ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
23 вересня 2021 року м. Київ № 640/9293/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву № 2432-03/101 від 06.04.2020 «Про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню» представника Міністерства аграрної політики та продовольства України Нестеренко Н.М. в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
доМіністерства аграрної політики та продовольства України
провизнання протиправною бездіяльність і протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) (далі - позивач або ОСОБА_1 ) подав на розгляд Окружному адміністративному суду міста Києва позов до Міністерства аграрної політики та продовольства України (адреса: 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 24, ідентифікаційний код - 37471967) (надалі - відповідач або Мінагрополітики або Міністерство), у якому, з урахуванням заяви б/н від 21.08.2019 «В порядку ч.ч. 1, 3 ст. 47 КАС України», просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо наймання ОСОБА_1 на роботу директора Державного підприємства «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції»;
- визнати протиправними рішення Міністерства аграрної політики та продовольства України, а саме: п. 2 Переліку до наказу від 03.05.2019 № 240 «Про проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України» в частині оголошення конкурсу на керівника Державного підприємства «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції»; п. 2 Переліку до наказу від 09.08.2019 № 461 «Про повторне проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України» в частині оголошення повторного конкурсного відбору на заміщення вакантної посади керівника Державного підприємства «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції»;
- зобов'язати Міністерство аграрної політики та продовольства України вчинити дії щодо наймання ОСОБА_1 на роботу керівника (директора) Державного підприємства «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції».
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.09.2019 у справі № 640/9293/19 позов, з урахуванням уточнень згідно заяви б/н від 21.08.2019 «В порядку ч.ч. 1, 3 ст. 47 КАС України», ОСОБА_1 - задоволено повністю; судом вирішено:
визнати протиправною бездіяльність Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо наймання ОСОБА_1 на роботу директора Державного підприємства «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції»; визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства аграрної політики та продовольства України, а саме п. 2 Переліку до наказу від 03.05.2019 № 240 «Про проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України» в частині оголошення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади керівника суб'єкта господарювання державного сектору економіки, що належить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України - Державного підприємства «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції»;
визнати протиправним та скасовувати рішення Міністерства аграрної політики та продовольства України, зокрема п. 2 Переліку до наказу від 09.08.2019 № 461 «Про повторне проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України» в частині оголошення повторного конкурсного відбору на заміщення вакантної посади керівника суб'єкта господарювання державного сектору економіки, що належить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України - Державного підприємства «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції»;
зобов'язати Міністерство аграрної політики та продовольства України (адреса: 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 24, ідентифікаційний код - 37471967) вчинити дії щодо наймання ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) на роботу керівника (директора) Державного підприємства «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції»;
стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Міністерства аграрної політики та продовольства України (адреса: 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 24, ідентифікаційний код - 37471967) понесені ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 2 305,20 грн. (дві тисячі триста п'ять гривень 20 копійок).
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2019 по справі № 640/9293/19 рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.09.2019 у цій справі залишено без змін.
24.01.2020 на виконання рішення суду від 20.09.2019 у справі № 640/9293/19 Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчі листи у кількості 2 шт.
15.04.2020 через канцелярію до суду від Міністерства надійшла заява про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню. В обґрунтування заяви відповідачем відзначено, що у Міністерства аграрної політики та продовольства України відсутні повноваження щодо призначення на посаду та звільнення керівника державного підприємства «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції», позаяк Державне підприємство «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» було передано зі сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.04.2020 призначено вказану заяву до судового розгляду у судове засідання на 14.05.2020.
Зазначеної дати розгляд справи, зважаючи на технічні причини, відкладено.
Листом від 15.05.2020 № 640/9293/19/9283/20 повідомлено, що питання щодо призначення до розгляду заяви № 2432-03/101 від 06.04.2020 «Про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню» буде вирішено у судовому засіданні після повернення матеріалів відзначеної справи до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Матеріали адміністративної справи повернуто до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.08.2021 заяву № 2432-03/101 від 06.04.2020 «Про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню» представника Міністерства аграрної політики та продовольства України Нестеренко Н.М. призначено до судового розгляду у судовому засіданні.
09.09.2021 представники сторін у судове засідання не з'явились.
Згідно ч. 3 ст. 374 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.
Отже, судом вирішено продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Вирішуючи питання про наявність підстав для розгляду заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 374 КАС України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю або частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником або іншою особою або з інших підстав.
Підставами для задоволення заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є:
- якщо його було видано помилково;
- якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою;
- з інших причин.
Наведені підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові та процесуально-правові.
Так, зобов'язання можуть припинятися внаслідок добровільного виконання обов'язку боржником поза межами виконавчого провадження, припинення зобов'язань переданням відступного, зарахуванням, за домовленістю сторін, прощенням боргу, неможливістю виконання.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:
- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);
- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;
- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;
- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;
- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;
- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Матеріально правові підстави свідчать про відсутність у боржника матеріально-правового обов'язку повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
В якості підстав для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, представником відповідача зазначено про відсутність у Міністерства аграрної політики та продовольства України повноважень щодо призначення на посаду та звільнення керівника Державного підприємства «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» внаслідок передачі підприємства до відання Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.
Суд відмічає, що відповідно до абз. 2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2019 №829 "Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади" реорганізовано Міністерство аграрної політики та продовольства шляхом приєднання до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.
Пунктом 6 зазначеної постанови установлено, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками майна, прав та обов'язків органів, які реорганізуються.
Однак, п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2020 року № 1344 "Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади" відмінено рішення про реорганізацію Міністерства аграрної політики та продовольства шляхом приєднання до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.
Згідно з п. 3 зазначеної постанови визнати таким, що втратив чинність, абзац другий пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2019 року № 829 "Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади".
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124, затверджено Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України.
Як вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Міністерство аграрної політики та продовольства України (код ЄДРПОУ 37471967) в стані припинення не перебуває.
Враховуючи, що рішення про реорганізацію Міністерства аграрної політики та продовольства шляхом приєднання до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства відмінено, а зазначені відповідачем підстави стосуються фактично обставин правонаступництва юридичної особи-відповідача та віднесення до його відання Державного підприємства «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції», що не становить неможливість виконання рішення суду у справі № 640/9293/19, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 373, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні заяви № 2432-03/101 від 06.04.2020 «Про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню» представника Міністерства аграрної політики та продовольства України Нестеренко Н.М. - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та в строки, передбачені ст.ст.293-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Пащенко