Рішення від 29.09.2021 по справі 480/1466/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2021 року Справа № 480/1466/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1466/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач) в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невиплати ОСОБА_1 , недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити ОСОБА_1 пенсію ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку із смертю без обмеження будь-яким строком.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 15.04.2020, виданого виконавчим комітетом Гришинської сільської ради Роменського району Сумської області, вбачається про те, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 82 років, про що 15 числа квітня місяця 2020 року складено відповідний актовий запис № 05.

ОСОБА_2 є мамою ОСОБА_1 .

Як стверджує позивач, після смерті його матері - ОСОБА_2 залишилася сума пенсії, що належала їй і була недоотриманою, у зв"язку з її смертю.

Позивач вказує, що неодноразово звертався до відповідача з заявами про виплату недоотриманої пенсії його матері. До заяви про усунення недоліків у даній справі позивачем додано лише дві заяви про звернення до ГУ ПФУ в Сумській області - від 02.10.2020р. (а.с.29) та від 04.12.2020р. (а.с.30). Однак, відповідачем не було здійснено заходів щодо виплати позивачу недоотриманої пенсії його матері. Протиправна бездіяльність відповідача стала підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 01.03.2021р. вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На виконання вимог ухвали, відповідачем надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник просив відмовити у задоволенні позову за безпідставністю позовних вимог.

Відповідач зазначає, що позивач звернувся до головного управління за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера. Оскільки були виявлені недоліки в документах заяву він їх не подав.

В подальшому - 04.06.2020 позивач звернувся з заявою до головного управління в якій просив зупинити виплату пенсії до набрання рішення законної сили (мова йде про рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області у справі за № 585/1396/20 за позовом ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .).

Як вказує відповідач, Головне управління листом № 3563-3741/М-02/8-1800/20 від 01.09.2020 повідомило порядок звернення з заявою для виплати суми пенсії померлого пенсіонера.

Рішення про відмову у виплаті суми пенсії померлого пенсіонера головним управлінням не приймалося.

При цьому, відповідач просить суд врахувати, що відповідно до частини 1, 2 статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 (далі- Закон №1058) сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом ш е с т и місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до частини 1, 2 статті 1220 ЦКУ спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Відповідно до статті 1227 ЦКУ суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Дослідивши обставини у справі, судом було встановлено наступне:

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 15.04.2020, виданого виконавчим комітетом Гришинської сільської ради Роменського району Сумської області, вбачається про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: село Гаврилівка, Роменський р-н., Сумська обл., Україна, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 82 років, про що 15 числа квітня місяця 2020 року складено відповідний актовий запис № 05. Місце смерті: село Гаврилівка, Роменський район, Сумська область, Україна. Місце державної реєстрації: виконавчий комітет Гришинської сільської ради Роменського району Сумської області.

ОСОБА_2 є матір"ю позивача - ОСОБА_1 .

Як стверджує позивач, після смерті його матері - ОСОБА_2 залишилася сума пенсії, що належала їй і була недоотриманою, у зв"язку з її смертю.

У позовній заяві позивач вказує, що він декілька разів звертався до відповідача з заявами про виплату суми пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, з урахуванням положень ч. 1 та ч. 2 ст. 52 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» .

Коли позивач ОСОБА_1 вперше звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з відповідним пакетом документів (паспортом, РНОКПП, свідоцтвом про смерть, свідоцтвом про народження, довідка з сільської ради про те, що позивач проживав разом зі своєю матір"ю), то працівники даного Пенсійного фонду відповіли, що позивач не маю права на отримання суми недоотриманої пенсії, оскільки згідно наданого мого свідоцтва про народження прізвище позивача записано українською мовою « ОСОБА_3 », прізвище його матері « ОСОБА_3 », а згідно паспорту громадянина України - прізвище позивача записано українською мовою - « ОСОБА_4 », а згідно свідоцтва про смерть моєї мами її прізвище записано українською мовою « ОСОБА_4 », тому останні не прийняли документи і рекомендували звернутися до Суду з заявою про встановлення факту родинних відносин.

