20, рішення по якій від 23.11.2020р. набрало законної сили.

У відповідності до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Колегія суддів наголошує, що згідно вимог Порядку №45 ГУПФУ в Одеській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Одеського ОТЦКтСП, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку №45.

Надані до відповідача довідки відповідають встановленій формі, видані уповноваженим на те державним органом, містять усі необхідні реквізити та дані, у зв'язку із чим, колегія суддів вважає, що відмовляючи позивачеві у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки, відповідач діяв протиправно.

Посилання апелянта у своїй скарзі на правові висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2019р. по справі № 240/4946/18 апеляційний суд вважає неспроможними у даному випадку, оскільки предмет цієї справи відмінний від предмету справи, яка розглядається у даному провадженні.

За вказаного, судова колегія знаходить обґрунтованим висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 у відповідних частинах.

При цьому, є ґрунтовним також твердження суду першої інстанції про передчасність вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії без зменшення чи застосування обмежень максимальним розміром, оскільки у межах спірних правовідносин спір щодо обмеження максимальним розміром пенсії позивача станом на даний час відсутній.

З приводу доводів апелянта про безпідставне звернення рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць до негайного виконання колегія суддів зауважує, що в силу приписів ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Отже, оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, судом першої інстанції цілком обґрунтовано було вирішено звернути рішення до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

За наслідками дослідження обставин справи, наявних у справі матеріалів, судова колегія вважає доводи апеляційної скарги несуттєвими, такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вказаним вимогам.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає вказану апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 241-243, 308, 311, 315-317, 321, 322, 325, 326, 328, 329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2021 року у справі № 420/5682/21 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий суддя Танасогло Т.М.

Судді Димерлій О.О. Єщенко О.В.