30 вересня 2021 року Справа № 480/7977/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, і просить суд:
- визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 21.07.2021 за №184250006339, про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із недосягненням пенсійного віку - неправомірним та скасувати його;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах (список №1), у відповідності до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з часу мого звернення за її призначенням, тобто з 13 липня 2021 року, провести нарахування та здійснити виплату призначеної пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1. Проте, рішенням від 21.07.2021 за №184250006339 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком, з посиланням на п. 2 пп.1 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у зв'язку з відсутністю необхідного пенсійного віку. Позивач не погоджується з даним рішенням відповідача, вважає його протиправним та таким, що порушує його права.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
На виконання вимог суду представником відповідача надано суду відзив на позовну заяву, в якому, зокрема, згідно п. 9 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України, просить зупинити провадження у справі № 480/7977/21 до набрання законної сили рішенням у зразковій справі № 360/3611/20.
Суд, перевіривши доводи клопотання та дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2021 у справі № 360/3611/20 (провадження № 11-209заі21) відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 квітня 2021 року в адміністративній зразковій справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання призначити пенсію.
Предметом спору є оскарження дій територіального органу ПФУ щодо вирішення питання про призначення пенсії на пільгових умовах, для працівників, зайнятих повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі у разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Отже зупинення провадження у справі в силу вимог п. 9 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України є правом суду, а не його обов'язком.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, враховуючи положення п. 9 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України щодо підстав зупинення провадження у справі, та статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України щодо дотримання розумного строку розгляду справи, суд доходить висновку про відмову в задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зупинення провадження, оскільки відсутні підстави неможливості об'єктивного розгляду даної справи до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №360/3611/20, тоді як зупинення провадження у справі може призвести до вирішення справи в порушення розумного строку. Суд зазначає, що межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи, оскільки у зв'язку з тривалим судовим розглядом справи може бути порушене право сторін на своєчасне її вирішення.
Керуючись ст.ст. 236, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зупинення провадження по справі № 480/7977/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Савицька