ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
25 серпня 2021 року м. Київ № 640/5263/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Гарник К.Ю., за участю секретаря судового засідання Основи О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Акціонерного товариства "Укрпошта"
до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області
про визнання протиправним та скасування рішення
за участю представників учасників справи:
від позивача - Левченко С.М., Оленіної Т.П.
від відповідача - Калашник Н.Я.
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Укрпошта» (далі по тексту - позивач), адреса: 01001, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 22 до Головного управління Тернопільській області (далі по тексту - відповідач), адреса: 46001, місто Тернопіль, Майдан Волі, будинок 3, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 15 грудня 2020 року №7 про нарахування Акціонерному товариству «Укрпошта» штрафних санкцій в сумі 1 476 795,22 грн за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам.
В обгрунтування позовних вимог позивач послався на те, що 24 грудня 2019 року між Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області та Акціонерним товариством «Укрпошта» в особі Тернопільської дирекції АТ «Укрпошта» укладено договір про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти №206/4800462.
У період з 10 листопада 2020 року по 27 листопада 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області проведено перевірку цільового використання коштів Пенсійного фонду України та своєчасності, повноти і правомірності виплати і доставки пенсій поштовими відділеннями Тернопільської дирекції АТ «Укрпошта» за період з 01 липня 2020 року по 30 вересня 2020 року.
За результатами проведеної перевірки відповідачем складено Акт перевірки №9 від 27 листопада 2020 року та оформлено висновок про порушення Тернопільською дирекцією АТ «Укрпошта» пункту 5.1 договору, пункту 1.9 та пункту 1.11 Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомоги національним оператором поштового зв'язку.
В подальшому, як вказано у позовній заяві, відповідачем прийнято рішення від 15 грудня 2020 року №7 про нарахування штрафних санкцій в сумі 1 476 795,22 грн за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам, на підставі частини 11 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яке було оскаржено позивачем в адміністративному порядку до Пенсійного фонду України та за результатами розгляду скарги залишено без змін.
Позивач не погоджується з вказаним рішенням відповідача, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на те, що, на переконання позивача, ним не було порушено строків виплати та доставки сум пенсійних виплат одержувачам.
Вказані обставини стали підставою для звернення до адміністративного суду з відповідною позовною заявою.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог представник відповідача у відзиві на позовну заяву послався на те, що позивачем помилково застосовуються положення третього речення абзацу другого пункту 5.1. укладеного між сторонами у справі договору, оскільки предметом даного спору є застосування штрафних санкцій за порушення строків виплати пенсій у кінці виплатного періоду, а не на початку.
Більш того, представник відповідача наголосив, що штрафні санкції були застосовані до позивача, у зв'язку з виплатою пенсій та соціальних допомог раніше зазначеної у відомості дати.
На підставі викладеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з доводами, викладеними у відзиві на позовну заяву, представником позивача подано відповідь на відзив на позовну заяву, в якій останній послався на те, що відділеннями позивача були здійснені виплати 20 та 21 серпня 2020 року, оскільки в наступні дні відділення не працювали, а перший робочий день після вихідних був 26 серпня 2020 року, тобто після закінчення виплатного періоду (25 серпня 2020 року).
Також, представник позивача зазначив, що виплата раніше зазначеної на відомостях дати в даному випадку відбулась не з вини позивача, а через збіг святкових та вихідних днів, а той факт, що вона була проведена в межах виплатного періоду, на переконання представника позивача, виключає можливість застосування до позивача штрафних санкцій.
Інші доводи, викладені у відповіді на відзив на позовну заяву, є аналогічними тим, що були викладені в позовній заяві.
Також, представником позивача були надані додаткові письмові пояснення до позовної заяви.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 березня 2021 року позовна заява Акціонерного товариства «Укрпошта» залишена без руху та останньому наданий строк для усунення виявлених судом недоліків.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 березня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 квітня 2021 року постановлено провести підготовче засідання в режимі відеоконференції.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 червня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 липня 2021 року та від 03 серпня 2021 року постановлено провести судовий розгляд справи в режимі відеоконференції.
В судовому засіданні 25 серпня 2021 року представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги та просили їх задовольнити, надавши суду аналогічні пояснення тим, що викладені, як у самій позовній заяві, так і у додаткових поясненнях до позову. Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог та просила у їх задоволенні відмовити, надавши суду аналогічні пояснення тим, що викладені у відзиві на позовну заяву
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
24 грудня 2019 року між Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області (замовник) та Акціонерним товариством «Укрпошта» (виконавець) укладено договір №206/4800462 про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти, відповідно до умов якого виконавець в особі структурних підрозділів зобов'язався у 2020 році надати замовникові послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання у Тернопільській області, а замовник - прийняти і оплатити послуги (пункт 1.1. договору).
Згідно пункту 1.2. договору виконавець на підставі виплатних документів (відомостей, разових доручень), наданих замовником через його сервісні центри (органи) в районах, містах, районах у містах, за відповідну плату проводить виплату та доставку пенсій, виплату допомоги на поховання протягом виплатних періодів, зазначених у пункті 5.1. договору.
Пунктом 5.1. договору передбачено, що строк надання послуг з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання: щомісяця протягом виплатного періоду, а при пересиланні пенсій, інших відрахувань з пенсій поштовими переказами - не пізніше одного місяця з дня їх надходження. Виплатним періодом є: виплата пенсій за відомостями - щомісяця з 4 по 25 число включно (від зазначеної у відомості на виплату пенсій дати та до кінця виплатного періоду); для виплати пенсій, допомоги на поховання за разовими дорученнями - щомісяця з 1 по 30 (31) число (для лютого 28 (29) число). Виплатний період може змінюватись з урахуванням вимог Інструкції. У разі якщо початок виплатного періоду (4 число місяця) припадає на неділю, святковий або неробочий день відділення поштового зв'язку, виплата пенсії зазначеного початку виплатного періоду розпочинається на наступний робочий день відділення поштового зв'язку, або може розпочатися достроково при наявності фінансування та виплатних документів.
Згідно підпункту 6.1.3 пункту 6 договору замовник зобов'язався здійснювати своєчасно і в повному обсязі фінансування структурних підрозділів виконавця для виплати пенсій і допомоги на поховання відповідно до графіків перерахування коштів. Перераховувати кошти на рахунки, відкриті для філій (поштоматів, центрів поштового зв'язку) виконавця, на яких обліковуються кошти замовника та з яких здійснюється видача готівкових коштів для надання послуги з виплати та доставки пенсій, грошової допомоги п/р НОМЕР_1 ; для надання послуги з пересилання поштових переказів: НОМЕР_2.
- для виплати пенсій за 2(два) робочі дні до початку виплатного періоду;
- для виплати допомоги на поховання у розмірі не більше третини сум виплат допомоги на поховання попереднього виплатного місяця, за 2 (два) робочі дні до початку виплатного періоду.
Підпунктом 6.1.4. пункту 6.1. договору передбачено, що замовник зобов'язався надавати виконавцю щомісячно, за 3 (три) робочі дні до початку виплатного періоду оформлені належним чином виплатні відомості разом із супровідними документами та відповідну інформацію на магнітних носіях. Виплатні та звітні документи передавати уповноваженим представникам виконавця або направляти поштовими відправленнями відповідно до вимог Правил, з проведення оплати послуг за пересилання поштових відправлень відповідно до діючих тарифів.
У відповідності до підпункту 6.3.1 договору виконавець зобов'язаний забезпечити надання послуг у строки, встановлені цим договором, за умови своєчасного та у повному обсязі фінансування замовником.
Згідно підпункту 6.3.4 пункту 6.3. договору виконавець зобов'язався надавати замовнику не пізніше 28 числа поточного місяця - звітні документи (звіт за формою 57-а), за зразком, передбаченим у Інструкції, та виплатні документи щодо пенсій та допомоги на поховання, виплачених з 4 по 25 число поточного місяця і відповідну інформацію на магнітних носіях.
Відповідно до пункту 7.1. договору у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену законами та цим договором.
З матеріалів справи також вбачається, що посадовими особами Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у період з 10 листопада 2020 року по 27 листопада 2020 року було проведено перевірку цільового використання коштів Пенсійного фонду України та своєчасності, повноти і правомірності виплати і доставки пенсій поштовими відділеннями АТ «Укрпошта», за результатами проведення якої складено Акт №9 від 27 листопада 2020 року (далі по тексту - Акт №9).
Зі змісту вказаного Акта №9 вбачається, що в процесі проведення перевірки за період з 01 липня 2020 року до 30 вересня 2020 року у АТ «Укрпошта» виявлено:
- порушення підпункту 6.3.2 пункту 6.3 договору та пункту 1.6. Інструкції, в оформленні виплатних документів у 1371 відомості по 4096 пенсіонерах (додатки до акта 9.1-9.18);
- порушення пункту 5.1 договору, пункту 1.9. та пункту 1.11 Інструкції (виплата пенсії була проведена 20 серпня 2020 року за відомостями з датою виплати 24 серпня 2020 року та 21 серпня 2020 року за відомостями з датою виплати 25 серпня 2020 року) по 638 пенсіонерах на суму 1476795,22 грн;
- порушення пункту 6.3.2 договору, пункту 5.8., пункту 5.11 та пункту 6.1. Інструкції по відділенні 46409 (47130, 47131) ПВПЗ-9, а саме, у відомості відмітка ОСОБА_1 «померла», незаповнена розрахункова частина відомості по невиплаченій пенсії померлої ( ОСОБА_1 ) в сумі 2752,11 грн. натомість всі кошти по відомості в сумі 10781,06 грн, в тому числі і сума 2752,11 грн, списано 17 липня 2020 року як виплачені. В реєстрі виплачених пенсій та допомоги по формі 10-а від 17 липня 2020 року вся сума 10781,06 грн по відомості відображена як виплачена. По звіту В-6М (1 тип відомості) відділення зв'язку 46409 ПВПЗ-9 за липень одержують пенсію 522 чол., не виплачено пенсії 3 одержувачам на суму 5761,70 грн. перевіркою встановлено, що в дану суму не виплачених пенсій не входить пенсія померлої ОСОБА_1 в сумі 2752,11 грн. також встановлено, що по відділенню зв'язку 46409 ПВПЗ-9 за липень (1 тип відомості, період 04-25) не виплачено пенсії 4 одержувачам на суму 8513,81 грн. кошти в сумі 2752,20 грн повернуті на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області13 серпня 2020 року (номер платіжного документа 678657, ЗКПО відправника 01192220- повернення пенсії померлої ОСОБА_1 );
- порушення пункту 5.1. договору та пункту 1.7 Інструкції, а саме у відомості №43/19235 (Форма В1-М) на виплату пенсій, соціальних допомоги за серпень 2020 року від 25 серпня 2020 року за 2 доставною дільницею 47823, була виплачена пенсія двом одержувачам в сумі 4479,94 грн із зазначенням в графі «дата випл» - « 26.08»;
- порушення пункту 5.1. договору та пункту 1.7. Інструкції, а саме у відомості №36/19225 (Форма В1-М) на виплату пенсій, соціальних допомог за вересень 2020 року від 23 вересня 2020 року за 1 доставною дільницею 47613, пенсія була виплачена одному одержувачу в розмірі 2212,00 грн із зазначенням в графі «дата випл» - « 29/9»;
- порушення пункту 5.1. договору та пункту 1.9. Інструкції, а саме у відомості №22/19195 (Форма В1-М) на виплату пенсій, соціальних допомог за серпень 2020 року від 08 серпня 2020 року за 1 доставною дільницею 46020, була виплачена пенсія двом одержувачам в сумі 5670,38 грн із зазначенням в графі «дата випл» - « 7.08».
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії реєстру по виявлених порушеннях пункту 5.1. договору, пункту 1.11 Інструкції по поштових відділеннях зв'язку Тернопільської області за період з 01 липня 2020 року по 30 вересня 2020 року по поштових відділеннях: Бережани, Борщів, Бучач, Гусятин, Заліщики, Збараж, Козова, Кремець, Ланівці, Монастириськ, Підволочиськ, Підгайці, Чортків та Шумськ дата виплати - 25 серпня 2020 року, фактично виплачено 21 серпня 2020 року, по поштовому відділенні Зборів дата виплати 24 серпня 2020 року, фактично виплачено 20 серпня 2020 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам №7 від 15 грудня 2020 року до Акціонерного товариства «Укрпошта» на підставі частини 11 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувача вирішено застосувати штраф в сумі 1 476 795,22 грн.
Не погодившись з вказаним рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку, проте, рішенням Пенсійного фонду України від 22 січня 2021 року №2800-0601-8/2879 у задоволенні скарги позивача відмовлено, а рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишено без змін.
Незгода позивача з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №7 від 15 грудня 2020 року стала підставою для звернення Акціонерного товариства «Укрпошта» до адміністративного суду з вказаною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області є органом державної виконавчої влади, який здійснює свою діяльність у відповідності до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року №28-2.
Пунктом 2 цього Положення передбачено, що Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
Відповідно вимог до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-VI, який набрав чинності 01 січня 2004 року, розроблено Інструкцію про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв'язку, затвердженої спеціальним наказом Міністерства транспорту та зв'язку України та Міністерства праці та соціальної політики України від 28 квітня 2009 року №464-156 (далі по тексту - Інструкція).
Пунктом 1.2 Інструкції передбачено, що вона визначає порядок виплати та доставки національним оператором поштового зв'язку (далі - національний оператор) пенсій, допомог, субсидій та інших виплат населенню, визначених законодавством, які надаються у грошовій формі (далі - пенсії, соціальні допомоги).
Абзацами 1,2 пункту 1.4. Інструкції передбачено, що виплата та доставка пенсій, соціальних допомог виплатними об'єктами поштового зв'язку здійснюється за відомостями на виплату пенсій, соціальних допомог за формою В1-М (додаток 1) (далі - відомості за формою В1-М), а виплата допомоги на поховання - за разовими дорученнями на виплату допомоги на поховання за формою В2-М (додаток 2) (далі - разові доручення за формою В2-М).
Виплата пенсій, соціальних допомог може здійснюватися за разовими дорученнями за формою В3-М (додаток 3) (далі - разові доручення за формою В3-М), за рішенням керівників органів Пенсійного фонду, органів праці та соціального захисту населення, у зв'язку зі зміною місця проживання пенсіонера (одержувача), від'їздом до оздоровчих та лікувальних закладів, а також у разі виплати недоотриманих у зв'язку зі смертю пенсій, соціальних допомог.
У пункту 1.9. Розділу 1 Інструкції зазначено, що виплата пенсій, соціальних допомог за відомостями за формою В1-М здійснюється відповідно до зазначеної на відомості дати та до кінця виплатного періоду.
Виплата пенсій, соціальних допомог до зазначеної на відомості дати може здійснюватися лише з письмового дозволу керівника органу Пенсійного фонду, органу праці та соціального захисту населення.
Дата виплати пенсій повідомляється одержувачу органом Пенсійного фонду, який здійснював нарахування, а також працівниками поштового зв'язку при першій виплаті.
У разі зміни дати виплати пенсій працівники поштового зв'язку за місяць до настання таких змін повідомляють про це одержувача із зазначенням причини зміни дати виплати.
Спільним наказом Пенсійного фонду України та Державного комітету зв'язку України від 17 лютого 1998 року № 13/25 затверджено Порядок організації та проведення перевірок щодо використання коштів Пенсійного фонду України на підприємствах поштового зв'язку (надалі - Порядок).
Пунктом 1.1 Порядку передбачено, що цей документ встановлює порядок організації та проведення перевірок щодо використання коштів Пенсійного фонду на підприємствах поштового зв'язку.
Згідно пункту 1.4 Порядку основні питання, що підлягають перевірці на підприємствах поштового зв'язку:
1. своєчасність і повнота надходження коштів ПФУ на субрахунок банківського рахунку № 2604 для виплати пенсій та допомоги.
2. законність та обґрунтованість проведених операцій на субрахунку банківського рахунку № 2604.
3. своєчасність і повнота виплати пенсій та допомоги.
4. цільове використання коштів Пенсійного фонду України.
Аналіз наведених норм чинного законодавства, а також умови укладеного договору дозволяють суду дійти висновку, що, виплата пенсії до зазначеної на відомості дати може здійснюватися лише з письмового дозволу керівника органу Пенсійного фонду, а самі кошти на таку виплату органом Пенсійного фонду України мають бути перераховані за два робочих дні до початку виплатного періоду.