При перевірці документів позивачем - ОСОБА_1 , дійсно було виявлено помилки у написанні прізвищ, що стало підставою для звернення з відповідним позовом до Роменського міськрайонного суду з метою встановлення факту родинних відносин, а саме про те, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Разом з тим, 04.06.2020 позивач - ОСОБА_1 , звернувся з письмовим листом до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області, з проханням: недоотриману суму пенсії, що залишилася недоотриманою у зв'язку з смертю його матері - ОСОБА_2 , виплатити - ОСОБА_1 , засобами поштового зв'язку ПАТ «УКРПОНІТА», вказано адресу місця реєстрації та місця фактичного проживання: АДРЕСА_1 .

У зв'язку із тим, що на розгляді у Роменському міськрайонному суду Сумської області на той час перебувала цивільна справа в порядку окремого провадження за позовом ОСОБА_1 , про встановлення факту родинних зв"язків, позивач, в заяві від 04.06.2020р. зупинити виплату пенсії до набрання рішенням законної сили у даній справі.

Головне управління листом № 3563-3741/М-02/8-1800/20 від 01.09.2020 повідомило порядок звернення з заявою для виплати суми пенсії померлого пенсіонера.

Рішення про відмову у виплаті суми пенсії померлого пенсіонера головним управлінням не приймалося.

В подальшому, 02.10.2020 Роменським міськрайонним судом Сумської області у справі за №585/1396/20 заявлені вимоги про встановлення факту родинних відносин були задоволені. Встановлено факт родинних відносин, а саме про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішення набрало законної сили 03.11.2020.

Згідно заяви позивача від 04.12.2020р. (а.с.30), тобто після набрання рішенням Роменським міськрайонним судом Сумської області у справі № 585/1396/20 законної сили, позивач повторно звернувся Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про виплату йому недоотриманої суми пенсії, що залишилась недоотриманою у зв"язку зі смертю ОСОБА_2 .

Проте, як вказує позивач, представники даної установи відмовилися виплатити кошти, мотивуючи це тим, що нібито позивач - ОСОБА_1 звернувся із відповідною заявою із запізненням.

Не погоджуючись з даними висновками відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Вказане кореспондується з ч.1 ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, відповідно до якої суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Отже, правом на звернення до органів ПФУ за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера без оформлення спадщини наділені виключно члени сім'ї померлого, зазначені в частині першій статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатні члени сім'ї, зазначені у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні), та мають можливість реалізувати вказане право протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Після спливу такого строку підставою для звернення до органів ПФУ за недоотриманими спадкодавцем сумами пенсії є свідоцтво про право на спадщину.

Системний аналізі вказаних норм свідчить про те, що члени сім"ї померлого мають право на отримання суми саме нарахованої пенсії, яка належала пенсіонеру по місяць його смерті, та які ввійшли до складу спадщини.

При цьому, відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Стаття 1219 Цивільного кодексу України визначає права та обов'язки особи, які не входять до складу спадщини, тобто, ті, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1227 Цивільного кодексу України с у ми заробітної плати, п е н с і ї, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Отже, виходячи з аналізу вищезазначених правових норм, предметом спадкування можуть бути лише к о н к р е т н і с у м и н а р а х о в а н о ї пенсії або інших виплат, які н а л е ж а ли спадкодавцеві за життя і залишилися не д оо т р и м ан и ми у зв'язку з його смертю.

Вказане вище узгоджується з практикою застосування норм права, викладеної у постанові Верховного Суду у постанові від 17 серпня 2018 року у справі № 825/3610/15-а, де Верховним Судом висловлена позиція, стосовно того, що предметом спадкування можуть бути лише конкретні суми заробітної плати або інших виплат, які належали спадкодавцеві за життя і залишилися недоотриманими у зв'язку з його смертю.

Позивач в позовній заяві та в заявах які надсилались на адресу відповідача з вимогою про виплату йому, як спадкоємцю суми пенсії, яку на було отримано його матір"ю, не вказує - за який період недоотримано пенсію, про яку конкретно суму недотриманої пенсії йдеться, не зазначає позивач яка конкретно сума входять до складу спадщини. Не надано позивачем і свідоцтва про право на спадщину, а тому правові підстави для отримання після смерті ОСОБА_2 відповідних виплат позивача відсутні.

Крім цього, позивачем не доведено , що він своєчасно скористався своїм правом на звернення до органів ПФУ за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера без оформлення спадщини як це передбачено ст.52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до статті 2 частини 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Судом встановлено, що відповідач діяв у спосіб, що визначений законодавством України та в межах своїх повноважень ,а тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець