Іменем України
30 вересня 2021 р. № 400/6084/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056,
про:визнання протиправними та скасування постанов від 10.06.2021 № 281657, № 281658, № 281659, № 281660,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки з вимогами визнати протиправними і скасувати постанови відповідача від 10.06.2021 №281657, №281658, №281659 та №281660.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що не є суб'єктом відповідальності за ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», оскільки не є фізичної особою-підприємцем.
Також, позивач вказує на те, що відповідачем, в порушення вимог законодавства не вказано де саме здійснювався габаритно-ваговий контроль зазначених в транспортних засобах, не зазначені параметри обладнання, не вказані документи, що підтверджують відповідність обладнання, яким проводився габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та ін.
Відповідач відзиву на позов не надав.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження 30.09.2021 без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, відповідно до визначених строків в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі, оскільки клопотань від сторін про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін не надходило.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 в період з 11.04.2007 по 04.04.2012 був зареєстрований в статусі фізичній особи-підприємця. Основним видом діяльності підприємця ОСОБА_1 була діяльність вантажного автомобільного транспорту.
04.04.2012 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зроблено запис №25210060004003257 про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 на підставі власного рішення.
10.06.2021 уповноваженою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, на підставі акту №282059, прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №281657 за порушення законодавства про автомобільний транспорт на підставі абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та стягнуто штраф в сумі 34000 гривень.
10.06.2021 уповноваженою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, на підставі акту №282058, прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №281658 за порушення законодавства про автомобільний транспорт на підставі абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та стягнуто штраф в сумі 34000 гривень.
10.06.2021 уповноваженою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, на підставі акту №282057, прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №281660 за порушення законодавства про автомобільний транспорт на підставі абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та стягнуто штраф в сумі 34000 гривень.
10.06.2021 уповноваженою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, на підставі акту №282056, прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №281659 за порушення законодавства про автомобільний транспорт на підставі абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та стягнуто штраф в сумі 34000 гривень.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою КМУ від 10.10.01 №1306 габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.
Відповідно до п.22.5 Правил за спеціальними правилами, здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Відповідно до п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.01 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до п.3 Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Питання проведення габаритно-вагового контролю врегульоване Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.07.
Відповідно до п.15 Порядку контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до п.20 Порядку за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.
Відповідно до п.п.21.-25 Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.
Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.
У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Таким чином суд дійшов висновку, що відповідно до вимог Законів України «Про дорожній рух», «Про автомобільні дороги», Правил дорожнього руху, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні та Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, відповідач уповноважений та має право проводити дії щодо габаритно-вагового контролю великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Абзацом 15 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.
Щодо можливості позивача бути суб'єктом відповідальності за ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Так, дійсно відповідно до ст.60 Закону України, за порушення на автомобільному транспорті на перевізника накладаються адміністративно-господарські санкції.
Зі ст.ст.55, 238 Господарського кодексу України можливо дійти висновку, що адміністративно-господарськи санкції застосовуються до суб'єктів господарювання - юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Разом з тим суд звертає увагу, що відповідно до ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Тобто, у розумінні цього Закону, перевізник не лише суб'єкт господарювання (ФОП чи юридична особа), а й навіть звичайна фізична особа, за умови, що вона здійснює діяльність з перевезення пасажирів та вантажів.
Якщо уважно придивитися до складів правопорушень передбачених ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», то можливо побачити, що суб'єктами деяких правопорушень є водії, а не суб'єкти господарювання, наприклад: «стоянка легкового автомобіля, який не облаштований як таксі і не має ліцензії, та посадку пасажирів на стоянці таксі», «експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензії», «здійснення водіями міжнародних автомобільних перевезень без розпізнавальних знаків держави реєстрації транспортного засобу» та ін.
Тобто, у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт» суб'єктами відповідальності є не лише суб'єкти господарювання, а саме перевізники: фізична або юридична особа, яка здійснює перевезення вантажів транспортними засобами.
ОСОБА_1 володіє декількома одиницями вантажного транспорту та регулярно притягується Укртрансбезпекої до відповідальності за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.
Так, Миколаївським окружним адміністративним судом, вже після припинення підприємницької діяльності розглянуто не менше десяти справ: №№ 814/1839/17, 400/2934/18, 400/747/19, 400/251/19, 400/265/19, 400/44/20, 400/2958/20/ 400/2960/20, 400/2961/20, 400/3746/20, 400/4224/21, 400/7824/21 за порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про автомобільний транспорт».
Припинення позивачем статусу фізичної особи-підприємцем, не може бути дозволом на уникнення від відповідальності за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм. Такий підхід буде суперечить меті та завданню Закону України «Про автомобільний транспорт».
Дослідив позовну заяву, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
В задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056, 39816845) - відмовити.
2. Заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою від 02.08.2021 року, зберігають свою дію до набрання законної сили рішенням по справі№400/6084/21.
3. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко