ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
15 вересня 2021 року м. Київ № 640/32265/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К., суддів Григоровича П.О., Смолія І.В., при секретарі судового засідання Мині І.І., за участі позивача, представників відповідача Малої О.Р.,третьої особи Семеняки С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
За позовом ОСОБА_1
до НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
про за участі третьої особи визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії Акціонерного товариства "Райффайзен Банк"
До Окружного адміністративного суду мста Києва надійшов позов ОСОБА_1 , в якому позивач (з урахуванням заяв про зміну позовних вимог) просить суд :
«Визнати бездіяльність Національного Банку України протиправною, щодо здійснення контролю за виконанням АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ" (АТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ") ПОСТАНОВИ НБУ № 492 пункта 69, а саме забезпечення зміни статусу та відкриття фізичній особі окремого поточного рахунку для зарахування виключно заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законодавством України соціальних виплат.
Зобов'язати Національний Банк України застосувати заходи впливу до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ" (АТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ") для виконання ПОСТАНОВИ НБУ №492 пункта 69, а саме забезпечення зміни статусу та відкриття фізичній особі окремого поточного рахунку для зарахування виключно заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законодавством України соціальних виплат у порядку, визначеному в пункті 62 розділу V цієї Інструкції.»
Позовні вимоги мотивовано тим, що, на думку позивача, відповідачем протиправно не було вжито заходів контролю щодо третьої особи. При цьому, позивач стверджує про те, що третя особа відмовляється відкрити позивачу рахунок для зарахування виключно заробітної плати, натомість, на наявний у позивача звичайний рахунок, накладаються арешти державним виконавцем. На думку позивача виконання вимог вищезазначеного нормативного акту третьою особою, та відкриття позивачу рахунку для зарахування заробітної плати унеможливить зазначене.
Також позивач стверджує, що бездіяльність відповідача та третьої особи є порушенням статей 2 та 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, зокрема, посяганням на право позивача на життя та катуванню позивача.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що відносини між банком та клієнтом регулюються відповідним договором, підстав для застосування заходів впливу немає, прав позивача не порушено.
Третьою особою в поясненнях позовні вимоги заперечуються з підстав технічної неможливості відкриття рахунку виключно для зарахування заробітної плати, та відсутності порушення прав позивача, з огляду на те, що обмеження накладення арешту передбачено лише щодо соціальних виплат, а не заробітної плати.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивачем укладено угоду з публічним акціонерним товариством "Райффайзен Банк Аваль"- договір банківського обслуговування.
Позивачем було направлено до банку заяви з проханням виділити рахунок для зарплати з особливим статусом та зняти з цього рахунку арешт, накладений на підставі постанови державного виконавця.
На заяви позивача третьою особою було надано відповідь, за змістом якої повідомлено про те, що, відповідно до правил банківського обслуговування фізичних осіб в банку, які є додатком до договору, банк не здійснює відкриття окремих поточних рахунків, передбачених п. 6.9 «Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній та іноземних валютах, з огляду на відсутність технічної можливості.
Позивачем було направлено звернення (скаргу) до Національного банку України, в якому позивач просив зобов'язати третю особу дотримуватися вимог чинного законодавства, відкрити позивачу рахунок для зарплати з особливим статусом та зняти з цього рахунку арешт.
Відповідачем було направлено позивачу відповідь, за змістом якої повідомлено про відсутність порушень в діях третьої особи.
Вважаючи дану бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду.
Розглянувши позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 48 Закону України «Про виконавче провадження», звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації. Про звернення стягнення на майно боржника виконавець виносить постанову.
Частиною другою вказаної правової норми встановлено, що стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах.
Забороняється звернення стягнення та накладення арешту на кошти на єдиному рахунку, відкритому у порядку, визначеному статтею 35 1 Податкового кодексу України, кошти на рахунках платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, кошти на електронних рахунках платників акцизного податку, на кошти, що перебувають на поточних рахунках із спеціальним режимом використання, відкритих відповідно до статті 15 1 Закону України "Про електроенергетику", на поточних рахунках із спеціальним режимом використання, відкритих відповідно до статті 19 1 Закону України "Про теплопостачання", на поточних рахунках із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, на поточних рахунках із спеціальним режимом використання для кредитних коштів, відкритих відповідно до статті 26 1 Закону України "Про теплопостачання", статті 18 1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", на спеціальному рахунку експлуатуючої організації (оператора) відповідно до Закону України "Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки", на кошти на інших рахунках боржника, накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом.
Отже, стаття 48 Закону України "Про виконавче провадження" встановлює невичерпний перелік рахунків, на кошти на яких накладати арешт заборонено, зазначаючи, що законом можуть бути визначені й інші кошти на рахунках боржника, звернення стягнення або накладення арешту на які заборонено.
Перелік видів виплат та сум, на які не здійснюється звернення стягнення відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» визначено статтею 73 Закону, відповідно до частини першої якої, стягнення не може бути звернено на такі виплати: 1) вихідну допомогу, що виплачується в разі звільнення працівника; 2) компенсацію працівнику витрат у зв'язку з переведенням, направленням на роботу до іншої місцевості чи службовим відрядженням; 3) польове забезпечення, надбавки до заробітної плати, інші кошти, що виплачуються замість добових і квартирних; 4) матеріальну допомогу особам, які втратили право на допомогу по безробіттю; 5) допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами; 6) одноразову допомогу у зв'язку з народженням дитини; 7) допомогу при усиновленні дитини; 8) допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 9) допомогу на дітей одиноким матерям; 10) допомогу особам, зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, по догляду за дитиною з інвалідністю, по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною, а також на іншу допомогу на дітей, передбачену законом; 11) допомогу на лікування; 12) допомогу на поховання; 13) щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства громадян, які проживають на території, що зазнала радіоактивного забруднення; 14) дотації на обіди, придбання путівок до санаторіїв і будинків відпочинку за рахунок фонду споживання.
Однак, жодна норма чинного законодавства України не містить заборон накладення арешту на рахунок фізичної особи, призначений виключно для зарахування заробітної плати.
Натомість, вищезазначеним Законом України "Про виконавче провадження" встановлено окремий порядок для звернення стягнення на суми інших доходів боржника (як то заробітну плату, стипендію, пенсію, тощо) з метою забезпечення виконання виконавчого документу.
Так, відповідно до норм статті 68 Закону №1404, стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається у разі відсутності в боржника коштів на рахунках у банках чи інших фінансових установах, відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів.
За іншими виконавчими документами виконавець має право звернути стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника без застосування заходів примусового звернення стягнення на майно боржника - за письмовою заявою стягувача або за виконавчими документами, сума стягнення за якими не перевищує п'яти мінімальних розмірів заробітної плати.
Як вбачається з доданих позивачем до позовної заяви документів (а.с. 29), виконавче провадження ВП 61565759 відкрито на виконання судового наказу про стягнення з позивача саме періодичних платежів - аліментів.
Таким чином, навіть відкриття позивачу рахунку виключно для зарахування заробітної плати, не позбавить державного виконавця права звернення стягнення на заробітну плату позивача.
Розглядаючи правомірність дій третьої особи, колегія суддів відзначає наступне.
Відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про банки і банківську діяльність», відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.
Статтею 7 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» встановлено види рахунків, що можуть відкриватися банками або іншими установами -учасниками платіжної системи своїм клієнтам, зокрема, визначено, що банки мають право відкривати своїм клієнтам вкладні (депозитні), поточні рахунки, рахунки умовного зберігання (ескроу) та кореспондентські рахунки.
При цьому пунктами 7.1.2. та 7.1.4 вказаного Закону визначено, що поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України. (7.1.2) Особливості режимів функціонування вкладних (депозитних), поточних рахунків, рахунків умовного зберігання (ескроу) та кореспондентських рахунків визначаються нормативно-правовими актами Національного банку України та договорами, що укладаються клієнтами та обслуговуючими їх банками. (п.7.1.4 статті 7 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»).
Пунктом 4 статті 7 Закону України «Про Національний банк» визначено, що Національний банк, зокрема, встановлює для банків правила проведення банківських операцій, бухгалтерського обліку і звітності, захисту інформації, коштів та майна.
На виконання зазначеної норми постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року N 492 було затверджено Інструкцію про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів, на яку посилається позивач.
Згідно з пунктом 2 дана інструкція регулює:
1) порядок відкриття та закриття банками, їх відокремленими підрозділами, які здійснюють банківську діяльність від імені банку, та філіями іноземних банків в Україні (далі - банки) поточних, вкладних (депозитних) рахунків, рахунків умовного зберігання (ескроу) клієнтів банків;
2) порядок відкриття та закриття банками кореспондентських рахунків банкам (резидентам і нерезидентам), філіям іноземних банків;
3) особливості здійснення операцій за окремими рахунками клієнтів, що відкриваються відповідно до законів України.
Згідно з пунктом 6 даної інструкції, поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України. До поточних рахунків також належать рахунки із спеціальним режимом їх використання, що відкриваються у випадках, передбачених законами України або актами Кабінету Міністрів України.
Пунктом 69 даної інструкції визначено, що банк відкриває фізичній особі окремий поточний рахунок для зарахування виключно заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законодавством України соціальних виплат у порядку, визначеному в пункті 62 розділу V цієї Інструкції, або використовує вже відкритий для цих цілей рахунок (далі у цьому пункті - окремий рахунок). Клієнт зобов'язаний під час відкриття окремого рахунку в заяві про відкриття поточного рахунку (додаток 3) у рядку "Додаткова інформація" зазначити, що рахунок відкривається для зарахування заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законодавством України соціальних виплат. Така інформація для діючого поточного рахунку зазначається в додатковому договорі до договору банківського рахунку.
При цьому пунктом 62 передбачено, що банк відкриває поточний рахунок фізичній особі, яка не має в цьому банку рахунків, у такому порядку:
1) фізична особа пред'являє уповноваженому працівникові банку паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Фізичні особи - резиденти додатково мають пред'явити документ, виданий контролюючим органом, що засвідчує їх реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
2) фізична особа, яка займається підприємницькою та/або незалежною професійною діяльністю, зобов'язана зазначити про свій статус підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, у заяві про відкриття поточного рахунку (додаток 3) у рядку "Додаткова інформація".
4) фізична особа заповнює заяву про відкриття поточного рахунку (додаток 3);
5) між фізичною особою і банком укладається договір банківського рахунку.
Суд доходить висновків, що жодною нормою вищезазначеного законодавства, як і будь - якою іншою, не передбачено обов'язку банка надавати певний вид послуг - відкривати окремий поточний рахунок для зарахування виключно заробітної плати.
Зазначені висновки судом мотивуються тим, що вищезазначеною Інструкцією встановлено порядок відкриття певних рахунків, а не обов'язок такого відкриття, при цьому, наявність встановленого порядку вчинення певних дій, не зобов'язує банк до їх вчинення.
Судом, в процесі розгляду справи не встановлено вчинення з боку відповідача дій, якими б порушувалось право позивача на життя, та катування позивача з боку відповідача, у зв'язку з чим, керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення складено 27.09.2021.
Головуючий суддя С.К. Каракашьян
Судді П.О.Григорович
І.В.Смолій