В свою чергу, слід зазначити, що частиною 11 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV передбачено, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів, або несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду чи Накопичувального фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, на організації, у тому числі банки, які здійснюють виплату і доставку пенсій, накладається штраф у розмірі своєчасно не виплачених, не доставлених чи не зарахованих або своєчасно не повернених сум пенсійних виплат.
Пунктом 1.7 Інструкції визначено, що виплата пенсій, соціальних допомог за відомостями за формою В 1-М здійснюється з 4 по 25 число кожного місяця (далі - виплатний період) у виплатних об'єктах поштового зв'язку та з доставкою додому.
Так, судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що 20 серпня 2020 року о 16 годині 26 хвилин Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області на виконання вимог законодавства та умов укладеного договору перераховано на рахунок позивача кошти на виплату пенсій.
Дати виплати пенсій у серпні 2020 року (дати зазначені на відомостях) в межах спірних правовідносин припадали на 24 та 25 серпня 2020 року.
При цьому, суд зауважує, що у період з 22 по 25 серпня 2020 року в Україні були вихідні та святкові дні у відділеннях позивача, які були перевірені, проти чого не заперечує відповідач та що не спростовано матеріалами справи.
Таким чином, щоб отримати дозвіл керівника органу Пенсійного фонду України для виплати пенсії до зазначеної на відомості дати, тобто, не 24 та 25 серпня 2020 року, а 20 та 21 серпня 2020 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області мало перерахувати кошти на рахунки позивача 19 серпня 2021 року, а не 20 серпня 2020 року наприкінці робочого дня.
Наведене свідчить, що надані відповідачем відомості на виплату пенсій, соціальних допомог за серпень 2020 року, що стали підставою для нарахування штрафних санкцій, видані з порушенням умов договору на доставку пенсій та інших соціальних допомог за державні кошти.
З огляду на вищевикладене, суд не погоджується з позицією відповідача щодо порушення позивачем умов договору в цій частині, оскільки судом встановлено, що саме на відповідача покладено було обов'язок щодо своєчасного та в повному обсязі перерахування коштів на рахунки позивача, зважаючи на те, що 24 та 25 серпня 2020 року є святковим та вихідним днем, тобто, не робочими днями.
Більш того, суд зазначає, що при дослідженні спірних відомостей судом встановлено, що виплата пенсій одержувачам була здійснена підприємством поштового зв'язку 20 та 21 серпня 2020 року, тобто у межах виплатного періоду згідно умов договору та Інструкції.
Також, суд зазначає, що пунктом 1.11 Інструкції передбачено, якщо встановлена дата виплати пенсій, соціальних допомог збігається зі святковими або вихідними днями, то виплата може здійснюватися достроково, але не раніше ніж за три дні до встановленої дати виплати".
Як вже зазначалось судом 22 та 23 серпня 2020 року є вихідними днями (субота та неділя), 24 серпня 2020 року - святковим днем (День незалежності України), а 25 серпня 2020 року - вихідний день у відділенні поштового зв'язку, яке підлягало перевірці.
Про вказані обставини було відомо відповідачу та зазначалось позивачем у скарзі на рішення №7 від 15 грудня 2020 року, однак цей факт було проігноровано як відповідачем, так і Пенсійним фондом України.
Аналізуючи вищевикладене та надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що підприємство поштового зв'язку належним чином виконало свої зобов'язання за договором №206/4800462 від 24 грудня 2019 року про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти, не порушило вимог законодавства, відповідно оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №7від 15 грудня 2020 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На переконання суду, відповідачем не доведено правомірності вчинених дій, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи платіжних доручень, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір на загальну суму 22151,93 грн. Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд присуджує на користь позивача судові витрати у розмірі 22151,93 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 72-77, 139, 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов Акціонерного товариства "Укрпошта" - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам від 15 грудня 2020 року №7.
3. Стягнути на користь Акціонерного товариства "Укрпошта" (01001, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 22, код ЄДРПОУ 21560045) понесені ним судові витрати у розмірі 22 151,93 грн (двадцять дві сто п'ятдесят одна гривня 93 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (46001, місто Тернопіль, Майдан Волі, будинок 3, код ЄДРПОУ 14035769).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів, з дня складання повного тексту рішення.
Суддя К.Ю. Гарник
Повний текст рішення суду виготовлений 28 вересня 2021 року