ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
28 вересня 2021 року м. Київ № 320/9809/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Катющенко В.П., вивчивши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16), Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (03056, м. Київ, вул. Олекси Тихого, 32) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нараховані і не виплачені позивачу пенсійні заощадження з серпня 2016 року по серпень 2020 року у сумі 580520,62 грн;
- визнати протиправними дії щодо вимог відповідача в відмові в поновленні протиправно припиненої пенсії позивачу в 2016 році, оскільки протиправність дій була доведена судом по справі № 640/20026/20, і продовжити виплати згідно заяви про поновлення пенсії, яке зроблено у 2016 році, та визнати, що написання інших заяв про поновлення пенсії є протиправним
- зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) виконати необхідні виконавчі дії, щоб стягнути з боржника суми заборгованості по пенсійним виплатам.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.08.2021 адміністративну справу № 320/9809/21 за позовом ОСОБА_1 передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.09.2021 адміністративну справу № 320/9809/21 передано на розгляд судді Катющенку В.П.
Пунктом 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог, заявлених до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, з огляду на наступне.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.09.2020 у справі № 640/20026/20, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2021, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що полягає у невиплаті пенсії ОСОБА_1 за період з 01 серпня 2016 року по серпень 2020 року протиправною; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 пенсію за період з 01 серпня 2016 року по серпень 2020 року.
Так, представник позивача ОСОБА_2 звернулась з відповідним зверненням до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просила останнього, зокрема, добровільно виконати вказане рішення суду.
Листом від 31.05.2021 № 14495-13578/М-02/8-2600/21 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило представника позивача, що кошти ОСОБА_1 на виконання рішення суду по справі № 640/20026/20 за період з 01.08.2016 по 31.08.2020 нараховані. Крім того, зазначило про подальший перебіг виконання вказаного рішення суду.
Не погоджуючись із такими діями управління Пенсійного фонду України позивач звернувся до суду з даним позовом.
Механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету визначено Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 (надалі - Порядок №649).
Згідно з пунктами 2-4, 10 Порядку № 649 боржник - орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення. Боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України. Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника. Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
У відповідності до частини першої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. Вимоги до змісту такої заяви зазначені в частині другій цієї статті.
Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_1 по суті не згодний з діями Головного управління Пенсійного фонду України щодо невиконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.09.2020 у справі № 640/20026/20.
Кодексом адміністративного судочинства України встановлений спеціальний порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Разом з тим позивач оскаржив дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.09.2020 у справі № 640/20026/20 шляхом подання адміністративного позову, а не заяви в порядку ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Наявність у Кодексі адміністративного судочинства України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.
Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення. Якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен був звертатися до суду в порядку ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не пред'являти новий адміністративний позов.
У разі порушення зазначеного порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду - належить відмовити у відкритті провадження справі, з посиланням на те, що спір вирішений судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22.08.2019 у справі №522/10140/17, від 29.07.2020 у справі №580/1264/19.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог, заявлених до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Керуючись статтями 170, 240, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог, заявлених до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини четвертої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржено. Згідно частини першої статті 295 та частини першої статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII.
Суддя В.П. Катющенко