Рішення від 30.09.2021 по справі 480/336/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2021 року Справа № 480/336/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/336/21 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Конотопського міськрайонного центру зайнятості Сумського обласного центру зайнятості Державного центру зайнятості, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 про визнання відмови протиправною та такою, що підлягає скасуванню, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Конотопського міськрайонного центру зайнятості (далі - відповідач) в якому просить:

- визнати протиправною відмову Конотопського міськрайцентру зайнятості, яку викладено в листі №1372/02 від 23.12.2020р. у наданні ФОП ОСОБА_1 та його найманим працівникам у кількості 8 (вісім) осіб одноразової матеріальної допомоги;

- зобов'язати Конотопський міськрайцентр зайнятості вчинити певні дії, а саме: повторно розглянути та задовольнити заяву ФОП ОСОБА_1 про призначення одноразової матеріальної допомоги і з дати зупинення діяльності в порядку, та розмірах, встановлених Постановою КМУ № 1231 від 9 грудня 2020р.;

- призначити одноразову матеріальну допомогу наступним найманим працівникам Позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Постановою КМУ №1231 від 9 грудня 2020 р. (надалі - Постанова №1231) передбачено надання одноразової матеріальної допомоги найманим працівникам суб'єктів господарювання у розмірах та порядку, визначеному Постановою. Документи необхідно було подати по 21 грудня 2020 року включно.

Керуючись нормами вищезазначеної Постанови, позивач 18 грудня 2020 року звернувся до Відповідача з повним комплектом документів (заява, наказ, відомість про працівників), з метою отримання гарантованої державою одноразової матеріальної допомоги. При доставці документів кур'єром співробітники Відповідача відмовили у прийнятті документів.

При цьому, позивач наголошує, що у той же день - 18 грудня 2020 року Позивач направив пакет документів рекомендованим листом, який отримано Відповідачем 22 грудня 2020 року.

Після розгляду заяви Позивача Відповідач відмовив у наданні одноразової матеріальної допомоги, про що повідомив Позивача рекомендованим листом № 1372/02 від 23.12.2020р. (а.с.11). В листі відповідач зазначив, що позивач не належить до суб"єктів господарювання - юридичних осіб, які мають право на отримання відповідної одноразової матеріальної допомоги, які визначено постановою КМУ від 09.12.2020р. №1231 "деякі питання реалізації статті 3 Закону України "Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб"єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом - SARS-CoV-2". Крім цього, відповідач у зазначеному листі вказував, що відповідні заяви мають бути подані до 21.12.2020р. Натомість заяву від позивача , разом з доданими документами, відповідачем було отримано лише 22.12.2020р.

Позивач не погоджується з викладеними відповідачем у листі № 1372/02 від 23.12.2020р. (а.с.11) аргументами і просить суд зобов"язати відповідача повторно розглянути та задовольнити заяву Позивача і призначити зазначену одноразову матеріальну допомогу найманим працівникам Позивача з дати зупинення діяльності ФОП ОСОБА_1 .

В обґрунтування своєї позиції позивач просить суд врахувати, що відмова Конотопського міськрайцентру зайнятості у наданні допомоги по частковому безробіттю обмежує та порушує конституційні права Позивача та найманих працівників Позивача на соціальний захист в умовах часткового безробіття на період карантину.

На переконання позивача, посилання відповідача на те, що Фізична особа-підприємець не відноситься до суб"єктів господарювання - юридичних осіб, яким передбачено виплату одноразової допомоги, є безпідставним та необґрунтованим.

Позивач посилається на ст. 51 Цивільного кодексу України якою передбачено , що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно - правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.

Позивач звертає увагу суду на те, що правоздатність індивідуального підприємця практично прирівнюється до правоздатності юридичних осіб - комерційних організацій. Він може мати права і обов'язки, необхідні для здійснення будь-яких видів діяльності, не заборонених законом, та щодо яких законом не передбачено обмежень (стаття 50 ЦК). Зазначене прослідковується, зокрема, виходячи з положень статті 91 ЦК. До підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються норми як загального цивільного (Цивільний кодекс України), так і спеціального законодавства (Господарський кодекс України, Закони України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", "Про державну підтримку малого підприємництва", "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", тощо).

Водночас, позивач зауважує, що в господарському законодавстві "юридична особа" та "фізична особа - підприємець" охоплюється спільним поняттям "Суб"єкт господарювання". Під час здійснення господарської діяльності фізичні особи - підприємці реалізують свою господарську компетенцію, тобто сукупність господарських прав та обов'язків.

Отже, на переконання позивача, він мас статус суб'єкта господарювання, на якого поширюються правила надання одноразової матеріальної допомоги (ОМД), яку встановлено Постановою КМУ № 1231 від 9 грудня 2020 р. оскільки відноситься до роботодавця, що мас найманих працівників, у розумінні Постанови, а тому, відмова Конотопського міськрайцентру зайнятості № 1372/02 від 23.12.2020р. с протиправною та підлягає скасуванню.

Крім цього, позивач звертає увагу суду на те, що вимогу зазначену у Постанові КМУ №1231, якою передбачено , що документи необхідно було подати по 21 грудня 2020 року включно, позивачем виконано, оскільки документи було надіслано поштою до відповідача 18.12.2020р.

Відповідно до ухвали суду від 15.02.2021р. було відкрито провадження у даній справі. Розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.

Відповідачем подано до суду відзив , в якому відповідач заперечує проти позовних вимог та просить суд відмовити в їх задоволенні, оскільки відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1231, одноразова матеріаль на допомога суб'єктам господарювання виплачується за заявами, отриманими міськими, районними і міськра- йонними центрами зайнятості та філіями регіональних центрів зайнятості від суб'єктів господарювання, які надійшли до 21 грудня 2020 р. включно. Документи, надані суб'єктами господарювання для надання однора зової матеріальної допомоги після 21 грудня 2020 р., не розглядаються міськими, районними і міськрайонниміи центрами зайнятості та філіями регіональних центрів зайнятості. Тобто, документи мали саме надійти до 21 грудня, а не бути надісланими до 21 грудня.

Крім цього, відповідач зазначає, що позивач не відноситься до категорії осіб, яким передбачено виплату відповідної одноразової допомоги, оскільки перебуваючи в статусі Фізичної особи-підприємця позивач не є суб"єктом господарювання - юридичною особою.

Тоді як Порядок надання одноразової матеріальної допомоги суб'єктам господарювання, розрахунку її розміру, стягнення, повернення невикористаної її суми затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 груд ня 2020 р. № 1231 містить терміни в такому значенні: суб'єкти господарювання - юри дичні особи (роботодавці), які використовують працю найманих працівників та основний вид економічної діяльності яких не входить до переліку основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюється обмежувальні протиепідемічні заходи , пов'язані із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби СОУШ-19, спричиненої коронавірусом 8АЯ8-СоУ-2, визначеного Кабінетом Міністрів України відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 1 Закону.

Таким чином, на переконання відповідача, на центр зайнятості покладено функцію із надання одноразової матеріальної допо моги суб'єктам господарювання із числа юридичних осіб.

Крім цього, відповідач просив суд врахувати, що відповідно до п. 6 Порядку №1231 до заяви додається, зокрема, копія відомостей про найма них працівників за встановленою формою. До заяви від 18.12.2020 (яка надійшла до відповідача 22.12.2020р.), Позивачем було долучено копію відомостей про найманих працівників (без вихідного номера) до яких включено шість найманих працівників, а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 на, ОСОБА_9 .

Відповідно до пп.1 п.4 Порядку №1231 одноразова матеріальна допомога не надається за найманих працівників, які на дату звернення працюють у роботодавця та за яких роботодавцем сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування менше ніж за усі місяці III кварталу 2020 року.

За даними довідника ПОУ (ЄДРС) ОСОБА_4 прийнята на роботу до ФОП ОСОБА_10 27.11.2020, ОСОБА_5 - 20.11.2020. Крім того, зазначені особи до відомостей включені не були, а тому не мають відношення до даної справи.

На підставі викладеного, відповідач просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі

Від третіх осіб до суду надійшли письмові пояснення згідно яких треті особи просили суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Дослідивши обставини у даній справі, судом встановлено наступне:

04.12.2020 року було прийнято ЗУ "Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господа рювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2" (далі по тексту - Закон №1071-ІХ). Форми соціальної підтримки застрахованих осіб та суб'єктів госпо дарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів передбачені частиною 2 статті 1 За кону №1071-ІХ, а саме:

- одноразова матеріальна допомога застрахованим особам - о д н о р а зо в а виплата держави у зв'язку із втратою частини заробітної плати найманими працівниками с у б ' є к т і в г о с п о д а р ю в а н н я, робота яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, встановлених з метою запобіган ня поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 (далі - обмежувальні протиепідемічні заходи, пов'язані із поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19), та у зв'язку із втратою частини доходу фізичними особами - підприємцями, економічна діяльність яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19);

- одноразова матеріальна допомога суб'єктам господарювання - одноразова виплата держави суб'єктам господарювання задля збереження робочих місць з метою виплати найманим працівникам суб'єкта господарю вання одноразової матеріальної допомоги в період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19);

- одноразова компенсація суб'єктам господарювання - одноразова виплата держави суб'єктам господа рювання, які є юридичними особами, з метою відшкодування витрат, понесених на сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Порядок звернення та надання соціальної підтримки застрахованим особам та суб'єктам господарю вання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірус ної хвороби (СОVID-19), визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 4 ст. 1 Закону №1071-ІХ).

Порядок звернення та надання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних протиепідемічних заходів, запро ваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1233 (далі - Порядок №1233).

Відповідно до п.2 Порядку №1233 одноразова матеріальна допомога надається застрахованим особам, які є найманими працівниками суб'єктів господарювання, робота яких тимчасово зупинена внаслідок здійснен ня обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 (далі - обмежува льні протиепідемічні заходи), та фізичним особам - підприємцям, економічна діяльність яких тимчасово зупи нена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів та яка відповідає переліку основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, пов'язані із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, визначеному Кабінетом Міністрів України відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 1 За кону України “Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території Украї ни гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2”. Дана виплата прово диться органами пенсійного фонду України (п.5,10,12 Порядку №1233).

Частиною 1 статті 3 Закону №1071-ІХ визначено, що суб'єкти господарювання - ю р и д и ч н і о с о б и (далі - суб'єкти господарювання), які на дату набрання чинності цим Законом вимушено скоротили або можуть скоротити передбачену законодавством тривалість робочого часу працівників, у тому числі через простій, після впровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19), за їх зверненням можуть отримати одноразову матеріальну допомогу для виплати таким працівни кам. Для отримання даної допомоги суб'єкт господарювання надає необхідні документи територіальним ор ганам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості насе лення та трудової міграції. Порядок та строки надання одноразової матеріальної допомоги суб'єктам господа рювання, розрахунку її розміру, стягнення, форма заяви та перелік документів, які подаються суб'єктом госпо дарювання, встановлюються Кабінетом Міністрів України (ч.8 ст.З Закону № 1071-IX).

Порядок надання одноразової матеріальної допомоги суб'єктам господарювання, розрахунку її розміру, стягнення, повернення невикористаної її суми затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 груд ня 2020 р. № 1231.

У цьому Порядку терміни вживаються, зокрема, в такому значенні: суб'єкти господарювання - ю р и д ич ні о с о б и (роботодавці), які використовують працю найманих працівників та основний вид економічної діяльності яких не входить до переліку основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обме жувальні протиепідемічні заходи, пов'язані із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, визначеного Кабінетом Міністрів України відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 1 Закону.

Таким чином, на центр зайнятості покладено функцію із надання одноразової матеріальної допо моги суб'єктам господарювання із числа юридичних осіб.

Згідно ст. 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

Згідно ст.81 Цивільного кодексу України юридична особа може бути створена шляхом об'єднання осіб та (або) майна. Юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа приватного права створюється на підставі устанб- вчих документів або на підставі модельного статуту в порядку, визначеному законом. Юридична особа публіч ного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Авто номної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Згідно ст. 51 Цивільного кодексу України до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановле но законом або не випливає із суті відносин.

Закон №1071-ІХ не регулює підприємницьку діяльність, а спрямований на підтримку у 2020-2021 роках з а с т р а х о в а н и х о с і б та надання допомоги суб'єктам господарювання на період здійснення обмежувальних про тиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респірато рної хвороби SARS-СоV-2, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2.

Відповідно до ст.55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (суку пність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобо в'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб'єктами господарювання є:

1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні осо би, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;

2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Із норм наведеного цивільного і господарського законодавства вбачається, що фізична особа- підприємець не належить до категорії юридичних осіб.

Отже, Порядком №1231 регулюються питання надання одноразової матеріальної допомоги суб'єктам господарювання із числа юридичних осіб, до яких Позивач не нале жить.

У позовній заяві Позивач зазначає про те, що 18.12.2020 він звернувся до Відповідача з повним пакетом документів, проте при доставці кур'єром співробітники останнього відмовили у прийнятті документів. Відповідач стверджує, що Позивач 18.12.2020 не надавав пакет документів, а доводи Позивача в цій частині є безпідставними та не підтверджені жодними доказами. Дані заперечення відповідача підтверджуються витягом з журналу вхідної кореспонденції від 18.12.2020р. (копії в справі).

Слід зазначити , що відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1231, одноразова матеріаль на допомога суб'єктам господарювання виплачується за заявами, отриманими міськими, районними і міськрайонними центрами зайнятості та філіями регіональних центрів зайнятості від суб'єктів господарювання, які надійшли до 21 грудня 2020 р. включно. Документи, надані суб'єктами господарювання для надання однора зової матеріальної допомоги після 21 грудня 2020 р., не розглядаються міськими, районними і міськрайонниміи центрами зайнятості та філіями регіональних центрів зайнятості. Тобто, документи мали саме надійти до 21 грудня, а не бути надісланими до 21 грудня.

Крім того, суд враховує посилання відповідача на те, що відповідно до п.6 Порядку №123 1, для отримання од норазової матеріальної допомоги у строки, визначені пунктом 2 Постанови №1231, суб'єкт господарювання може скористатися виключно одним із таких шляхів подачі документів: в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг або подати центру зайнятості за своїм місцезнаходженням відпові дно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських форму вань (особисто або на електронну адресу відповідного центру зайнятості). Подання документів засобами по штового зв'язку не передбачено.

Натомість, позивач звернувся до Відповідача з повним комплектом документів (заява, наказ, відомість про працівників), з метою отримання гарантованої державою одноразової матеріальної допомоги надіславши документи 18 грудня 2020 року, які відповідачем рекомендованим листом було отримано лише 22 грудня 2020 року.

Отже, документи подані позивачем з порушенням визначеного нормативно-правовими актами строку.

Вищезазначені обставини свідчать про відсутність будь-яких порушень з боку відповідача при відмові позивачу у наданні одноразової матеріальної допомоги, про яку йдеться у листі Центру зайнятості №1372/02 від 23.12.2020р.

Крім цього, суд вважає за можливе прийняти до уваги посилання відповідача на те, що, відповідно до п. 6 Порядку №1231 до заяви додається, зокрема, копія відомостей про найма них працівників за встановленою формою. До заяви від 18.12.2020р. позивачем було долучено копію відомостей про найманих працівників до яких включено ш і с т ь найманих працівників, а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 на, ОСОБА_9 . Натомість в якості третіх осіб позивач зазначає 8 третіх осіб, в тому числі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Натомість, відповідно до пп.1 п.4 Порядку №1231 одноразова матеріальна допомога не надається за найманих працівників, які на дату звернення працюють у роботодавця та за яких роботодавцем сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування менше ніж за усі місяці III кварталу 2020 року.

За даними довідника ПОУ (ЄДРС) ОСОБА_4 прийнята на роботу до ФОП ОСОБА_10 27.11.2020, ОСОБА_5 - 20.11.2020. Крім того, зазначені особи до відомостей включені не були, а тому, суд погоджується, що дані особи не мають відношення до даної справи.

Слід зазначити, що статтею 47-1 ЗУ «Про зайнятість населення» передбачено інший вид та порядок надання допомоги, ніж допомога визначена нормами Закону № 1071-ІХ.

Як свідчить з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_1 05.05.2020 звернувся до Конотопського МРЦЗ із заявою про надання допомоги по частковому безробіттю (для виплати найманим працівникам) згідно ЗУ «Про зайнятість населення» та отримав її у порядку, встановленому чинним законодавством (заява від 05.05.2020, наказ №652 від 14.05.2020, платіжні доручення №749 від 17.06.2020, №628 від 28.05.2020 (копії додаються)).

16.06.2020 ФОП ОСОБА_1 ще раз звернувся до Конотопського МРЦЗ із заявою про надання допомоги по частковому безробіттю як фізичній особі-підприємцю та отримав її у порядку, встановленому чинним законо давством (заява від 16.06.2020, наказ №1502 від 19.06.2020, платіжне доручення №2275 від 26.06.2020 (копії додаються)).

Посилання Позивача на статтю 7 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на ви падок безробіття» у контексті даної справи є недоречним, оскільки відповідно до статті 7 одним із видів забез печення та соціальних послуг є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації без робітним підприємницької діяльності. Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності затверджено Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06 квітня 2020 року №624. Згідно розділу 7 По рядку № 624 допомога по безробіттю може виплачуватися одноразово для організації підприємницької діяльності зареєстрованим безробітним.

З урахуванням вищевикладених обставин, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог у зв"язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_1 до Конотопського міськрайонного центру зайнятості Сумського обласного центру зайнятості Державного центру зайнятості, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , про визнання відмови протиправною та такою, що підлягає скасуванню, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець