30 вересня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1735/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Чернівецькій області) просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 оформлену листом № 1910-1791/Г-02/8-2400/20 від 02.10.2020 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України №251 від 01.04.2020 року «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» та здійснити доплату до пенсії у сумі, що не вистачає до 2100,00 грн.
Ухвалою суду від 15.04.2021 року даний позов залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків.
1.2. Ухвалою суду від 23.04.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2.1. З 16.12.2005 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за роботу із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2.
2.2. 29.09.2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок її пенсії з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України №251 від 01.04.2020 року «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», а саме здійснити доплату до пенсії, у сумі що не вистачає до 2100,00 грн.
2.3. 02.10.2020 року листом № 1910-1791/Г-02/8-2400/20 ГУ ПФУ в Чернівецькій області повідомило позивача, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Позиція позивача
3.1. Представник позивача, згідно позову та відповіді на відзив, вказує, що позивач з 16.12.2005 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах за роботу із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2. Розмір пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, обчислюється відповідно до статей 27 і 28 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).
3.2. Так, відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону №1058-ІV (чинного на час призначення позивачці пенсії) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
3.3. Розмір пенсії позивачки (на час звернення із заявою та отримання листа-відмови) складав 1765,52 грн, з яких: основний розмір пенсії позивачки за віком становить 1529,67 грн, доплата до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно - 182,33 грн, надбавка за 2 роки стажу понад 20 років - 30,59 грн, доплата до 100 грн (пп. 2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251) - 22,93 грн.
3.4. Пунктом 3 Постанови «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01.04.2020 року №251 установлено, що з 1 травня 2020 року в разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 зазначеного Закону, не досягає 2100 гривень, таким особам надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
3.5. Враховуючи те, що позивачка отримує пенсію призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” і у неї наявний стаж передбачений абзацом 1 частиною 1 ст. 28 Закону №1058-ІV, та враховуючи те, що розмір її пенсії не досягає - 2100,00 грн, вважає, що наявні усі підстави для здійснення доплати до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
3.6. Положення пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України №251 від 01.04.2020 року «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» не містить вказівок на те, що позивач повинна досягти 65 річного віку (хоча позивач на час звернення із заявою і досягла 65 річного віку), а також не містить вказівки про те, що у позивача повинен бути страховий стаж не менше 30 років.
3.7. Водночас, вказує, що пенсійний орган на власний розсуд трактує положення Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251 доповнюючи його вимогами, які не зазначені у Постанові, оскільки положення пункту 3 Постанови «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01.04.2020 року №251 є чіткими, не двозначними, і передбачають право позивачки на перерахунок її пенсії та отримання доплати до пенсії у сумі, що не вистачає до 2100,00 грн.
Позиція відповідача
3.8. 12.05.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначив, що розмір пенсії за віком, в тому числі на пільгових умовах, обчислюється відповідно до ст.ст. 27 і 28 Закону №1058-ІV і залежить від наявного страхового стажу особи та заробітної плати, яка враховується для розрахунку пенсії. Водночас, робота із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 надає право на достроковий вихід на пенсію за віком (зокрема, у випадку позивача - при досягненні 50-річного віку), однак не передбачає пільг для обчислення розміру пенсійного забезпечення.
3.9. Зазначає, що з набранням чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI (далі - Закон №3668-VI) та внесенням змін до абзаців першого-другого частини першої ст. 28 Закону №1058-ІV, починаючи з 01.10.2011 року, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за наявності у жінок 30 років страхового стажу, а збільшення за понаднормовий страховий стаж для жінок здійснюється за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років.
3.10. Разом з тим, пунктом 4-1 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV визначено, що для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом №3668-VI, крім тих, яким після набрання чинності цим Законом (тобто після 01.10.2011 року) здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється для жінок за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років (саме ця норма застосовується при обчислення розміру пенсії позивача).
3.11. За матеріалами пенсійної справи страховий стаж позивача для розрахунку пенсії становить 22 роки 4 місяці 16 днів, або 268 місяців.
3.12. Для обчислення пенсії враховано заробітну плату за період роботи з 01.01.1986 року по 31.12.1990 року, індивідуальний коефіцієнт якої становить 1,40102. Після проведеної індексації пенсії з 01.05.2020 середньомісячний розмір заробітку для обчислення пенсії склав 6849,35 грн. (4888,83 грн. х 1,40102, де 4888,83 грн. - збільшений на 11% показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії). При цьому, оскільки після проведеної індексації загальний розмір підвищення пенсії не досяг 100,00 грн., до пенсії з 01.05.2020 року було встановлено доплату до зазначеного розміру в порядку, передбаченому пп.2 п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (розмір цієї доплати переглядається при здійсненні подальших перерахунків пенсії).
3.13. З 01.07.2020 року, у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 1638,00 грн. до 1712,00 грн.), пенсійну виплату було перераховано відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону №1058-ІV. Втім, оскільки сума підвищення пенсії після перерахунку не перевищила суму доплати до 100 грн., розмір пенсійного забезпечення залишився без змін і наразі продовжує становити 1765,52 грн., із яких: 1529,67 грн. - основний розмір пенсії за віком, обчислений за нормами ст.27 Закону №1058-ІV, виходячи із страхового стажу та заробітку (6849,35 грн. х 0,22333, де 0,22333 - індивідуальний коефіцієнт страхового стажу, визначений за формулою: 268 місяців страхового стажу / 12 місяців / 100 % х 1%); 182,33 грн. - доплата до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно ч. 1 ст. 28 з урахуванням п. 4-1 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV (до 1712,00 грн.); 30,59 грн. - надбавка за 2 роки стажу понад 20 років, встановлена в розмірі 2 % від основного розміру пенсії згідно ч. 1 ст. 28 та 4-1 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV (1529,67 грн. х 2%); 22,93 грн. - доплата до 100 грн., передбачена пп. 2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251.
3.14. Відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону №1058-ІV для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком, зокрема, за наявності у жінок 30 років страхового стажу, встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Виходячи із мінімальної заробітної плати, розмір якої з 01.09.2020 року затверджено на рівні 5000,00 грн., мінімальний розмір пенсії за віком згідно з ч. 2 ст. 28 Закону №1058-ІV для осіб, які досягли віку 65 років, з достатнім страховим стажем з 01.09.2020 року становить 2000,00 грн.
3.15. Зазначає також, що п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону №1058-ІV з урахуванням страхового стажу, зокрема, у жінок - 30 років, не досягає 2100,00 грн., таким особам надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
3.16. Однак, з огляду на те, що за наявними документами страховий стаж позивача становить менше, ніж 30 років, норми ч. 2 ст. 28 Закону №1058-ІV (при досягненні 65-річного віку в грудні 2020 року) та положення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» на пенсійне забезпечення позивача не поширюються.
3.17. Враховуючи вищевикладене, підстав для визнання відмови ГУ ПФУ в Чернівецькій області, що викладена в листі № 1910-1791/Г-02/8-2400/20 від 02.10.2020 року, протиправною немає.
IV. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
4.1. ОСОБА_1 , відповідно до Закону №1058-ІV з 16.12.2005 року призначена пенсія за віком на пільгових умовах за роботу із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, що підтверджується протоколом про призначення пенсії (а.с. 32).
4.2. 28.09.2020 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок її пенсії. Однак, листом № 1910-1791/Г-02/8-2400/20 від 02.10.2020 року ГУ ПФУ в Чернівецькій області повідомило позивача, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні (а.с. 10-12). Так, у вказаному листі зазначено, що відповідно до ст.28 Закону №1058-ІV для осіб, які досягай віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком, зокрема, за наявності у жінок 30 років страхового стажу, встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Виходячи із мінімальної заробітної плати, розмір якої з 01.09.2020 року затверджено на рівні 5000,00 грн., мінімальний розмір пенсії за віком згідно з ст.28 Закону №1058-ІV для осіб, які досягай віку 65 років, з достатнім страховим стажем з 01.09.2020 становить 2000,00 грн.
Зазначено також, що пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону №1058-ІV з урахуванням страхового стажу, зокрема, у жінок - 30 років, не досягає 2100,00 грн., таким особам надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру. З огляду на те, що за наявними документами страховий стаж позивача становить менше, ніж 30 років, норми ч.2 ст.28 Закону №1058-ІV (при досягненні 65-річного віку в грудні 2020 року) та положення пункту З постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2026 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» на пенсійне забезпечення позивача не поширюються. Водночас, надалі пенсія перераховуватиметься із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, який з 01.12.2020 року становитиме 1769,00 грн.
У вказаному листі наведено також складові отримуваної позивачем пенсії, а саме загальний розмір пенсії становить 1765,52 грн., з яких:
- 1529,67 грн. - основний розмір пенсії за віком, обчислений за нормами ст.27 Закону №1058-ІV, виходячи із страхового стажу та заробітку (6849,35 грн. х 0,22333, де 0,22333 - індивідуальний коефіцієнт страхового стажу, визначений за формулою: 268 місяців страхового стажу / 12 місяців / 100 % х 1%);
- 182,33 грн. - доплата до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно ч. 1 ст. 28 з урахуванням п. 4-1 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV (до 1712,00 грн.);
- 30,59 грн. - надбавка за 2 роки стажу понад 20 років, встановлена в розмірі 2 % від основного розміру пенсії згідно ч. 1 ст. 28 та 4-1 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV (1529,67 грн. х 2%);
- 22,93 грн. - доплата до 100 грн., передбачена пп. 2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251.
4.3. Судом також досліджено наявні у матеріалах справи копії документів з пенсійної справи ОСОБА_1 та встановлено, що згідно протоколу про перерахунок пенсії від 13.11.2020 року, з 01.12.2020 року розмір пенсії позивача визначено у сумі 1799,59 грн, з яких: 1529,67 грн. - основний розмір пенсії за віком, обчислений за нормами ст.27 Закону №1058-ІV; 239,33 грн. - доплата до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно ч. 1 ст. 28 Закону №1058-ІV (до 1769,00 грн.); 30,59 грн. - доплата за понаднормовий час ч. 1 ст. 28 Закону №1058-ІV (надбавка за 2 роки стажу). Страховий стаж позивача становить - 22 роки 4 місяці 16 днів (а.с. 48).
V. ПОЗИЦІЯ СУДУ
5.1. Предметом оскарження у цій справі є відмова ГУ ПФУ в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України №251 від 01.04.2020 року «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» та здійснити доплату до пенсії у сумі, що не вистачає до 2100,00 грн. Відтак, суд у цій справі надасть оцінку такій відмові ГУ ПФУ в Чернівецькій області через призму верховенства права.
5.2. Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
5.3. Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
5.4. Частиною 1 статті 28 Закону № 1058-IV визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум .
5.5. З 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (частина 2 статті 28 Закону № 1058-IV).
5.6. У відповідності до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
5.7. Згідно частини 3 статті 42 Закону № 1058-IV з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
5.8. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення (частина 4 статті 42 Закону № 1058-IV).
5.9. 01.04.2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» № 251 (далі - Постанова № 251). Пунктом 2 Постанови № 251 установлено, що:
1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;
2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
5.10. У свою чергу, пунктом 3 Постанови № 251 (втратив чинність з 1 березня 2021 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року, №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році"), установлено, що з 1 травня 2020 р. в разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 зазначеного Закону, не досягає 2100 гривень, таким особам надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
5.11. Судом у цій справі встановлено, що ОСОБА_1 , відповідно до Закону №1058-ІV з 16.12.2005 року призначена пенсія за віком на пільгових умовах за роботу із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2. Страховий стаж позивача становить - 22 роки 4 місяці 16 днів.
5.12. У відповідь на звернення позивача про перерахунок пенсії відповідач вказує саме на те, що оскільки за наявними документами страховий стаж позивача становить менше ніж 30 років, норми частини 2 статті 28 Закону №1058-ІV (при досягненні 65-річного віку в грудні 2020 року) та положення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» на пенсійне забезпечення позивача не поширюються.
5.13. Суд зазначає, що положення частини 2 статті 28 Закону №1058-ІV чітко вказують на те, що з 1 січня 2018 року мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, для осіб, які досягли віку 65 років за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу.
5.14. Такий прожитковий мінімум у 2020 році, згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 року № 294-IX, установлений для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень.
5.15. Відтак, згідно наявних у матеріалах справи протоколів про перерахунок пенсії позивачу постійно здійснюється доплата до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (а.с. 48-53).
5.16. У свою чергу, положення пункту 3 Постанови № 251 визначають можливість доплати до пенсії у сумі, що не вистачає до 2100 гривень, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії в тому випадку, коли щомісячний розмір пенсійних виплат в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону №1058-ІV з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 зазначеного Закону (у жінок 30 років), не досягає вказаної суми у розмірі 2100 гривень.
5.17. Тобто, умовою для доплати до пенсії у сумі, що не вистачає до 2100 гривень, є обов'язкова наявність у особи страхового стажу, визначеного абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону №1058-ІV, зокрема для жінок - 30 років.
5.18. Натомість, страховий стаж позивача становить лише - 22 роки 4 місяці 16 днів, що не дає їй права на отримання доплати до пенсії у сумі, що не вистачає до 2100 гривень, яка передбачена пунктом 3 Постанови № 251.
5.19. Водночас, представник позивача помилково стверджує, що у позивача наявний стаж передбачений абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону №1058-ІV, оскільки їй призначено пенсію за віком у відповідності до цього Закону.
5.20. Дійсно, пенсія позивачу призначена, як пенсія за віком на пільгових умовах для окремих категорій працівників, а саме за роботу із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, з урахуванням страхового стажу 22 роки 4 місяці 16 днів, що було допустимим у відповідності до положень Закону №1058-ІV, що діяли на час призначення пенсії. Однак, вказане не може свідчити про належність позивача (станом на звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії) до осіб, пенсія яким призначається на загальних умовах відповідно до статті 28 Закону №1058-ІV з урахуванням страхового стажу у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
6.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.
6.2. Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
6.3. Дослідженням матеріалів справи судом не встановлено обмеження розміру виплати позивачу пенсії, оскільки у неї відсутнє право на отримання доплати до пенсії у сумі, що не вистачає до 2100 гривень, яка передбачена пунктом 3 Постанови № 251 (в редакції на момент звернення позивача до ГУ ПФУ). А тому, відповідач, відмовляючи позивачу в проведенні перерахунку пенсії, діяв на підставі Конституції та законів України.
6.4. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов не підлягає задоволенню з підстав викладених у його мотивувальній частині.
6.5. При цьому, суд зазначає, що решта доводів та заперечень учасників справи вищезазначених висновків суду не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
VІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
7.1. Позивачем при пред'явленні цього позову сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., однак оскільки в задоволенні позову відмовлено, суд не стягує на її користь ці кошти.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (59054, Чернівецька обл., Чернівецький р-н, с. Тисовець, РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58022, м. Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя О.В. Анісімов