Рішення від 30.09.2021 по справі 480/5713/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2021 року Справа № 480/5713/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5713/21 за позовом Керівника Сумської окружної прокуратури в інтересах держави до Виконавчого комітету Лебединської міської ради про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Керівник Сумської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Лебединської міської ради, і просить суд зобов'язати виконавчий комітет Лебединської міської ради Сумської області розглянути в порядку, передбаченому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», питання зменшення батьківської плати на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей у державних і комунальних закладах дошкільної та загальної середньої освіти на території Лебединської міської ради.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Сумською окружною прокуратурою Сумської області за результатами вивчення дотримання прав дітей при організації харчування дітей в закладах дошкільної освіти на території Лебединської міської ради встановлено, що виконкомом Лебединської міської ради Сумської області прийнято рішення №326 від 24.12.2020 «Про встановлення вартості харчування та встановлення батьківської плати за харчування дітей у закладах дошкільної освіти». Однак, вказане рішення, не відповідає вимогам чинного законодавства та не передбачає пільгові умови оплати харчування для окремих категорій сімей з дітьми, яким державою надані додаткові гарантії соціального захисту, а саме всупереч п. 2.3 “Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах”, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 667 від 21.11.2002 (далі-Порядок) та п.3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів” №1243 від 26.08.2002, відповідно до яких розмір плати зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей, в рішенні виконкомому Лебединської міської ради Сумської області №326 від 24.12.2020 «Про встановлення вартості харчування та встановлення батьківської плати за харчування дітей у закладах дошкільної освіти», не передбачено у дошкільних навчальних закладах та дошкільних підрозділах навчально-виховних комплексів зменшення батьківської плати на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей. Враховуючи зазначене, просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 05.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до п. 2.3 «Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667 (далі-Порядок) (на який посилається позивач), «Розмір плати зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей. При зменшенні на 50 відсотків батьківської плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах нарівні з рідними дітьми враховуються падчерки та пасинки, які проживають у цій сім'ї, якщо вони не були враховані в сім'ї іншого з батьків, а також діти, на яких оформлена опіка у зв'язку зі смертю батьків, позбавленням їх батьківських прав, засудженням до позбавлення волі, включаючи час перебування під слідством або направленням на примусове лікування тощо.»

Тобто, вищезазначений Порядок стосується державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладів, а вищезазначений п.2.3. Порядку стосується саме дошкільних навчальних закладів і не стосується закладів загальної середньої освіти. З урахуванням викладеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, позовну заяву та відзив, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що виконавчим комітетом Лебединської міської ради Сумської області прийнято рішення №326 від 24.12.2020 «Про встановлення вартості харчування та встановлення батьківської плати за харчування дітей у закладах дошкільної освіти» (а. с. 6).

На думку позивача, вказане рішення не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема не передбачає пільгові умови оплати харчування для окремих категорій сімей з дітьми, яким державою надані додаткові гарантії соціального захисту, а саме всупереч п. 2.3 “Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах”, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 667 від 21.11.2002 (далі-Порядок) та п.3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів” № 1243 від 26.08.2002, відповідно до яких розмір плати зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей, у вказаному рішенні Миропільської сільської ради, не передбачено у дошкільних навчальних закладах та дошкільних підрозділах навчально-виховних комплексів зменшення батьківської плати на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних закладах дошкільної освіти покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, районні державні адміністрації, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані заклади дошкільної освіти, органи місцевого самоврядування, а також на керівників закладів дошкільної освіти.

Згідно з ч.5 ст.35 Закону України «Про дошкільну освіту», батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.

Пунктом 2.2 Порядку передбачено, що розмір плати за поданням дошкільного навчального закладу встановлюють місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) формі власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади, один раз на рік з урахуванням матеріального стану сім'ї та режиму роботи закладу. Вони можуть установлювати додаткові пільги щодо батьківської плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, підприємств, організацій, установ.

Згідно з п.2.3 вказаного Порядку, розмір плати зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей.

Аналогічна норма передбачена і в Постанові Кабінету Міністрів України “Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів” № 1243 від 26.08.2002, зокрема п.3 передбачено, установити знижки з плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах у таких розмірах: сім'ям, які мають трьох і більше дітей, за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах - на 50 відсотків.

Відповідно до 2.5 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальний закладах, звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах проводиться щорічно і може переглядатися на протязі року, але не більше одного разу, та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів (довідок про сукупний дохід кожного члена сім'ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, і довідки про склад сім'ї, виданої житлово-комунальними організаціями, сільськими (селищними) радами).

З наведених нормативних положень вбачається, що орган місцевого самоврядування повинен прийняти загальне рішення про встановлення конкретного розміру вартості харчування та пільгову вартості харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки. А зменшення для певної категорії осіб плати за харчування дітей та забезпечення безкоштовним харчуванням певних категорій дітей здійснюється органом місцевого самоврядування в силу вимог закону, шляхом прийняття індивідуальних рішень після надання визначених законодавством документів.

Саме на виконання таких вимог виконавчим комітетом Лебединської міської ради Сумської області прийнято рішення №326 від 24.12.2020 "Про встановлення вартості харчування та встановлення батьківської плати за харчування дітей у закладах дошкільної освіти", яким встановлено з 01.01.2021 вартість харчування в закладах дошкільної освіти Лебединської міської територіальної громади з розрахунку 24 гривні за 1 день перебування дитини в закладі, з них: 14 гривень 40 копійок - батьківська плата, 9 гривень 60 копійок - кошти міського бюджету.

Забезпечено безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», дітей, батьки яких загинули в зоні антитерористичної операції операції Об'єднаних сил, дітей батьки яких мають посвідчення учасника бойових дій в зоні антитерористичної операції/операції Об'єднаних сил, дітей, переселених із тимчасово-окупованої території Луганської та Донецької областей.

Наведене рішення є загального характеру та прийнято на виконання вимог ст.35 Закону України «Про дошкільну освіту», якою передбачений обов'язок органами місцевого самоврядування визначити розмір плати та пільгові умови оплати за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти.

Суд звертає увагу, що в заявах по суті справи позивач не вказав фактів порушення відповідачем прав конкретних осіб на отримання пільг з оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, і навіть не посилався на такі обставини.

Отже, позиція прокурора щодо існування у відповідача обов'язку по прийняттю на поточний рік рішення про зменшення розміру плати за харчування на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких є троє і більше дітей, які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної та загальної середньої освіти на території Лебединської міської ради, яким зменшено наведений розмір оплати в силу вимог закону, є помилковим, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Наведена позиція суду також узгоджується із практикою П'ятого апеляційного адміністративного суду, зокрема постановою від 16 жовтня 2019 року по справі №540/1247/19.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Керівника Сумської окружної прокуратури в інтересах держави до Виконавчого комітету Лебединської міської ради про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька