Постанова від 28.09.2021 по справі 280/7341/20

ПОСТАНОВА

іменем України

28 вересня 2021 року справа 280/7341/20

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,

при секретарі Цвєтковій К.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецпром» на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.01.2021 (суддя Максименко Л.Я.) в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецпром» до Державної служби з безпеки на транспорті про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецпром» 09.10.2020 звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби з безпеки на транспорті, в якому просить визнати протиправною і скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області №215079 від 29.09.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 8500гр.

Вказують, що при розгляді справи про порушення транспортного законодавства не взяті до уваги пояснення їх представника що вантаж є сипучим та під час руху міг зміщуватись, роблячи нерівномірні навантаження на осі автомобіля. В довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю не відображено обладнання, на якому проводилось зважування автомобіля та вимірювались навантаження на осі. Не затверджена методика визначення фактичної маси та навантаження на ось (ас1).

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.01.2021 в задоволенні позову відмовлено (ас42).

В апеляційній скарзі ТОВ «Укрспецпром» просить рішення суду скасувати та позовні вимоги задовольнити. Вказують, що судом першої інстанції помилково не взяті до уваги доводи, що при транспортуванні сипучого вантажу навантаження на осі постійно змінюються (ас49).

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

ТОВ «Укрспецпром» є власником автомобіля MAN держномер НОМЕР_1 та напівпричепа STAS держномер НОМЕР_2 . Автомобіль має 2 осі, напівпричеп 3 строєні осі (ас20).

Згідно товарно-транспортної накладної №0027 від 10.08.2020, на вказаному автомобілі під керуванням ОСОБА_1 здійснювалось перевезення ріпаку маса брутто 39340кг (ас18,19).

Працівниками Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області 10.08.2020 в пункті габаритно-вагового контролю на автошляху Н-08 712км+243км здійснений габаритно-ваговий контроль, за наслідками якого складена довідка №0022068, згідно якої повна маса транспортного засобу 39600кг, а навантаження на осі: 1 - 6100кг, 2 - 10350кг, 3 - 7770кг, 4 - 7810кг, 5 - 7570кг (ас22).

Згідно акту №038774 від 10.08.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, при нормативно допустимому осьовому навантаженні на строєну ось 22000кг, фактичне навантаження на строєну ось напівпричепа становить 23150кг (ас24).

Згідно акту №228346 від 10.08.2020 перевірки додержання законодавства про автомобільний транспорт, під час надання послуг з перевезення вантажів за товарно-транспортною накладною №0027 від 10.08.2020, у водія автомобіля MAN держномер НОМЕР_1 з напівпричепом STAS держномер НОМЕР_2 відсутній дозвіл на рух великовагового транспортного засобу. Перевищення навантаження на строєну ось 23150кг, що становить 5 - 10 процентів встановлених норм (ас26).

Постановою Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області №215079 від 29.09.2020 до ТОВ «Укрспецпром» на підставі акту №228346 від 10.08.2020 за порушення частини 4 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосований адміністративно-господарський штраф в сумі 8500гр у відповідності до абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України «Пор автомобільний транспорт» (ас27).

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів в разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення 3,75м), за висотою від поверхні дороги 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і національною поліцією маршрутах 4,35м), за довжиною 22м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 40т (для контейнеровозів понад 44т, на встановлених Укравтодором і національною поліцією для них маршрутах - до 46т), навантаження на одиночну вісь 11т (для автобусів, тролейбусів 11,5т), здвоєні осі 16т, строєні 22т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь 11т, здвоєні осі 18т, строєні 24т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2м.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою КМУ № 879 від 27.06.2007, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені в пункті 22.5 Правил дорожнього руху. При цьому транспортний засіб не може вважатись великоваговим або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух», з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь в дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь в дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь в дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги», рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 4 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», в разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Виходячи з перелічених положень, однією з цілей визначення максимальної маси транспортних засобів та навантаження на осі, є встановлення граничних параметрів, при перевищенні яких є небезпека пошкодження автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів. З метою уникнення пошкоджень автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, законодавством передбачено, що участь в дорожньому русі великовагових та великогабаритних транспортних засобів здійснюється за спеціальними правилами за наявності дозволу на право руху автомобільними дорогами.

Відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 до 10 процентів включно при перевезенні вантажу без дозволу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судом першої інстанції дана правильна оцінка представленим доказам та встановлена доказанність перевищення навантаження на строєну ось напівпричепа більше ніж на 5 відсотків.

Судом першої інстанції обгрунтовано відхилені доводи позивача що вантаж є сипучим і під час руху міг зміщуватись, роблячи нерівномірні навантаження на осі. Перевізник мав враховувати особливості вантажу при навантаженні перед виїздом на автомобільні дороги. Для таких випадків підпунктом 3 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою КМУ № 879 від 27.06.2007, передбачено відхилення від максимально допустимих параметрів на 2 відсотки.

Колегія суддів погоджується з окружним судом що ТОВ «Укрспецпром» допущено перевищення габаритно-вагових норм від 5 до 10 процентів при перевезенні вантажу без дозволу, за що постановою Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області №215079 від 29.09.2020 правомірно застосований адміністративно-господарський штраф в сумі 8500гр.

Стосовно доводів ТОВ «Укрспецпром» що в довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю не відображено обладнання, на якому проводилось зважування автомобіля і вимірювались навантаження на осі, та що не затверджена методика визначення фактичної маси і навантаження на осі, - окружний суд правильно керувався постановами Верховного Суду від 02.08.2018 у справі №820/1420/17 та від 03.07.2019 у справі №819/1381/16 в яких зазначено що відсутність затвердженої методики визначення фактичної маси та навантаження на осі не може бути підставою для скасування законної по суті постанови, винесеної посадовими особами Укртрансбезпеки, та не звільняє перевізників від відповідальності за перевищення вагових та габаритних параметрів.

Крім того, водієм автомобіля Манзелем А.В. підписані без зауважень акт №038774 від 10.08.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та акт №228346 від 10.08.2020 перевірки додержання законодавства про автомобільний транспорт.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241-245, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецпром» залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.01.2021 - без змін

Постанова набирає законної сили з 28.09.2021 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді О.В. Головко

судді Т.І. Ясенова