Справа № 560/9470/21
іменем України
30 вересня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради в якому просить визнати протиправною бездіяльність Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області (ЄДРПОУ - 04407276) щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 06 березня 2021 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1.198 га, яка розташована на території Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, масив за кадастровим номером 6822489100:12:016:0214, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства. Зобов'язати Слобідсько-Кульчієвецьку сільську раду Кам'янець-Подільського району Хмельницької області (ЄДРПОУ - 04407276) повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 06 березня 2021 року, про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки площею 1.198 га, масив за кадастровим номером 6822489100:12:016:0214, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства та прийняти рішення передбачене Земельним кодексом України (на сесії сільської ради) та Законом України "Про місцеве самоврядування", у відповідності до чинного законодавства України, рішення.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що неодноразово відповідно до вимог статтей 116, 118, 121 та 122 Земельного кодексу України зверталась до Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1.198 га, яка розташована на території Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, масив за кадастровим номером 6822489100:12:016:0214, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства. Однак за результатами таких звернень отримувала листи відмови.
Згідно листа вих. №606/02-20 від 19.04.2021 року в черговий раз отримала "відписку", але до якої вже було долучено протокол поіменного голосування сьомої сесії VШ скликання від 14.04.2021 року згідного якого: за - 0 депутатів, проти - 11 депутатів, утримались - 4 депутатів, не голосували - 1 депутат, відсутні - 10 депутатів.
Позивач вважає, що інформація про те, що проект рішення не набрав достатньої кількості голосів депутатів, викладена у протоколі засідання ради, за своєю суттю не є рішенням ради (актом розпорядчого характеру), а є лише відображенням того, що органом місцевого самоврядування з невідомих причин допущено необґрунтовану бездіяльність, позаяк з протоколу видно, що певна частина депутатів взагалі не брала участь у голосуванні, а решта утримались від прийняття рішення.
Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 03.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач подав до суду відзив в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що Слобідсько-Кульчієвецькою сільською радою на сьомій сесії VIII скликання 14.04.2021 року розглянуто вказане клопотання, про що свідчать відомості результатів поіменного голосування, які долучено позивачем, проект рішення та витяг з протоколу сесії, які долучаються.
Окрім того, ні регламентом Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради ні законодавством України не встановлено заборони повторно звертатись з клопотанням до відповідної ради у разі якщо на попередній сесії проект рішення не отримав достатньої кількості голосів на підтримку такого проекту.
Дослідивши позовну заяву, відзив, відповідь на відзив, наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності та взаємозв'язку, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач неодноразово зверталась до відповідача з заявами в яких просила видати дозвіл на виготовлення технічної документації на земельну ділянку площею 1,198 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Слобідсько-Кульчівецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, масив за кадастровим номером 6822489100:12:016:0214, зі зміною цільового призначення в межах категорій земель - для ведення особистого селянського господарства.
Згідно витягу із протоколу ІІ пленарного засідання сьомої сесії Слобідсько-Кульчівецької сільської ради №7/2 від 14.04.2021 встановлено, що відповідачем проект рішення щодо надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення технічної документації на земельну ділянку площею 1,198 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Слобідсько-Кульчівецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, масив за кадастровим номером 6822489100:12:016:0214, зі зміною цільового призначення в межах категорій земель - для ведення особистого селянського господарства, відхилено. Рішення не прийнято. Проголосували 14 та сільський голова. Зних: "За": 0; "Проти": 11; "Утримались": 4; Не голосували: 1.
Позивач не погоджуючись з такою бездіяльністю, вважає її протиправною, а тому вимушена звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частинами 6, 7 статті 118 ЗК України визначено, що громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно з частиною 1 статті 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З наведеного встановлено, що відповідач, в даному випадку, має виключні повноваження на вирішення питання про надання або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність за рахунок земель комунальної власності відповідної територіальної громади.
При цьому, суд зазначає, що наведеними положеннями чинного законодавства чітко визначені, як підстави, порядок, строки, процедура надання відповідачем дозволу зацікавленим громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, так і чітко визначені для відповідача порядок, строки, відповідна процедура та підстави для відмови у наданні такого дозволу, а так само і форма прийнятих відповідних рішень.
Так, за результатами розгляду відповідної заяви громадянина, зацікавленого в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності, відповідач у місячний строк повинен або надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки або надати відмову у наданні такого дозволу.
Разом з цим, така відмова повинна бути вмотивована, оформлена належним чином та прийнята виключно з підстав, встановлених ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність визначений частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України.
Як встановлено вище позивач подав до Слобідсько-Кульчівецької сільської ради належним чином оформлене клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з доданими до неї графічними матеріалами.
Проте, відповідач належного рішення відповідно до норм ЗК України, по клопотанню позивачу про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не прийняв.
Таким чином, відповідно до вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення сесії селищної ради про розгляд заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у її надані з підстав визначених у ст.118 ЗК України, не приймалось.
Суд звертає увагу на те, що вищезазначені положення норм Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" надають відповідачу повноваження на вирішення питання про надання або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зобов'язують прийняти рішення, а також визначають підстави, з яких таке рішення, може бути прийняте.
Однак, в даному випадку вимоги Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Слобідсько-Кульчівецькою сільською радою дотримано не було.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях, зокрема, сільської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Водночас, слід зазначити, що предметом розгляду даної справи не було встановлення судом повноти та обґрунтованості клопотання позивача щодо виділення земельної ділянки, а також права позивача на отримання вказаної земельної ділянки, в той час як суд досліджував правомірність та відповідність закону прийняття відповідачем рішення про надання позивачу дозволу чи відмову у наданні такого.
Таким чином, за сукупністю наведених обставин та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд приходить до висновку про наявність протиправного рішення відповідача, яке на думку суду підлягає скасуванню, оскільки прийняте без врахування норм Земельного кодексу України.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, оскільки відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності його дій у спірних правовідносинах, тому на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки наданих доказів в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення ІІ пленарного засідання сьомої сесії Слобідсько-Кульчівецької сільської ради №7/2 від 14.04.2021 Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1.198 га, яка розташована на території Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, масив за кадастровим номером 6822489100:12:016:0214, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства.
Зобов'язати Слобідсько-Кульчієвецьку сільську раду Кам'янець-Подільського району Хмельницької області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 06 березня 2021 року, про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки площею 1.198 га, масив за кадастровим номером 6822489100:12:016:0214, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства та прийняти рішення передбачене Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування", у відповідності до чинного законодавства України, про надання дозволу, або вмотивовану відмову в наданні такого дозволу з підстав передбачених Земельним кодексом України.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Слобідсько-Кульчієвецька сільська рада Кам'янець-Подільського району Хмельницької області (вул. Механізаторів, 45,Слобідка-Кульчієвецька,Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область , ідентифікаційний код - 04407276)
Головуючий суддя О.П. Шевчук