Іменем України
30 вересня 2021 р. № 400/5928/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056,
про:визнання протиправною та скасування постанови від 08.07.2021 № 281811,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки з вимогами про визнання протиправним та скасування постанови №281811 від 08.07.2021 про застосування до нього адміністративного-господарського штрафу.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що по-перше, він не є перевізником, оскільки відповідно до товарно-транспортної накладної перевізником є ТОВ «Трейд Ла Грейн». По-друге, оскільки він перевозив сипучий вантаж (кукурудза насипом), його маса є сталою у різних точках автомобіля під час руху, внаслідок чого можлива змінюється навантаження на вісь. По-третє, законодавством взагалі забороняється перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами, тому дозвіл на рух такого вантажу не видається, а може лише бути застосована відповідальність у вигляді плати за проїзд, якщо при зважуванні вантажу встановлено порушення вагових параметрів. В даному випадку, до перевізника вже застосовано відповідальність у вигляді плати за проїзд відповідно до розрахунку плати за проїзд від 20.05.2021 в розмірі 228,80 євро. По-четверте, відповідачем не було належним чином повідомлено позивача про розгляд справи про правопорушення, фактично справу розглянуто без його участі, чим порушено право на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував тим, що під час перевірки габаритно-вагових параметрів автомобілів позивача були виявленні факти перевищення гранично допустимих показників, при цьому дозволи на перевантаження у позивача були відсутні, у зв'язку з чим застосовано адміністративно-господарські санкції. Позивачем для уникнення відповідальності до адміністративного позову було долучено товарно-транспортну накладу де перевізником зазначено ТОВ «Трейд Ла Грейн», хоча під час перевірки інспекторам надав товарно-транспортну накладу в якій перевізником зазначений ФОП ОСОБА_2 . Запрошення на розгляд позивачу було направлено рекомендованим листом завчасно.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження 30.09.2021 без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, відповідно до визначених строків в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі від 02.08.2021, оскільки клопотань про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін від сторін не надходило.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є власником вантажного сідлового тягачу-е Renault Magnum р.н. НОМЕР_1 та напівпричепу Cardi р.н. НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 зареєстрований з 03.02.2020 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в якості фізичної особи-підприємця. Основний вид діяльності підприємця ОСОБА_1 - вантажний автомобільний транспорт.
20.05.2021 зазначений автомобіль, під керуванням ОСОБА_1 виконував перевезення сипучого вантажу - кукурудзи за маршрутом м. Яготин - м. Одеса.
На автодороги Київ-Одеса автомобіль позивача був зупинений для проходження габаритно-вагового контроля працівниками Південного управління Укртрансбезпеки.
За результатами зважування автомобіля позивача було встановлено, що його загальна маса становить 42,56 т, навантаження на першу ось 6,6 т при нормативно допустимому 11 т, навантаження на другу ось 10,14 т при нормативну допустимому 11 т, навантаження на третю ось 25,22 т при нормативно допустимому 24 т.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю було встановлено перевищення навантаження на строєну ось.
За результатами габаритно-вагового контролю, спеціалістами відповідача були складені Довідка №0068135, Розрахунок про перевищення нормативно-вагових параметрів, а також Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №281574.
01.06.2021 відповідач направив на адресу позивача запрошення у розгляді справ про скоєння порушень законодавства про автомобільний транспорт на 17.06.2021.
Зазначене повідомлення отримано ОСОБА_1 15.06.2021.
08.07.2021 уповноваженою особою Південного Управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область) винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №281811, якою на ОСОБА_1 накладено адміністративно-господарський санкції у вигляді штрафу 8500 гривень, за порушення законодавства про автомобільний транспорт абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» : перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10%, при перевезенні багажу без відповідного дозволу.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою КМУ від 10.10.01 №1306 габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.
Відповідно до п.22.5 Правил за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Відповідно до п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.01 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до п.3 Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Питання проведення габаритно-вагового контролю врегульоване Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, якій затверджений постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.07.
Відповідно до п.15 Порядку контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до п.20 Порядку за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.
Відповідно до п.п.21.-25 Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.
Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.
У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідно до вимог Законів України «Про дорожній рух», «Про автомобільні дороги», Правил дорожнього руху, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні та Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, відповідач уповноважений та має право проводити дії щодо габаритно-вагового контролю великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Абзацом 14 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Щодо аргументу позивача про те, що не він був перевізником 20.05.2021 під час виявлення порушення габаритно-вагових обмежень, то відповідачем надано товарно-транспортну накладну від 19.05.2021 №690474, де перевізником зазначений саме ФОП ОСОБА_1 .
Тому до товарно-транспортної накладної долученої позивачем до позовної заяві, суд відноситься критично.
Також суд не сприймає аргументи про сипучій вантаж, оскільки Закон України «Про дорожній рух», Правила дорожнього руху, а також інші нормативні документи, не містять ніяких виключень для сипучих вантажів. Особливості сипучого вантажу, та можливість його переміщення під час руху транспортного засобу, повинно враховуватися перевізником під час завантаження, так щоб не допускати порушень габаритно-вагових обмежень.
Також не було порушено право позивача на прийняття участі у справі, оскільки відповідачем завчасно направлено повідомлення про участь у розгляді справи. Повідомлення відправлено відповідачем 01.06.2021, отримано позивачем 15.06.2021, а розгляд справи відбувся 17.06.2021.
Дослідив позовну заяву, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
В задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_3 ) до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 39816845) відмовити.
2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко