Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
29 вересня 2021 р. № 520/11467/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/11467/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 11.02.2019 № 123959 про відмову ОСОБА_1 в поновленні пенсії за вислугу років, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 21.08.2018 зарахувати до вислуги років ОСОБА_1 час служби на льотних посадах в ЗС СРСР з 05.11.1979 по 19.11.1981 у розмірі 3 роки 27 днів та з 21.08.2018 поновити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, як особі льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, вчинені у спосіб надсилання листа від 02.03.2021 ОСОБА_1 на його заяву про перерахунок пенсії від 30.01.2021 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.01.2021 про перерахунок пенсії за вислугу років (по стажу) та прийняти і оформити рішення відповідно до п.4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення/перерахунку пенсій;
- допустити постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць з 21.08.2018 по 20.09.2018.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що рішення Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 11.02.2019 № 123959 про відмову в поновленні пенсії за вислугу років є протиправним, а тому, підлягає скасуванню. Також, ОСОБА_1 вказав, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, вчинені у спосіб надсилання йому листа від 02.03.2021 на заяву про перерахунок пенсії від 30.01.2021 є неправомірними.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2021 відкрито спрощене провадження по даній справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
05.08.2021 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки в спірних правовідносинах управління діяло з дотриманням норм чинного законодавства України.
10.08.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій просив задовольнити позовні вимоги.
Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та з 1996 року отримував пенсію відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України та п. а ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Однак, розпорядженням № 762 від 11.11.2005 управлінням ПФУ Харківського району в Харківській області припинено виплату пенсію у зв'язку із недостатністю необхідного стажу.
У зв'язку з чим, 17.08.2019 позивач звернувся до Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою, в якій просив залучити до льотного стажу час служби на посадах льотного складу Збройних сил Союзу РСР згідно з п. 4 Порядку обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам льотного складу та п. 4 Переліку посад працівників льотного складу, робота яких дає право на пенсію за вислугу років. Також, до вказаної заяви надано наступні документи: довідка з військомату № 417/3 від 15.08.2018; копія військового квитка; копія наказу МО СРСР № 79 від 05.04.1968; виписку з положення про військово - облікову спеціальність; копію обліково - послужної карточки.
Рішенням Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 123959 від 11.02.2019 відмовлено ОСОБА_1 в поновленні пенсії за вислугу років у зв'язку з відсутністю 25-річного стажу роботи пілотом. Також, в рішенні вказано, що стаж роботи, який зараховано до вислуги років складає 24 роки 4 місяці 27 дні; зарахувати до вислуги років період проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 з 05.11.1979 по 19.11.1981 можливо при наявності відомостей про те, що час служби проходив на посадах льотного складу Збройних Сил колишнього Союзу РСО, зокрема, до посад працівників льотного складу належать парашутисти всіх найменувань за умовами виконання річної норми стрибків з поршневих літаків, вертольотів, які перебувають у режимі весіння на висоті, не менше 10 метрів.
Щодо правомірності оскаржуваного рішення, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII (в редакції Закону, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають такі категорії робітників і службовців авіації, а також льотно-випробного складу, незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, в яких вони зайняті: а) працівники льотного і льотно-випробного складу при вислузі років на цих посадах не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок та після цієї дати при набутті вислуги років на цих посадах.
Перелік посад працівників льотного складу, порядок обчислення строків вислуги років для призначення їм пенсії, а також порядок призначення і виплати пенсій льотно-випробному складу затверджується в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання положень ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 21.07.1992 року № 418 "Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу".
Пунктом 4 Переліку посад працівників льотного складу, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років визначені парашутисти всіх найменувань, рятувальники, а також десантники-пожежники всіх найменувань, інструктори авіапожежної служби, керівники парашутних (парашутно-рятувальних, пошуково-рятувальних) підрозділів, працівники позаштатних і штатних парашутно-десантних груп, які здійснюють стрибки з парашутом або спуски (підйоми) на спеціальних спуско-піднімальних пристроях з вертольотів, що перебувають на висоті не менше 10 метрів.
Суд зауважує, що в листі Міністерства праці та соціальної політики України від 29.08.2000 № 01-3/20б2-02-6 визначено, що основними документами, що підтверджують фактичну роботу як осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації, які надають право на отримання пенсійного забезпечення відповідно до ст.53 закону є: свідоцтво члена екіпажу повітряного судна та льотна книжка.
Однак, вказані документи, пазом із заявою від 17.08.2018 позивачем надано не було. При цьому, ОСОБА_1 надано до управління документи, що свідчать про те, що в період з 05.11.1979 по 19.11.1981 він проходив військову службу у Збройних Силах на посадах рядового та сержантського складу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 11.02.2019 № 123959 про відмову ОСОБА_1 в поновленні пенсії за вислугу років є правомірним, підстави для його скасування відсутні.
Окремо, суд зауважує, що питання про зарахування до вислуги років ОСОБА_1 час служби на льотних посадах в ЗС СРСР з 05.11.1979 по 19.11.1981 у розмірі 3 роки 27 днів управлінням по суті не вирішувалось, а тому, позивач не позбавлений права звернутись із відповідною заявою з необхідними, підтверджуючими документами до відповідача.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, вчинені у спосіб надсилання листа від 02.03.2021 ОСОБА_1 на його заяву про перерахунок пенсії від 30.01.2021 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.01.2021 про перерахунок пенсії за вислугу років (по стажу) та прийняти і оформити рішення відповідно до п.4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення/перерахунку пенсій, суд вказує наступне.
29.01.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років.
Листом № 2093-2295/Л-02/8-2000/21 від 02.03.2021 відповідач повідомив позивача про те, що на теперішній час, ОСОБА_1 , як отримувач пенсії, на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області не перебуваєте, тому для розгляду питання можливості призначення пенсії необхідно звернутися до обраного відділу обслуговування громадян (сервісного центру) з відповідною заявою та документами. Документи для призначення пенсії за наявності електронного цифрового підпису, який можна отримати в сертифікованих центрах виготовлення електронних ключів, можливо подати в електронному вигляді через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України в режимі онлайн. Для цього потрібно: авторизуватись в особистому кабінеті на веб-порталі https://portal.pfu.gov.ua за допомогою електронного цифрового підпису; у розділі особистого кабінету обрати "Заява на призначення пенсії"; в заяві обрати орган, до якого звертаєтесь - той, який територіально найближче до позивача; обрати вид пенсії, вказати адресу місця проживання, інформацію про паспорт; далі необхідно прикріпити підготовлені скани документів; розмір кожного файлу скану документів не повинен перевищувати 1 Мб; сформовану заяву підписати електронним цифровим підписом та надіслати до підсистеми "Звернення", натиснувши кнопку "Підписати та відправити в ПФУ". Користувачі веб-порталу будуть отримувати повідомлення про прийняття документів, хід їх опрацювання і про призначену пенсію.
02.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою, в якій зазначив, що 30.01.2021 ним подано поштою заяву про призначення (перерахунок) пенсії та долучено оригінали довідок. Також, позивач вказав, що що при ознайомленні з пенсійною справою, вказані документи були в ній відсутні та не виявлено будь - які рішення (розпорядження), передбачене абз. 1-3 п. 4.3 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії. У зв'язку з чим, ОСОБА_1 просив видати вказані вище документи та рішення (розпорядження), прийняте відповідно до абз. 1-3 п. 4.3 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії.
В листі № 7604-12090/Л-02/8-20000/21 від 30.06.2021 відповідач повідомив про те, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 передбачено, що заява, зокрема, про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі-сервісний центр), незалежно від місця проживання (реєстрації) заявника. Також, заява може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID. При необхідності, заява може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ № 637 від 12.08.1993; за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить мейше 60 місяців, для обчислення пенсії надається довідка про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по ЗО червня 2000 року; документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи. Право особи на одержання пенсії визначається на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Стосовно питання результату розгляду звернення від 29.01.2021, надісланого засобом поштового зв'язку, та доданих оригіналів документів до нього повідомлено, що оскільки подана заява не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зазначена заява розглянута відповідно до Закону України "Про звернення громадян" та відповідь надіслана на адресу позивача в строки, передбачені законодавством. Відповідно до Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1098 від 27.12.2017 під час досягнення пенсійного віку, визначеного частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особа звертається до органів Пенсійного фонду України із заявою про видачу довідки про наявний страховий стаж. Довідка про наявний страховий стаж за формою згідно з додатком видається органами Пенсійного фонду України за заявою особи, до якої додаються копія трудової книжки та у разі потреби документи, що підтверджують трудовий стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трупової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637. Для отримання довідки про страховий стаж запропоновано звернутись до будь - якого відділу обслуговування громадян у м. Харкові (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з відповідною заявою та необхідними документами. На прохання ОСОБА_1 надіслано оригінали довідок, що були надіслані разом з заявою від 29.01.2021.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач правомірно надав відповідь, оформлену листом № 2093-2295/Л-02/8-2000/21 від 02.03.2021.
У зв'язку з чим, позовні вимогм в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, вчинені у спосіб надсилання листа від 02.03.2021 ОСОБА_1 на його заяву про перерахунок пенсії від 30.01.2021 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.01.2021 про перерахунок пенсії за вислугу років (по стажу) та прийняти і оформити рішення відповідно до п.4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення/перерахунку пенсій не підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження - майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ідентифікаційний код - 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Мороко