Рішення від 30.09.2021 по справі 460/7629/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2021 року м. Рівне №460/7629/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Керівник Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави

доДеражненської сільської ради

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Здолбунівської окружної прокуратури звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду в інтересах держави з позовом до Деражненської сільської ради, у якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати відповідача вжити вичерпних заходів до забезпечення реєстрації комунальної власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 5623487400:04:030:0002, 5623487400:04:030:0006, 5623487400:04:017:1589, відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що незважаючи на те, що підстави для набуття права комунальної власності на земельні ділянки в с. Постійне за кадастровими номерами 5623487400:04:030:0002, 5623487400:04:030:0006, 5623487400:04:017:1589 у Деражненської сільської ради виникли ще у 27.09.2018, проте сільською радою не вжито вичерпних заходів до реєстрації права комунальної власності. Просить суд позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 22.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.

08.07.2021 відповідачем подано заяву про визнання позову (а.с.40, 41).

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву та з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позов до підлягає до задоволення повністю.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 27.09.2018 №17-2401/16-18-СГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" Деражненській сільській раді передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1034,0480 гектара, які розташовані на території Деражненської та колишніх Дюксинської та Постійненської сільських рад Костопільського району Рівненської області, згідно додатку (а.с.11).

Земельні ділянки з кадастровими номерами 5623487400:04:030:0002, 5623487400:04:030:0006 були передані в комунальну власність Деражненській сільській раді Костопільського району Рівненської області, згідно переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, який є додатком до наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 27.09.2018 №17-2401/16-18-СГ (а.с.12-14).

Відповідно до акта приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 27.09.2018 Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 27.09.2018 №17-2401/16-18-СГ передає із державної власності, а Деражненська сільська рада приймає у комунальну власність Деражненської сільської ради земельні ділянки згідно з додатком (п.1). Пунктом 2 вказаного акта визначено, що цей акт разом з вищевказаним наказом є підставою для державної реєстрації права комунальної власності Деражненської сільської ради на зазначені у додатку земельні ділянки (а.с.26).

09.11.2018 Деражненською сільською радою Костопільського району Рівненської області прийнято рішення №962 "Про прийняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність Деражненської сільської ради Костопільського району Рівненської області". Пунктом 1 даного рішення Деражненська сільська рада Костопільського району Рівненської області вирішила прийняти у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1034,0480 гектарів, які розташовані на території Деражненської сільської ради та колишньої Постійненської сільської ради та Дюксинської сільської ради Костопільського району Рівненської області, згідно з додатком.

Права власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (п.2) (а.с.18-21).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 26.11.2018 №17-2875/16-18-СГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" Деражненській сільській раді передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 117,0648 гектара, які розташовані на території Деражненської та колишніх Дюксинської та Постійненської сільських рад Костопільського району Рівненської області, згідно додатку (а.с.15).

Згідно з переліком земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, що передаються у комунальну власність Деражненській сільській раді Костопільського району Рівненської області, який є додатком до наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 26.11.2018 №17-2875/16-18-СГ земельну ділянку, зокрема, з кадастровим номером 5623487400:04:017:1589 передано у комунальну власність Деражненській сільській раді (а.с.16-17).

Зі змісту акта приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 26.11.2018 вбачається, що Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 26.11.2018 №17-28751/16-18-СГ передає із державної власності, а Деражненська сільська рада приймає у комунальну власність Деражненської сільської ради земельні ділянки згідно з додатком (п.1). У п. 2 вказаного акта зазначено, що цей акт разом з вищевказаним наказом є підставою для державної реєстрації права комунальної власності Деражненської сільської ради на зазначені у додатку земельні ділянки (а.с.27).

20.12.2018 Деражненською сільською радою Костопільського району Рівненської області прийнято рішення №997 "Про прийняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність Деражненської сільської ради Костопільського району Рівненської області". Пунктом 1 даного рішення Деражненська сільська рада Костопільського району Рівненської області вирішила прийняти у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 117,0648гектарів, які розташовані на території Деражненської сільської ради та колишньої Постійненської сільської ради та Дюксинської сільської ради Костопільського району Рівненської області, згідно з додатком.

Права власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (п.2) (а.с.22-26).

Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна підтверджено, що відомості щодо права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження на земельні ділянки за кадастровими номерами 5623487400:04:030:0002, 5623487400:04:030:0006 та 5623487400:04:017:1589, відсутні (а.с.31-33).

21.04.2021 Здолбунівська окружна прокуратура звернулася до Деражненського сільського голови Лукашця О.М. з листом за №54/4-197вих-21, у якому просила у строк до 23.04.2021 надати до Костопільського відділу Здолбунівської окружної прокуратури перелік переданих Деражненській об'єднаній територіальній громаді земельних ділянок, право комунальної власності на які не зареєстровано за територіальною громадою, зазначивши причини тривалого непроведення реєстрації права та такі земельні ділянки (а.с.28).

Виконавчий комітет Деражненської сільської ради Костопільського району Рівненської області листом від 26.4.2021 вих. №441 повідомив Костопільському відділу Здолбунівської окружної прокуратури, що право комунальної власності Деражненської сільської ради не зареєстровано на 3 ділянки розташованих на території колишньої Постійненської сільської ради: кадастровий номер 5623487400:04:030:0002 площею 12,1747 га (село Постійне); кадастровий номер 5623487400:04:030:0006 площею 8,5628 га (село Постійне); кадастровий номер 5623487400:04:017:1589 площею 0,9839 га (село Постійне). Вказано також про те, що процес реєстрації не відбувся у зв'язку з проведенням реформи децентралізації та значним навантаженням на реєстраторів (а.с.29).

За таких обставин керівник Здолбунівської окружної прокуратури звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави.

Відповідно до ст.131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом

Згідно з ч.1, 3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

Суд зазначає, що інтереси держави є оціночним поняттям, а тому прокурор в кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Згідно з ч.4, 5 ст.53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

За даною позовною заявою прокурор набув статусу позивача, оскільки орган, уповноважений здійснювати функції щодо зобов'язання оформлення права постійного користування відповідними земельними ділянками - відсутній.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР визначено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч.1 ст.60 Закону №280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Згідно з ст. 172 Цивільного кодексу України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Відповідно до ст.327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що земельні ділянки, які передано Деражненській об'єднаній територіальній громаді мають бути зареєстровані за територіальною громадою.

Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності (п. "а" ч.2 ст.92 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-III (далі - ЗК України).

Як передбачено ч.9, 10 ст.79-1 ЗК України, земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Відповідно до ч.1, 2 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок, комунальної власності у користування визначений ст.123 ЗК України.

Приписи ст. 125, 126 ЗК України передбачають, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (далі - Закон №1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Загальними засадами державної реєстрації прав є обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав (п.2 ч.1 ст.3 Закону №1952-IV).

Згідно з ч.2 ст.3 Закону №1952-IV речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

У ході розгляду справи, судом встановлено, що в порушення вказаних норм правовстановлюючі документи земельні ділянки, які перебувають в комунальній власності Деражненської сільської ради не оформлено.

За наявності підстав та відповідних повноважень, Деражненською сільською радою заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які перебувають в комунальній власності станом на час звернення до суду, тобто червень 2021 року, не вживались.

Крім того, з листа виконавчого комітету Деражненської сільської ради Костопільського району Рівненської області від 26.4.2021 вих. №441 судом встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 5623487400:04:030:0002, 5623487400:04:030:0006, 5623487400:04:017:1589 ніким не використовуються та вони не можуть бути надані у користування, в тому числі оренду фізичним чи юридичним особам до реєстрації прав комунальної власності, відповідно, рішення щодо розпорядження цими земельними ділянками Деражненською сільською радою не приймалися (а.с.29).

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що бездіяльність Деражненської сільської ради, яка призвела до відсутності посвідченого та зареєстрованого належним чином права комунальної власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 5623487400:04:030:0002, 5623487400:04:030:0006, 5623487400:04:017:1589, є протиправною, оскільки позбавляє територіальну громаду вільно володіти, користуватися та розпоряджатися земельними ділянками, а також отримувати дохід від передачі в користування третім особам.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановленні під час розгляду даної справи обставини, суд дійшов висновку, що вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України "Про судовий збір", у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Оскільки відповідачем до початку розгляду справи по суті визнано позов, то суд вважає за можливе повернути позивачу з державного бюджету 1135,00 грн судового збору (50%), сплаченого при поданні позову згідно з платіжним дорученням від 01.06.2021 №918, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи (а.с.35).

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов керівника Здолбунівської окружної прокуратури (вул. Кн. Ольги, 36, м. Здолбунів, Рівненська область, 35705, ідентифікаційний код Рівненської обласної прокуратури 02910077) до Деражненської сільської ради (вул. Шевченка, 49, с. Деражне, Рівненський район, Рівненська область, 35053, ідентифікаційний код юридичної особи 04386166) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Деражненської сільської ради щодо невжиття вичерпних заходів для забезпечення реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 5623487400:04:030:0002, 5623487400:04:030:0006, 5623487400:04:017:1589, відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Зобов'язати Деражненську сільську раду вжити вичерпних заходів для забезпечення реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 5623487400:04:030:0002, 5623487400:04:030:0006, 5623487400:04:017:1589, відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Повернути Рівненській обласній прокуратурі (33028, м. Рівне, вул. 16Липня, 52, ідентифікаційний код юридичної особи 02910077) з державного бюджету 1135,00 грн судового збору, сплаченого згідно з платіжним дорученням від 01.06.2021 №918.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 30 вересня 2021 року

Суддя Н.О. Дорошенко