29 вересня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3979/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
встановив:
ГУ УПФУ в Херсонській області (далі - позивач) звернулось в суд з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач), у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 21.07.2021 по виконавчому провадженню №65412530 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штрафу розмірі 5100,00 гривень.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що штраф застосовано за невиконання вимог виконавчого листа №540/3192/20, виданого 07.05.2021 Херсонським окружним адміністративним судом про зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 04.06.2020 з розрахунку 90% від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 14.05.2020 №18-237вих-20, без обмеження пенсії у її граничному максимальному розмірі, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат. 07.06.2021 на адресу Управління надійшла вимога від 07.06.2021 про надання детальної інформації про період перерахунку на виконання вимог виконавчого листа №540/3192/20. На виконання вимоги 12.07.2021 Управлінням надано відповідь та документи, які підтверджують виконання рішення суду в добровільному порядку. Щодо виконання рішення суду зазначає, що у травні 2021 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 04.06.2020, з розрахунку 90% від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 14.05.2020 № 18-237 вих-20, без обмеження пенсії у її граничному максимальному розмірі, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат. Доплату по перерахунку за період з 04.06.2020 по 30.09.2020 в сумі 66751,18 грн. буде забезпечено після виділення коштів з державного бюджету. Таким чином, Управлінням виконано рішення Херсонського окружного адміністративного суду у справі № 540/3192/20 в повному обсязі. Однак, незважаючи на надану інформації щодо виконання рішення, відповідач виніс оскаржувану постанову. Позивач просить задовольнити повністю позовні вимоги.
У додаткових поясненнях позивач повідомив, що ОСОБА_1 зверталась до суду із заявою у порядку ст. 383 КАС України по виконанню рішення №540/3192/20. У межах розгляду цієї заяви, П'ятий апеляційний адміністративний суд дійшов висновку, що рішення суду від 14.12.2020 у справі №540/3192/20 виконано належним чином і під час його виконання пенсійним органом не допущено протиправних дій або бездіяльності. Наведені обставини, на думку позивача, підтверджують факт безпідставності прийняття оскаржуваної постанови.
Ухвалою суду від 31.08.2021 року у справі відкрито спрощене провадження без повідомлення сторін.
Ухвала про відкриття провадження із роз'ясненням права щодо подачі відзиву направлена відповідачу на електронну адресу, проте, станом на дату розгляду справи відзив не подано.
Зважаючи на викладене, суд доходить висновку, що відповідача належним чином повідомлено про розгляд справи та щодо можливості подання відзиву.
На підставі ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи викладене, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на такі обставини.
Суд установив.
Рішенням Херсонського ОАС від 14.12.2020 у справі 540/3192/20, яке набрало законної сили 31.03.2021, суд визнав дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області протиправними щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 04.06.2020 у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 14.05.2020 № 18-237вих-20 та встановлення обмеження при виплаті пенсії у її граничному максимальному розмірі, яка не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 04.06.2020 з розрахунку 90 відсотків від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 14.05.2020 № 18-237вих-20, без обмеження пенсії у її граничному максимальному розмірі, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.
На виконання рішення суду видано виконавчий лист.
Державним виконавцем 14.05.2021 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 65412530 з примусового виконання виконавчого листа № 3192/20 виданого Херсонським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 04.06.2020 з розрахунку 90 відсотків від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 14.05.2020 № 18-237вих-20, без обмеження пенсії у її граничному максимальному розмірі, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.
07.06.2021 року відповідач надіслав до позивача вимогу №12926/1 про надання детальної інформації про період перерахунку на виконання вимог виконавчого листа № 540/3192/20.
12.07.2021 року позивач подав до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) лист з інформацією щодо виконання виконавчого листа № 540/3192/20. Так, на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 позивачеві у травні 2021 року проведено перерахунок пенсії з 04.06.2020, з розрахунку 90% від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 14.05.2020 № 18-237 вих-20, без обмеження пенсії у її граничному максимальному розмірі, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат. Доплату по перерахунку за період з 04.06.2020 по 30.09.2020 в сумі 66751,18 грн. буде забезпечено після виділення коштів з державного бюджету. Таким чином, Управлінням виконано рішення Херсонського окружного адміністративного суду у справі № 540/3192/20 в повному обсязі.
Позивач вважає, що належним чином повідомив Відділ примусового виконання рішень про виконання рішення суду в добровільному порядку в межах своїх повноважень з доданням підтверджуючих документів, в іншій частині рішення суду не виконується з поважних причин, що виключає відповідальність.
21.07.2021 року Відділом примусового виконання рішень прийнято постанову про накладення на ГУ ПФУ в Херсонській області штрафу у сумі 5100 грн за невиконання рішення суду без поважних причин.
Предметом спору у цій справі є законність постанови державного виконавця про накладення штрафу з підстав її невідповідності вимогам Закону України "Про виконавче провадження".
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02 червня 2016 року №1404 VIII "Про виконавче провадження".
Відповідно до частини першої, другої статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
За частиною першою статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника ... .
Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті цієї справи потрібно зауважити, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання.
Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
Верховний Суд у Постанові від 15.05.2020 по справі № 812/1813/18 зазначив, що умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України “Про виконавче провадження”. Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Поважними, в розумінні наведених норм Закону України "Про виконавче провадження", можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Аналогічна позиція висловлена Постановах Верховного Суду від 10 вересня 2019 року у справі №0840/3476/18, від 07 листопада 2019 року у справі № 420/70/19 та від 15 квітня 2020 року у справі №811/1324/18.
У цій справі встановлено, що ГУ ПФУ у Херсонській області виконало рішення суду шляхом здійснення перерахунку пенсії Тессіо з 04.06.2020, з розрахунку 90% від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 14.05.2020 № 18-237 вих-20, без обмеження пенсії у її граничному максимальному розмірі, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат. Доплату по перерахунку за період з 04.06.2020 по 30.09.2020 в сумі 66751,18 грн буде забезпечено після виділення коштів з державного бюджету.
Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Обставини встановлені судом та на які посилається ГУ ПФУ, в своїй сукупності свідчать, що невиплата в повному обсязі перерахованої пенсії за згаданим рішенням суду зумовлена не недбалістю позивача чи неналежним виконанням своїх обов'язків.
Тому, в даному випадку, суд доходить висновку, що позивач не мав об'єктивної фінансової можливості виконати судове рішення у частині виплати доплати по перерахунку за період з 04.06.2020 по 30.09.2020 в сумі 66751,18 грн, а причини такої невиплати є поважними.
Верховний Суд України у своїх Постановах (зокрема, від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а, від 13.06.2018 у справі № 757/29541/14-а та від 21.08.2019 у справі №754/3105/17) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Крім того, Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.08.2021 у справі № 540/3192/20 задоволено апеляційну скаргу Головного управління ПФУ в Херсонській області, скасовано ухвалу Херсонського ОАС від 16.06.2021 року та ухвалено нове судове рішення, яким у задоволенні заяви ОСОБА_1 у порядку ст. 383 КАС України відмовлено. Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення суду у справі № 540/3192/20 виконано відповідачем у повному обсязі.
З огляду на викладені обставини, суд доходить висновку, що у головного державного виконавця були відсутні правові підстави для винесення постанови про стягнення з Головного управління штрафу за невиконання судового рішення у повному обсязі.
Постанова про накладення на Головне управління Фонду штрафу, як рішення суб'єкта владних повноважень, не відповідає вимогам та принципам, передбаченим у частині 2 статті 2 КАС України, оскільки прийнята необґрунтовано та без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 21.07.2021 у виконавчому провадженні № 65412530 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
кат. 105000000