28 вересня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/1649/21 пров. № А/857/12875/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Ільчишин Н.В., Коваля Р.Й.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 ,
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2021 року (суддя - Клименко О.М., час ухвалення - не зазначено, місце ухвалення - м.Львів, дата складання повного тексту - 26.05.2021),
в адміністративній справі №380/1649/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області,
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У лютому 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив: 1) визнати протиправними дії у вигляді відмови Міністерства внутрішніх справ України, вчинені у формі письмової відповіді, оформленої листом №1990/15-2021 від 20 січня 2021 року; 2) зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової допомоги в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності 14 січня 2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 в сумі 315300 грн. та скерувати таке рішення до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області для проведення виплати.
Відповідач Міністерство внутрішніх справ України позову не визнав, у суді першої інстанції подав відзив на позовну заяву, просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Третя особа ГУ МВСУ у Львівській області надала суду першої інстанції пояснення, у якому зазначила, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2020 року у справі №380/3361/20 Головне управління МВС України у Львівській області повторно скерувало до МВС України подані позивачем матеріали для виплати одноразової грошової допомоги та відповідний висновок для прийняття рішення.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.05.2021 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги листом від 20 січня 2021 року №1990/15-2021 “Про надсилання матеріалів”. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 і додані до нього документи та прийняти одне із рішень, передбачених пунктом 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850. В решті позовних вимог відмовлено.
Рішенням суду від 21.05.2021 року також встановлено спосіб та строки його виконання: ОСОБА_1 впродовж тижня після набрання цим рішенням суду законної сили подає оригінал заяви (рапорта) (вх.№Г-11/Огд від 27 січня 2020 року) про призначення одноразової грошової допомоги з доданими до нього документами до Головного управління МВС України у Львівській області; Головне управління МВС України у Львівській області в 15-денний строк з дня реєстрації зазначених документів скеровує такі разом із копією висновку щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до МВС України; МВС України приймає рішення по суті заяви (рапорта) в місячний строк після надходження документів від Головного управління МВС України у Львівській області.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 681,00 грн. сплаченого судового збору, згідно квитанції №0.0.2004012881.1 від 05 лютого 2021 року.
З цим рішенням суду першої інстанції від 21.05.2021 року не погодився позивач ОСОБА_1 та оскаржив його в апеляційному порядку.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що оскаржуваним рішенням суд по суті зобов'язує відповідача вчинити ті самі дії, які відповідач мав вчинити на виконання рішення суду від 10.08.2020 року по справі №380/3361/20. Апелянт зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду. Вважає, що спосіб, у який суд вирішив спір, не є ефективним, оскільки рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги відповідачем прийняте, оформлене листом №1990/15-2021 від 20.01.2021 року, а також відповідач не погодив затвердження висновку про призначення одноразової грошової допомоги на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2020 року по справі №380/3361/20, складеного на підставі матеріалів працівника міліції ОСОБА_1 ..
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржене рішення суду від 21.05.2021 року та ухвалити нове, яким позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
Третя особа ГУ МВСУ у Львівській області подала відзив на апеляційну скаргу, у якому надала пояснення, аналогічні тим, що були подані на позовну заяву.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, з врахуванням наступного.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до пункту 16 свідоцтва про хворобу №173 від 28.03.2008 року Військово-лікарською комісією ГУМВСУ у Львівській області зроблено висновок про непридатність ОСОБА_1 до військової служби зі зняттям з військового обліку (а.с. 14).
Згідно довідки обласної МСЕК №1 серії 12 ААА №011316 від 14.01.2020 року про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, позивачу встановлено 55% (з врахуванням раніше встановлених 25%) втрати працездатності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с. 12).
Відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 14.01.2020 року до довідки серії 12 ААБ №333281 ОСОБА_1 присвоєно третю групу інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с. 13).
З метою отримання одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 та пункту 7 Порядку №850 позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням третьої групи інвалідності, до якої, серед іншого, додав: довідку серії 12 ААА №011316 від 14.01.2020 року про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, копію виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 14.01.2020 року №333281; свідоцтво про хворобу №173 від 28.03.2008 року (а.с. 11).
Листом №39 від 27.04.2020 року ГУ МВС України у Львівській області повідомило позивача про те, що подані ним матеріали з відповідним висновком направлено до МВС України для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги, зазначені матеріали повернуто до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області. Відповідно до інформації, зазначеної у листі Департаменту фінансово-облікової політики МВС України, за результатами опрацювання матеріалів, які стосуються медичних питань, Департаментом охорони здоров'я та реабілітації МВС України вказано на неналежне оформлення документів, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами (а.с. 23).
Згідно листа №8996/15-20 від 18.03.2020 року адресованого Департаментом фінансово-облікової політики МВС України до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області, матеріали щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 повернуто у зв'язку із неналежним оформленням документів (а.с. 22).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.08.2020 року у справі №380/3361/20 визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без прийняття рішення заяви ОСОБА_1 про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановлення ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та за результатами її розгляду відповідно до п.9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, прийняти відповідне рішення. Зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області у 15-денний строк після отримання заяви та повного пакету документів від ОСОБА_1 , надіслати до Міністерства внутрішніх справ України подані документи та висновок щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, відповідно до п.8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 (а.с. 24-28).
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2020 року у справі №380/3361/20 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.08.2020 року у справі №380/3361/20 скасовано в частині зобов'язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області у 15-денний строк після отримання заяви та повного пакету документів від ОСОБА_1 , надіслати до Міністерства внутрішніх справ України подані документи та висновок щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, відповідно до п.8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, та в цій частині ухвалено нове рішення. Зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області повторно надіслати Міністерству внутрішніх справ України документи для прийняття рішення щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850. В решті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.08.2020 року у справі №380/3361/20 залишено без змін (а.с. 29-32).
На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2020 року у справі №380/3361/20 ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Львівській області склала Висновок від 25.11.2020 року про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, згідно з яким сума нарахованої йому одноразової грошової допомоги становить 315300 грн. (а.с. 9).
Зазначений Висновок разом з поданими позивачем для виплати одноразової грошової допомоги документами ліквідаційна комісія Головного управління МВС України у Львівській області скерувала до МВС України для прийняття відповідного рішення.
Департамент фінансово-облікової політки Міністерства внутрішніх справ України листом від 20.01.2021 року №1990/15-2021 “Про надсилання матеріалів” (а.с. 8), повідомив Ліквідаційну комісію ГУМВС України у Львівській області зокрема про те, що за результатами розгляду матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 . Департаментом охорони здоров'я та реабілітації МВС України вказано на те, що медико-соціальна експертна комісія йому проведена з порушеннями, зокрема: пункту 10 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009р. №1317 “Питання медико-соціальної експертизи” (далі - Положення), відповідно до якого медико-соціальну експертизу колишнім працівникам міліції проводять комісії спеціалізованого профілю, до складу яких входять представники закладів охорони здоров'я МВС. При проведенні медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 , представники закладів охорони здоров'я МВС до складу комісії не залучалися; пункту 16 Положення - під час проведення медико-соціальної експертизи представлення ОСОБА_1 працівником ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” не здійснювалось. Крім того, пунктом 4 Порядку передбачено, що якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми. Згідно з доданою Довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 14.01.2020 №011316 ОСОБА_1 встановлено 55% втрати працездатності з урахуванням раніше встановлених 25%. Проте, документ на підтвердження 25% втрати професійної працездатності заявнику для з'ясування відповідності надісланих матеріалів умовам пункту 4 Порядку не додано. Невідповідність надісланих матеріалів вимогам Положення та Порядку унеможливила прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , згідно з Порядком. Ураховуючи викладене, прийнято Рішення про відмову в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та 18.01.2021 затверджено відповідний висновок.
Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Задовольняючи частково адміністративний позов суд першої інстанції визнав, що дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги листом від 20 січня 2021 року №1990/15-2021 “Про надсилання матеріалів” не відповідають вимогам пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України, оскільки вчинені не у спосіб, що визначений законом. З метою належного та ефективного захисту порушеного права позивача суд вважав за належне зобов'язати відповідача повторно розглянути висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 і додані до нього документи та прийняти одне із рішень, передбачених пунктом 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з врахуванням наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Правовідносини з приводу виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції були врегульовані Законом України “Про міліцію” від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ (далі - Закон № 565-ХІІ).
Частиною шостою статті 23 Закону №565-ХІІ встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
З 07 листопада 2015 року Закон №565-ХІІ втратив чинність у зв'язку з набранням чинності Законом України “Про Національну поліцію” від 02 липня 2015 року №580-VІІІ (далі - Закон №580-VІІІ).
Абзацом третім пункту 15 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №580-VІІІ визначено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України “Про міліцію”, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України “Про Національну поліцію”.
Отже, норми статті 23 Закону №565-ХІІ мають переживаючу дію, а колишні працівники міліції мають право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням їм інвалідності на підставі цього Закону в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації положень статті 23 Закону України “Про міліцію” Кабінет Міністрів України 21 жовтня 2015 року прийняв постанову №850, якою затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок №850).
Відповідно до пункту 1 Порядку №850, порядок та умови визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Згідно із п.2 Порядку №850, днем виникнення права на отримання грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) працівника міліції - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до пп.2 п.3 Порядку №850, грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Згідно з п.7 Порядку №850, працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Згідно з п.8 Порядку №850, керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає Міністерству внутрішніх справ в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 Порядку № 850, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Згідно з п.9 Порядку №850, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Судому встановлено, що ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Львівській області на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2020 року у справі №380/3361/20 склала Висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, який разом з поданими позивачем на виплату цієї допомоги документами надіслала до МВС України для прийняття рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ.
Таким чином, відповідно до приписів п.9 Порядку №850, МВС України у місячний строк після надходження зазначених вище документів зобов'язане було прийняти рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цього Порядку, про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги та надіслати таке рішення (разом із зазначеними документами) керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив службу позивач.
З матеріалів справи слідує, що отримавши від ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області документи на виплату позивачу одноразової грошової допомоги, Департамент фінансово-облікової політики МВС України фактично листом від 20.01.2021 року №1990/15-2021 “Про надсилання матеріалів” в порушення вимог п.9 Порядку №850 відмовив позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки не прийняв жодного рішення.
За наведених обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність визнання протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги листом від 20 січня 2021 року № 1990/15-2021 “Про надсилання матеріалів”, які не відповідають вимогам п.1 ч.2 ст.2 КАС України, оскільки вчинені не у спосіб, що визначений законом.
Вирішуючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд першої інстанції першої інстанції обґрунтовано врахував, що оскільки відповідач здійснив розгляд поданих позивачем документів та висновку ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області з порушенням вимог п.9 Порядку №850, що свідчить про неприйняття жодного рішення з числа тих, які передбачені вищезазначеним пунктом, а саме про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги позивачу, тому з метою належного та ефективного захисту порушеного права позивача суд першої інстанції правильно вважав про необхідність зобов'язання відповідача повторно розглянути висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 і додані до нього документи та прийняти одне із рішень, передбачених пунктом 9 Порядку №850.
Крім того, суд першої інстанції відповідно до п.1 ч.6 ст.246 КАС України, з метою виконання цього рішення суду, встановив такий спосіб та строки його виконання (з урахуванням вимог Порядку №850), котрі дозволять забезпечити ефективне та дієве відновлення прав позивача: ОСОБА_1 впродовж тижня після набрання рішенням суду у цій справі законної сили подає оригінал заяви (рапорта) (вх. № Г-11/Огд від 27 січня 2020 року) про призначення одноразової грошової допомоги з доданими до нього документами до Головного управління МВС України у Львівській області; ГУ МВС України у Львівській області в 15-денний строк з дня реєстрації зазначених документів скеровує такі разом із копією висновку щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до МВС України; МВС України приймає рішення по суті заяви (рапорта) в місячний строк після надходження документів від ГУ МВС України у Львівській області.
Таким чином, колегія суддів приходить до неспростованого висновку, що суд першої інстанції, вирішуючи позовні вимоги, з метою ефективного відновлення порушених прав позивача, прийняв законне та обґрунтоване рішення у наведений вище спосіб, що спростовує доводи апеляційної скарги про те, що вирішений судом спір не є ефективним.
З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, оскаржене рішення суду від 21.05.2021 року винесене з дотриманням норм матеріального права та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому немає підстав для його скасування.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд -
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2021 року в адміністративній справі №380/1649/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. В. Гуляк
судді Н. В. Ільчишин
Р. Й. Коваль