Справа № 560/2328/21
іменем України
30 вересня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л.
розглянув адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Подільський аграрій" до Державної податкової служби України , Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Подільський аграрій» (далі - ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій») звернулося до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить:
1) визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області:
- №2182357/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №8 від 04.08.2020;
- №2182360/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №10 від 06.11.2020;
- №2182358/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №11 від 06.11.2020;
- №2182381/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №12 від 06.11.2020;
- №2182388/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №14 від 13.11.2020;
- №2182391/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №15 від 13.11.2020;
- №2182393/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №16 від 20.11.2020;
- №2182401/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №17 від 20.11.2020;
- №2182403/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №18 від 20.11.2020;
- №2182396/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №19 від 20.11.2020;
2) зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати розрахунки коригування кількісних і вартісних показників:
- №8 від 04.08.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №4 від 28.02.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем його подання;
- №10 від 06.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №12 від 10.04.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем його подання;
- №11 від 06.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №24 від 24.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем його подання;
- №12 від 06.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №42 від 09.07.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем його подання;
- №14 від 13.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №21 від 15.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем його подання;
- №15 від 13.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №37 від 14.06.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем його подання;
- №16 від 20.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №6 від 15.03.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем його подання;
- №17 від 20.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №7 від 20.03.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем його подання;
- №18 від 20.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №16 від 23.04.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем його подання;
- №19 від 20.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №41 від 03.07.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем його подання.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що 20.02.2019 уклав з товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Фінпром» договір поставки №2002/019. На виконання умов договору ТОВ «ТД «Фінпром» перераховано на поточний рахунок позивача попередню оплату в загальному розмірі 8130000,00 грн. ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" за правилом першої події сформувало та за допомогою електронних засобів зв'язку надіслало для реєстрації у ЄРПН податкові накладні №4 від 28.02.2019, №6 від 15.03.2019, №7 від 20.03.2019, №12 від 10.04.2019, №16 від 23.04.2019, №21 від 15.05.2019, №24 від 24.05.2019, №37 від 14.06.2019, №41 від 03.07.2019, №42 від 09.07.2019. Зазначені податкові накладні були прийняті та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У зв'язку з тим, що позивач не поставив товар Покупцю - ТОВ «Торговий дім «Фінпром» в строк до 01.08.2019, відповідно до пункту 5.1 договору та не повернув отриману попередню оплату, ТОВ «Торговий дім «Фінпром» звернулося 30.07.2020 з листом про повернення залишку отриманої попередньої оплати в сумі 6300000,00 грн, а позивач в період з 04.08.2020 по 20.11.2020 здійснював повернення грошових коштів на загальну суму 3785000,00 грн.
Оскільки позивачем повернуто частину попередньої оплати, вартість якої було включено до суми податку на додану вартість згідно вищезгаданих податкових накладних, позивач, у відповідності до положень п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України, сформував та направив на реєстрацію розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до вищевказаних податкових накладних щодо зменшення обсягів постачання та зменшення суми податку на додану вартість (податкового зобов'язання).
Реєстрація всіх вказаних розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних була зупинена на підставі п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Підставою для зупинення реєстрації стало те, що: «Сума компенсації вартості товару/послуги 1001, зазначеного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає пункту 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Разом з тим запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
25.11.2020 позивач надіслав до Головного управління ДПС у Хмельницькій області Повідомлення №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрації яких зупинено, до якого додані необхідні документи та пояснення (Квитанція №2 від 25.11.2020).
Проте рішеннями: №2182357/41672418 від 30.11.2020, №2182360/41672418 від 30.11.2020, №2182358/41672418 від 30.11.2020, №2182381/41672418 від 30.11.2020, №2182388/41672418 від 30.11.2020, №2182391/41672418 від 30.11.2020, №2182393/41672418 від 30.11.2020, №2182401/41672418 від 30.11.2020, №2182403/41672418 від 30.11.2020, №2182396/41672418 від 30.11.2020 відмовлено у реєстрації спірних розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8 від 04.08.2020, №10 від 06.11.2020, №11 від 06.11.2020, №12 від 06.11.2020, №14 від 13.11.2020, №15 від 13.11.2020, №16 від 20.11.2020, №17 від 20.11.2020, №18 від 20.11.2020, №19 від 20.11.2020, відповідно.
Позивач вважає спірні рішення необґрунтованими та неправомірними та такими, що прийняті з порушенням норм законодавства.
Зазначає, що платник податків надав усі належні документи, проте, їх контролюючий орган не взяв до уваги, натомість фіскальний орган, як на підставу для відмови у реєстрації спірних розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, вказав на неподання платником податків копій документів, а саме: відсутні копії розрахункових документів та/або банківських виписок.
Головне управління ДПС у Хмельницькій області подало до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що пунктом 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), не встановлено обов'язок фіскального органу зазначати в квитанції конкретний перелік документів, а лише пропозицію щодо надання документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН/РК в Реєстрі або відмову в такій реєстрації. Натомість обов'язком платника податку є надання повного пакету первинних документів, вичерпний перелік яких встановлений пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (далі - Порядок №520).
Зазначає, що згідно квитанцій , надісланих автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» зупинено реєстрацію розрахунків коригування кількісних і вартісних показників. Зазначено, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація ПН/РК в ЄРПН зупинена. Сума компенсації вартості товару/послуг 1001, зазначеного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги, що відповідає п.5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Показник «D»=11.2165%, «Р»=0».
Звертає увагу, що в порушення пункту 5 Порядку №520 підставою для прийняття оскаржуваних рішень комісії стало ненадання позивачем розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. В додатковій інформації оскаржуваних рішень комісії більш деталізовано підстави, а саме: ненадання платником розрахункових документів на попередню оплату. Подані позивачем документи до Повідомлень про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, є недостатніми для прийняття рішення про реєстрацію розрахунків коригування кількісних і вартісних показників.
Звертає увагу, що банківські виписки з рахунку позивача в АТ «Райффайзен Банк Аваль» про які вказує позивач , не можуть слугувати підставою для скасування судом оскаржуваних рішень, оскільки не були додані позивачем до Повідомлень про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено та не досліджувались відповідачем.
Державна податкова служба України правом подати відзив не скористалася.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, просить позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві. Зазначає, що позивачем надано до суду та подано з Повідомленням №1 від 25.11.2020, платіжні доручення, які відповідно до закону і є розрахунковими документами. Вказує, що акт звірки розрахунків відображає стан заборгованості та в окремих випадках - рух коштів у бухгалтерському обліку підприємств та має інформаційний характер. Додатково зазначає, що позивачем, на підставі повернення попередньої оплати в сумі 720000,00 грн згідно платіжного доручення №2396 від 06.11.2020, окрім спірних розрахунків коригування №10, 11 та 12 від 06.11.2020, було сформовано та направлено на реєстрацію розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №9 до податкової накладної №38 від 27.06.2019 щодо зменшення обсягів постачання на суму 8333,33 грн без ПДВ та зменшення суми ПДВ на суму 1666,67 грн. Згідно квитанції , документ прийнято, реєстрацію - зупинено з тих самих підстав, що і в оскаржуваних рішеннях. Після оскарження до Комісії з питань розгляду скарг ДПС України, скаргу - задоволено, рішення про відмову у реєстрацію розрахунку коригування - скасовано. Звертає увагу, що по тому ж договору поставки, за аналогічних документів, на підставі яких відмовлено у реєстрації спірних розрахунків коригування, відповідач задоволив скаргу та зареєстрував розрахунок коригування, що також свідчить про незаконність оскаржуваних рішень.
У поданих додаткових поясненнях по справі, Головне управління ДПС у Хмельницькій області зазначає, що наданий позивачем пакет документів до Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по розрахунках коригування не є достатнім для прийняття рішень про реєстрацію розрахунків коригувань кількісних і вартісних показників, що стало підставою для прийняття рішень про відмову в їх реєстрації. Поданий позивачем до позову документ (банківська виписка з рахунку НОМЕР_1 в АТ «Райффайзен Банк Аваль»), який не був наданий до контролюючого органу не може бути підставою для скасування судом оскаржуваних рішень, оскільки не був доданий позивачем до Повідомлень про надання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено та не досліджувався відповідачем.
Зазначає, що позовні вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН ПН/РК є передчасними, в той час, як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання ДПС України повторно розглянути питання щодо реєстрації розрахунків коригувань кількісних і вартісних показників.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.03.2021 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.03.2021 заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.04.2021 запропоновано товариству з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Подільський аграрій» протягом п'яти днів з дня отримання ухвали надати до суду письмові пояснення з приводу заяви Головного управління ДПС у Хмельницькій області та висловити власну позицію щодо заміни відповідача у справі.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.05.2021 задоволено заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області та замінено відповідача по справі №560/2328/21 з Головного управління ДПС у Хмельницькій області (код 43142957, вул. Пилипчука 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070171, вул. Пилипчука 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000).
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.06.2021 заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження або в судовому засіданні з викликом сторін залишено без задоволення.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Подільський аграрій» зареєстроване як юридична особа 19.10.2017, номер запису 16741020000001569, код ЄДРПОУ 41672418. З 01.04.2018 зареєстроване платником податку на додану вартість, згідно витягу №1822204500006 з реєстру платників податку на додану вартість.
Основним видом діяльності ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій» є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11).
Між ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій» (Постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Фінпром» (Покупець) укладено Договір поставки №2002/019 від 20.02.2019, відповідно до умов якого:
- Постачальник зобов'язується поставити Покупцеві зерно пшениці (третього класу) (пункт 1.1);
- ціна одиниці Товару 5100,00 грн за тонну з ПДВ (п.1.2 договору);
- кількість Товару: 1600 тонн (п. 1.3 договору);
- Постачальник повинен поставити Покупцю товар, якість якого відповідає технічним характеристикам та супроводжується належними документами (сертифікатом якості, сертифікатом відповідності, технічним паспортом тощо) (пункт 2.1 договору);
- загальна вартість цього договору становить 8160000 грн, у т.ч. ПДВ (пункт 3.1 договору);
- розрахунок за поставлений товар здійснюється у безготівковій формі (п.4.1 договору);
- покупець здійснює попередню оплату 100% вартості товару в розмірі 8160000 грн, у т.ч. ПДВ (пункт 4.2 договору);
- Постачальник зобов'язується поставити товар не пізніше 31.08.2019 року (п.5.1 договору);
- цей договір набирає чинності з дати його підписання Сторонами і діє до 31.12.2019, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за цим Договором (пункт 10.1).
На виконання умов пункту 4.2 Договору №2002/019, укладеного між ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій» та ТОВ «ТД «Фінпром» на підставі рахунку на оплату №1 від 20.02.2019 ТОВ «Торговий дім «Фінпром» перераховано на поточний рахунок позивача попередню оплату в сумі 8130000,00 грн за пшеницю 3-го класу в кількості 1600 тонн, що підтверджується банківськими виписками з рахунку позивача НОМЕР_2 в АТ «Райффайзен Банк Аваль», актами звірки взаєморозрахунків від 30.07.2020 та від 24.11.2020.
Позивач за правилом першої події сформував та подав на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні:
- №4 від 28.02.2019 на отриману попередню оплату в сумі 790000,00 грн, в т.ч. ПДВ в сумі 131666,67 грн;
- №6 від 15.03.2019 на отриману попередню оплату в сумі 1000000,00 грн, в т.ч. ПДВ в сумі 166666,67 грн;
- №7 від 20.03.2019 на отриману попередню оплату в сумі 1000000,00 грн, в т.ч. ПДВ в сумі 166666,67 грн;
- №12 від 10.04.2019 на отриману попередню оплату в сумі 500000,00 грн, в т.ч. ПДВ в сумі 83333,33 грн;
- №16 від 23.04.2019 на отриману попередню оплату в сумі 500000,00 грн, в т.ч. ПДВ в сумі 83333,33 грн;
- №21 від 15.05.2019 на отриману попередню оплату в сумі 200000,00 грн, в т.ч. ПДВ в сумі 33333,33 грн;
- №24 від 24.05.2019 на отриману попередню оплату в сумі 100000,00 грн, в т.ч. ПДВ в сумі 16666,67 грн;
- №37 від 14.06.2019 на отриману попередню оплату в сумі 570000,00 грн, в т.ч. ПДВ в сумі 95000,00 грн;
- №41 від 03.07.2019 на отриману попередню оплату в сумі 45000,00 грн, в т.ч. ПДВ в сумі 7500,00 грн;
- №42 від 09.07.2019 на отриману попередню оплату в сумі 110000,00 грн, в т.ч. ПДВ в сумі 18333,33 грн.
Зазначені вище податкові накладні були прийняті та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У зв'язку з тим, що позивач не поставив товар Покупцю товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Фінпром» в строк до 01.08.2019, відповідно до пункту 5.1 договору поставки №2002/019 та не повернув отриману попередню оплату, ТОВ «Торговий дім «Фінпром» 30.07.2020 звернулося з листом про повернення залишку отриманої попередньої оплати в сумі 6300000,00 грн. Повернення коштів в сумі 3785000,00 грн позивач здійснив в період з 04.08.2020 по 20.11.2020.
Позивач сформував та направив на реєстрацію розрахунки коригувань кількісних і вартісних показників до вказаних податкових накладних щодо зменшення обсягів постачання та зменшення суми податку на додану вартість, оскільки ним було повернуто частину попередньої оплати за товар, вартість якої було включено до суми податку на додану вартість згідно вищезгаданих податкових накладних. А саме розрахунки коригування кількісних і вартісних показників:
- №8 від 04.08.2020 складений до податкової накладної №4 від 28.02.2019 щодо зменшення обсягів постачання на суму 233333,33 грн без ПДВ та зменшення суми ПДВ - 46666,67 грн (всього 280000,00 грн) на підставі повернення попередньої оплати в сумі 280000,00 грн згідно платіжного доручення №2128 від 04.08.2020;
- №10 від 06.11.2020 складений до податкової накладної №12 від 10.04.2019 щодо зменшення обсягів постачання на суму 416666,67 грн без ПДВ та зменшення суми ПДВ - 83333,33 грн (всього 500000,00 грн) на підставі повернення попередньої оплати в сумі 720000,00 грн згідно платіжного доручення №2396 від 06.11.2020;
- №11 від 06.11.2020 складений до податкової накладної №24 від 24.05.2019 щодо зменшення обсягів постачання на суму 83333,33 грн без ПДВ та зменшення суми ПДВ - 16666,67 грн (всього 100000,00 грн) на підставі повернення попередньої оплати в сумі 720000,00 грн згідно платіжного доручення №2396 від 06.11.2020;
- №12 від 06.11.2020 складений до податкової накладної №42 від 09.07.2019 щодо зменшення обсягів постачання на суму 91666,67 грн без ПДВ та зменшення суми ПДВ - 18333,33 грн (всього 110000,00 грн) на підставі повернення попередньої оплати в сумі 720000,00 грн згідно платіжного доручення №2396 від 06.11.2020;
- №14 від 13.11.2020 складений до податкової накладної №21 від 15.05.2019 щодо зменшення обсягів постачання на суму 166666,67 грн без ПДВ та зменшення суми ПДВ - 33333,33 грн (всього 200000,00 грн) на підставі повернення попередньої оплати в сумі 240000,00 грн згідно платіжного доручення №2405 від 13.11.2020;
- №15 від 13.11.2020 складений до податкової накладної №37 від 14.06.2019 щодо зменшення обсягів постачання на суму 33333,33 грн без ПДВ та зменшення суми ПДВ - 6666,67 грн (всього 40000,00 грн) на підставі повернення попередньої оплати в сумі 240000,00 грн згідно платіжного доручення №2405 від 13.11.2020;
- №16 від 20.11.2020 складений до податкової накладної №6 від 15.03.2019 щодо зменшення обсягів постачання на суму 833333,33 грн без ПДВ та зменшення суми ПДВ - 166666,67 грн (всього 1000000,00 грн) на підставі повернення попередньої оплати в сумі 2545000,00 грн згідно платіжного доручення №2426 від 20.11.2020;
- №17 від 20.11.2020 складений до податкової накладної №7 від 20.03.2019 щодо зменшення обсягів постачання на суму 833333,33 грн без ПДВ та зменшення суми ПДВ - 166666,67 грн (всього 1000000,00 грн) на підставі повернення попередньої оплати в сумі 2545000,00 грн згідно платіжного доручення №2426 від 20.11.2020;
- №18 від 20.11.2020 складений до податкової накладної №16 від 23.04.2019 щодо зменшення обсягів постачання на суму 37500,00 грн без ПДВ та зменшення суми ПДВ - 7500,00 грн (всього 45000,00 грн) на підставі повернення попередньої оплати в сумі 2545000,00 грн згідно платіжного доручення №2426 від 20.11.2020.
Реєстрація поданих позивачем розрахунків коригувань кількісних і вартісних показників до податкових накладних зупинена. Зазначено, що: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Сума компенсації вартості товару/послуги 1001 зазначеного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає пункту 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник «D», «Р».
25.11.2020 позивач надіслав до Головного управління ДПС у Хмельницькій області Повідомлення №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, до якого додані документи та пояснення, а саме:
- Договір поставки №2002/019 від 20.02.2019, укладений між ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій» та ТОВ «Торговий дім «Фінпром» про поставку зерна пшениці (третього класу);
- акт звірки взаємних розрахунків за період з 01.01.2019 по 24.11.2019 між ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій» та ТОВ «Торговий дім «Фінпром»;
- акт звірки взаємних розрахунків за період з 01.01.2019 по 30.07.2019 між ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій» та ТОВ «Торговий дім «Фінпром»;
- лист №71 від 30.07.2020 ТОВ «Торговий дім «Фінпром» щодо погашення заборгованості в сумі 6300000,00 грн;
- пояснення №217 від 25.11.2020;
- платіжне доручення № 2128 від 04.08.2020, платник ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій», отримувач ТОВ «Торговий дім «Фінпром», на суму 280000,00 грн, повернення попередньої оплати за пшеницю;
- платіжне доручення № 2396 від 06.11.2020, платник ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій», отримувач ТОВ «Торговий дім «Фінпром», на суму 720000,00 грн., повернення попередньої оплати за пшеницю;
- платіжне доручення № 2405 від 13.11.2020, платник ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій», отримувач ТОВ «Торговий дім «Фінпром», на суму 240000,00 грн, повернення попередньої оплати за пшеницю;
- платіжне доручення № 2426 від 20.11.2020, платник ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій», отримувач ТОВ «Торговий дім «Фінпром», на суму 2545000,00 грн, повернення попередньої оплати за пшеницю.
Відповідачем прийнято подані позивачем зазначені вище документи, що підтверджується Квитанцією №2 від 25.11.2020.
Проте, 30.11.2020 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Головного управління ДПС у Хмельницькій області прийнято Рішення:
- №2182357/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №8 від 04.08.2020;
- №2182360/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №10 від 06.11.2020;
- №2182358/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №11 від 06.11.2020;
- №2182381/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №12 від 06.11.2020;
- №2182388/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №14 від 13.11.2020;
- №2182391/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №15 від 13.11.2020;
- №2182393/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №16 від 20.11.2020;
- №2182401/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №17 від 20.11.2020;
- №2182403/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №18 від 20.11.2020;
- №2182396/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №19 від 20.11.2020.
Підставою для відмови вказано ненадання ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій» розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. В додатковій інформації зазначено - ненадання платником розрахункових документів про попередню оплату.
Не погоджуючись з зазначеними рішеннями, позивач 02.12.2020 оскаржив їх в адміністративному порядку до Комісії з питань розгляду скарг ДПС України.
Рішеннями від 09.12.2020 Комісією за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних залишено скарги ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій» без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2182357/41672418 від 30.11.2020, №2182360/41672418 від 30.11.2020, №2182358/41672418 від 30.11.2020, №2182381/41672418 від 30.11.2020, №2182388/41672418 від 30.11.2020, №2182391/41672418 від 30.11.2020, №2182393/41672418 від 30.11.2020, №2182401/41672418 від 30.11.2020, №2182403/41672418 від 30.11.2020, №2182396/41672418 від 30.11.2020 - без змін. Підставою зазначено ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Позивач, вважаючи рішення №2182357/41672418 від 30.11.2020, №2182360/41672418 від 30.11.2020, №2182358/41672418 від 30.11.2020, №2182381/41672418 від 30.11.2020, №2182388/41672418 від 30.11.2020, №2182391/41672418 від 30.11.2020, №2182393/41672418 від 30.11.2020, №2182401/41672418 від 30.11.2020, №2182403/41672418 від 30.11.2020, №2182396/41672418 від 30.11.20201 протиправними та такими, що порушують його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 201.1 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок №1246).
Згідно з пунктами 12, 13 та 14 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та / або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та / або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та / або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та / або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та / або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування (далі по тексту квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165) затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
У квитанціях від 24.11.2020 про зупинення розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних відповідач запропонував надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання вимог контролюючого органу, позивач надіслав пояснення та копії документів щодо виконання умов договору поставки договору поставки №2002/019 від 20.02.2019.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Підставою для прийняття рішень про відмову у реєстрації розрахунку коригування від 30.11.2020 №2182357/41672418; №2182360/41672418; №2182358/41672418; №2182381/41672418; №2182388/41672418; №2182391/41672418; №2182393/41672418; №2182401/41672418; №2182403/41672418; №2182396/41672418 слугувало ненаданням платником копій документів: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, ненадання платником розрахункових документів на попередню оплату.
Разом з тим, суд встановив, що до повідомлення №1 позивач надав: договір поставки №2002/019 від 20.02.2019, укладений між ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій» та ТОВ «Торговий дім «Фінпром» про поставку зерна пшениці (третього класу); акт звірки взаємних розрахунків за період з 01.01.2019 по 24.11.2019 між ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій» та ТОВ «Торговий дім «Фінпром»; акт звірки взаємних розрахунків за період з 01.01.2019 по 30.07.2019 між ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій» та ТОВ «Торговий дім «Фінпром»; лист №71 від 30.07.2020 ТОВ «Торговий дім «Фінпром» щодо погашення заборгованості в сумі 6300000,00 грн; пояснення №217 від 25.11.2020; платіжне доручення № 2128 від 04.08.2020, платник ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій», отримувач ТОВ «Торговий дім «Фінпром», на суму 280000,00 грн, повернення попередньої оплати за пшеницю; платіжне доручення № 2396 від 06.11.2020, платник ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій», отримувач ТОВ «Торговий дім «Фінпром», на суму 720000,00 грн., повернення попередньої оплати за пшеницю; платіжне доручення № 2405 від 13.11.2020, платник ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій», отримувач ТОВ «Торговий дім «Фінпром», на суму 240000,00 грн, повернення попередньої оплати за пшеницю; платіжне доручення № 2426 від 20.11.2020, платник ТОВ «Агрофірма «Подільський аграрій», отримувач ТОВ «Торговий дім «Фінпром», на суму 2545000,00 грн, повернення попередньої оплати за пшеницю.
Дослідивши в судовому засіданні подані позивачем документи, суд вважає їх достатніми для прийняття рішення про реєстрацію вищевказаних розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної. Позивач надав контролюючому органу первинну документацію, яка підтверджувала взаємовідносини з контрагентом ТОВ «Торговий дім «Фінпром».
При цьому суд враховує, що відмовивши у реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних у зв'язку з ненаданням копій документів, відповідач у квитанціях від 24.11.2020 не зазначав, яких саме пояснень та документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію цих розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних.
Суд звертає увагу, що в межах даних правовідносин аналіз господарських операцій між позивачем та його контрагентом не підлягає дослідженню, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Суд вважає за необхідне зазначити, що усі сумніви контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених нормами ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкової накладної/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, у контролюючого органу були наявні достатні документи для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операції, а наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію розрахунків коригування, а реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків.
Проте, не зважаючи на наявність визначених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та ТОВ «Торговий дім «Фінпром», та на те, що такі документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних №8 від 04.08.2020, №10 від 06.11.2020, №11 від 06.11.2020, №12 від 06.11.2020, №14 від 13.11.2020, №15 від 13.11.2020,16 від 20.11.2020, №17 від 20.11.2020, №18 від 20.11.2020, №19 від 20.11.2020, були достатніми та наданими контролюючому органу, останній відмовив в їх реєстрації за відсутності правових підстав для відмови.
Суд вважає, що оскаржувані рішення прийняті з порушенням принципу "належного урядування", без дотримання процедур, визначених законодавством.
Таким чином, рішення комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2182357/41672418 від 30.11.2020, №2182360/41672418 від 30.11.2020, №2182358/41672418 від 30.11.2020, №2182381/41672418 від 30.11.2020, №2182388/41672418 від 30.11.2020, №2182391/41672418 від 30.11.2020, №2182393/41672418 від 30.11.2020, №2182401/41672418 від 30.11.2020, №2182403/41672418 від 30.11.2020, №2182396/41672418 від 30.11.2020 є протиправним та їх слід скасувати.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунків коригування №8 від 04.08.2020, №10 від 06.11.2020, №11 від 06.11.2020, №12 від 06.11.2020, №14 від 13.11.2020, №15 від 13.11.2020,16 від 20.11.2020, №17 від 20.11.2020, №18 від 20.11.2020, №19 від 20.11.2020, поданих ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій», суд зазначає наступне.
Згідно з пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати розрахунки коригування кількісних і вартісних показників №8 від 04.08.2020, №10 від 06.11.2020, №11 від 06.11.2020, №12 від 06.11.2020, №14 від 13.11.2020, №15 від 13.11.2020, №16 від 20.11.2020, №17 від 20.11.2020, №18 від 20.11.2020,№19 від 20.11.2020, поданих ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій», в Єдиному реєстрі податкових накладних. У зв'язку з цим, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, та, як наслідок, наявність підстав для задоволення позовних вимог зобов'язального характеру.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач згідно з квитанцією №2658 від 05.02.2021 сплатив судовий збір у більшому розмірі, ніж встановлено законом, а саме - 45400,00 грн, замість 22700,00 грн. Інші докази документально підтверджених судових витрат, понесених позивачем у матеріалах справи відсутні.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Враховуючи задоволення позовних вимог в повному обсязі, на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 22700,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області (відповідача, до якого фактично заявлені позовні вимоги, оскільки вимоги до Державної податкової служби України є похідними від задоволення/відмови в задоволенні заявлених до Головного управління ДПС у Хмельницькій області вимог про визнання протиправними та скасування рішень).
Суд роз'яснює позивачу право подати клопотання про повернення судового збору у розмірі 2270,00 грн.
У адміністративному позові, позивач зазначає, що докази по розмір витрат на правову допомогу у зв'язку з розглядом справи №560/2328/21 будуть подані до суду протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 3 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з частинами 1 - 4 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з частиною 7 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Отже, стосовно вирішення питання про стягнення з відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу позивач скористався своїм правом, визначеним частиною 7 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, подавши відповідну заяву, у якій просить відкласти вирішення питання про стягнення витрат на оплату правничої допомоги, оскільки надати усі докази понесених витрат буде можливим лише після вирішення справи по суті.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне встановити позивачу строк для надання доказів розміру судових витрат на професійну правничу допомогу - 5 днів з дня ухвалення рішення по справі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Подільський аграрій" задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області:
№2182357/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №8 від 04.08.2020;
№2182360/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №10 від 06.11.2020;
№2182358/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №11 від 06.11.2020;
№2182381/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №12 від 06.11.2020;
№2182388/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №14 від 13.11.2020;
№2182391/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №15 від 13.11.2020;
№2182393/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №16 від 20.11.2020;
№2182401/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №17 від 20.11.2020;
№2182403/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №18 від 20.11.2020;
№2182396/41672418 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №19 від 20.11.2020.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної:
№8 від 04.08.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №4 від 28.02.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою його фактичного подання до реєстрації;
№10 від 06.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №12 від 10.04.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою його фактичного подання до реєстрації;
№11 від 06.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №24 від 224.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою його фактичного подання до реєстрації;
№12 від 06.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №42 від 09.07.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою його фактичного подання до реєстрації;
№14 від 13.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №21 від 15.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою його фактичного подання до реєстрації;
№15 від 13.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №37 від 14.06.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою його фактичного подання до реєстрації;
№16 від 20.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №6 від 15.03.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою його фактичного подання до реєстрації;
№17 від 20.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №7 від 20.03.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою його фактичного подання до реєстрації;
№18 від 20.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №16 від 23.04.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою його фактичного подання до реєстрації;
№19 від 20.11.2020 складеного ТОВ "Агрофірма "Подільський аграрій" до податкової накладної №41 від 03.07.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою його фактичного подання до реєстрації.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Подільський аграрій" судові витрати (судовий збір) в розмірі 22700 (двадцять дві тисячі сімсот) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби України у Хмельницькій області.
Встановити товариству з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Подільський аграрій" строк для надання відповідної заяви та доказів про розмір судових витрат на професійну правничу допомогу - 5 днів з дня ухвалення цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Подільський аграрій" (Старокостянтинівське шосе 13, Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400 , код ЄДРПОУ - 41672418)
Відповідач:Державна податкова служба України (Львівська площа 8, Київ 1, 04053 , код ЄДРПОУ - 43005393) Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука 17, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк